×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
13 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Fontos a kisebbségi oktatás

2013.10.04 - 11:47
Megosztás:
Fontos a kisebbségi oktatás

Folytatni kell a decentralizációt az oktatási rendszerben — állítja Kereskényi Gábor parlamenti képviselő. Jelenleg azonban akadozik az együttműködés a városháza és az iskolák között.

 

Az új tanév kihívásairól, a kisebbségi oktatás specifikumairól és az oktatási törvény alkalmazási nehézségeiről tartottak tanácskozást október 3-án az RMDSZ szatmárnémeti székházában a szatmárnémeti tanintézmények magyar igazgatói, aligazgatói, a Szövetség főtanfelügyelő-helyettese és tanfelügyelői. A Kisebbségi közoktatás Szatmárnémetiben című munkamegbeszélést Kereskényi Gábor parlamenti képviselő, az Oktatási, kutatási, ifjúsági és sportbizottság tagja kezdeményezte. A képviselő elmondta, rendszeres és élő kapcsolattartást szeretne az oktatás területén. Kereskényi hangsúlyozta, a romániai oktatási rendszerben folytatni kell az RMDSZ sugallatára beindított decentralizációt, a helyi közösségeknek ugyanis gondoskodniuk kell a területükön lévő oktatási intézmények működéséről, jelenleg azonban nincs beleszólásuk a menedzsment kinevezésébe. „A decentralizáció elvének gyakorlatba ültetése annak ellenére nagy fontossággal bír, hogy jelenleg akadozik az együttműködés a városháza és a tanintézmények között” — érvelt a parlamenti képviselő. Idén májusban Kereskényi Gábor felszólította Marcela Papici tanügyért felelős alpolgármestert, utalja át teljes egészében az iskolák működésére szánt pénzösszegeket, és hagyjon fel az önkényuralmihoz közelítő engedélyeztetési módszerekkel — ha toll-tinta-papír vagy kréta kellett, az arra elkölthető pénzösszeg mértékét előbb jóvá kellett hagyatni. Dorel Coica polgármester — valószínűleg azért, mert nem elégedett Papici munkájával — nemrég visszavonta az alpolgármester tanügyre vonatkozó hatáskörét.

Kereskényi Gábor elmondta, élnünk kell kiharcolt jogainkkal, bár sokszor a törvény sem elég garancia ezen jogok védelmére. Példaként hozta fel, hogy bár az 1/2011-es tanügyi törvény értelmében azokban az intézményekben, melyekben a kisebbségek nyelvén is folyik oktatás, az egyik igazgató vagy aligazgató az illető kisebbségből kell hogy kikerüljön, a szakiskolák nagy részében a jelenlegi főtanfelügyelő nem volt hajlandó alkalmazni a törvényt. Az RMDSZ számára ugyancsak fontos a törvények által szavatolt kétnyelvűség alkalmazása. Ennek margójára Kereskényi arra kérte az intézményvezetőket, hogy ahol még nincs megoldva, haladéktalanul helyezzék ki a magyar nyelvű táblákat is az intézmények falára, és a közérdekű közlemények esetében is alkalmazzák a magyar nyelvet. Nagy Szabolcs, az RMDSZ megyei ügyvezető elnöke ismertette a tanügyi vezetőkkel, hogy az RMDSZ országos szinten a következő években különös figyelmet kíván szentelni a stratégiai tervezésre a magyar oktatáspolitikai kérdésekben. Egy országos kezdeményezésre megyei szinten is különleges részletességgel elkészített kisebbségi oktatási stratégia készül majd el, ebben kérte a szakemberek segítségét a feladatok legaprólékosabb kidolgozása érdekében. Szász Piroska megyei főtanfelügyelő-helyettes részletesen kitért az egyes intézmények kapcsán felmerülő gondokra és a Megyei Tanfelügyelőség lehetőségeire ezek kezelésében. Az igazgatók és aligazgatók tájékoztatást kaphattak például a tanintézeti vezetőtanácsok helyes összeállításáról is. Kereskényi szerint szükséges ezeknek a találkozóknak egy intézményesített formában való folytatása.