×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Figyeljünk az ajándékvadászaton!

2017.12.15 - 09:27
Megosztás:
Figyeljünk az ajándékvadászaton!

Az ünnepek előtti adventi forgatag, a megszokottnál is zsúfoltabb bevásárlóközpontok a zsebesek paradicsoma, de sok esetben az alkalom (például bevásárlókocsiba tett táska) is szüli a tolvajt.

Egy bő hét múlva karácsony, s ezekben a napokban növekszik meg csak igazán a vásárok, piacok, üzletek és bevásárlóközpontok forgalma — a zsúfolt helyek, a nagy tömeg a bosszankodáson túl azonban a zsebesek paradicsoma is, épp ezért a rendőrség ismételten kéri a lakosságot: tartsák be a talán már unalomig ismert jótanácsokat, hogy a karácsonyi öröm ne váljon ürömmé. Az ajándékvadászatra indulók nagyobb összegű készpénzt tartanak maguknál, de fokozottan figyeljenek arra, hogy pénztárcájukat ne a kabát/táska külső zsebébe tegyék — mint ahogy a mobiltelefont sem —, s ha lehetséges, a készpénzt osszák el a ruházat zsebeiben, a táska rekeszeiben, hogy ha véletlenül megtörténne a baj, kisebb legyen a kár.

Sokak számára az a megszokott, ha kisebb üzletekben, butikokban vásárláskor a pultra teszik pénztárcájukat, táskájukat (főleg, ha válogatnak az árukínálatból), a bevásárlóközpontokban pedig a kosárba (a levett kabát, dzseki tetejére) — bármennyire kényelmes megoldás is, sürgősen felejtsük el! A bűvészkezű zsebeseknek elég egy pillanat, hogy megszabadítsanak tárcánktól, telefonunktól vagy épp a kabátzsebben lévő kocsikulcsoktól, s a polcsorok elején „gazdátlanul” hagyott bevásárlókocsiban árválkodó táska vagy hátizsák még azokat is megkísérti, akik nem feltétlenül terveztek lopást. Arra is figyeljünk: a már megvásárolt ajándékokat, csomagokat mindig az autó csomagtartójába tegyük, és ne a jól látható ülésekre, ha nem indulunk azonnal haza, hanem folytatjuk a bevásárlást, mert az áruházak parkolói meg vannak ugyan világítva, de senkinek nem fog feltűnni a zárnál matató, ablaknál babráló alak, mi azonban ajándék (és pénz) nélkül maradhatunk.

Bankkártya és online áruház

Természetesen nemcsak a készpénzes, de a bank-, illetve hitelkártyával történő vásárlásnál is figyelmesnek kell lenni — és meg kell fogadni a legalapvetőbb szabályt: a bankkártya és a PIN-kód számait tartalmazó cetli soha ne legyen egy helyen! (A statisztikák szerint minden harmadik személy egymás mellett, a legtöbbször a pénztárca egy külön rekeszében tartja őket). Amennyiben lehetséges, ne adjuk ki kezünkből a bankkártyát, használjuk az érintőfunkciót, vagy illesszük be a chipkártyát, illetve saját kezűleg húzzuk le a mágnesszalagos leolvasóban. Mivel az érintéses fizetési módot támogató kártyák kisebb összegű fizetés esetén nem kérnek PIN-kódot, már eleve kérjük bankunktól a tranzakciókról történő SMS-értesítést, amelynek segítségével azonnal értesülhetünk az esetleges illetéktelen pénzügyi tranzakciókról vagy kísérletekről.

Visszaélhetnek (és sajnos vissza is élnek) a kártyán található szám, lejárati dátum és kód megszerzésével is, ezért csak banki oldalon adjuk meg ezeket az adatokat online vásárláskor, a kereskedő oldalán semmiképp, s átirányítás után ellenőrizzük a címsorban található címet, hogy tényleg az adott bank honlapját nyitotta-e meg a böngésző. Számtalanszor elhangzott tanács — már-már aranyszabály —, hogy online vásárlás előtt mindig olvassuk el a vásárlói véleményeket, ellenőrizzük a bolt vagy az eladó megbízhatóságát, és az utánvéttel történő fizetési megoldást válasszuk!

Szabó Kinga Mária