×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Figyeljünk jobban a fiatalokra!

2016.06.22 - 08:00
Megosztás:
Figyeljünk jobban a fiatalokra!

A nyolcadikat végzett diákok közül évről évre százak morzsolódnak le és nem folytatják tanulmányaikat, pedig a tíz osztály kötelező — az iskolaelhagyás kérdésében szerveztek megbeszélést.

Találkozót szervezett a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) Szatmár megyei szervezete, amelyen a középiskolai felvételi részleteit beszélték meg az osztályfőnökökkel és a magyartanárokkal. Céljuk az volt, hogy felhívják a figyelmet az egyre nagyobb méreteket öltő iskolaelhagyásra. Országszerte a nyolcadikos diákok 20–25 százaléka hagyja abba a tanulmányait, de Szatmár megyében sem jobb az arány — magyarázta Baranyai Tibor RMPSZ-elnök.

Miclăuş Judit szaktanfelügyelő, RMPSZ-programfelelős elmondása szerint évente nyolcszáz diák „tűnik el” az általános iskola befejezését követően, a 10 százalékuk magyar tagozatos fiatal. „Háromszázan közülük megbuktak, legalább háromszázan úgy döntöttek, hogy nem folytatják a tanulmányaikat, és vannak még azok, akikről egyáltalán nem tudjuk, hogyan tovább ” — magyarázta Miclăuş Judit.

A beiskolázási terv szerint minden Szatmár megyei magyar nyolcadikos fiatalnak van helye a középiskolákban. A roma fiataloknak például külön helyeket hirdetnek meg minden szakon, ezzel is támogatva a továbbtanulásukat.

A szülők, hozzátartozók feladata az, hogy ne hagyják elkallódni a fiatalokat, a tanáraik, osztályfőnökeik pedig segíthetnek abban, hogy a képességeiknek megfelelő iskolát válasszanak. Sokszor ugyanis év közben „esnek ki” a fiatalok: a felnőttek nyomására olyan középiskolát választanak, ahol nem tudják megállni a helyüket, nem tudnak haladni a többséggel. Ez nagy törést okoz, traumatizálja a fiatalokat, akik ezek után nem is akarnak iskolába menni: kilencedik osztályban, év közben viszont átjelentkezésre nincs lehetőség! Így a fiatal vagy kihagy egy évet és talán következő ősszel egy számára megfelelőbb tanintézményben folytatja, vagy már nem is megy többet iskolába.

Mint elhangzott, szerencsére egyre többen veszik észre a szakiskolák előnyeit. Itt a tanulók kilencedik osztálytól tanulhatnak ki egy szakmát, amelyről a sikeres végzést követően, tizenegyedik osztály végén elismert oklevelet is kapnak. A három szakiskolai év alatt pedig, a hiányzásaik számától függően, havi 200 lejes ösztöndíjban is részesülnek. Ráadásul azok, akik folytatni kívánják a tanulmányaikat, könnyedén megtehetik és leérettségizhetnek.

A szakiskolai felvételi ráadásul ezen a héten még zajlik, így azok, akik sikeresen befejezték a nyolcadikat, beiratkozhatnak egy nekik tetsző szakra. „Jó lenne, ha a szakiskolai beiratkozáskor a szülő, tanár elkísérné a fiatalt, hiszen nagyon sok a hibalehetőség. Nem szabad elfelejteni, hogy a szakiskoláknál a beiratkozási kódok a mesterséget és nem az osztályt jelölik. Éppen ezért külön fel kell tüntetni azt is, hogy milyen nyelven szeretnék folytatni!” — magyarázta Baranyai Tibor.

Bumbuluţ Krisztina