×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Fontos a szelektív hulladékgyűjtés

2014.02.04 - 08:30
Megosztás:
Fontos a szelektív hulladékgyűjtés

A szamosdobi hulladékgyűjtő munkatársai tavaly 76 192,75 tonna hulladékot vettek át, melyből 52 490 t vegyes háztartási s mindössze 506,58 t volt száraz szemét, számolt be Claudiu Ardelean.

 

A Szatmár Megyei Tanács igazgatása alá tartozó szamosdobi hulladékgyűjtő igazgatója, Claudiu Ardelean tegnap sajtótájékoztató keretében ismertette a telep 2013-as tevékenységét. Kiderült, az elmúlt évben 76 192,75 tonna hulladékot vettek át, melyet mintegy tízezer nehézgépjármű szállított el a szamosdobi tározóba. A hulladékgyűjtőben átvett szemétmennyiségből 52 490 tonna vegyes háztartási, 506,58 tonna száraz, 123,62 tonna lebomló, 96,20 tonna utcai, 533,7 tonna építkezésből vagy bontásból származó hulladék volt. „Továbbra is komoly gondot okoz, hogy a lakossági hulladék összegyűjtése nem történik szelektíven, ezért 2013-ban mindössze 1000 tonna szemetet tudtunk újrahasznosítani. Annak ellenére, hogy törvény szabályozza a szelektív hulladékgyűjtést, Szatmár megyében még mindig megoldatlan probléma a szelektív hulladékgyűjtés. Mi a szeméttelepen csak a szelektíven átadott hulladékot szortírozhatjuk és hasznosíthatjuk újra, ugyanis a működési engedélyből egyértelműen kiderül, a háztartási hulladék fertőző lehet, ezért azt nem lehet újrahasznosítani. A háztartási szemét az egyes cellába kerül, mely 5 hektáron terül el, s a jelenlegi számítások szerint még három évig lesz képes a háztartási hulladék befogadására. Eredetileg ötéves időszakra terveztük az egyes cella működtetését, de úgy tűnik, két évvel tovább nyitva tudjuk majd tartani. Ha az önkormányzatok komolyan vennék a 2007/110-es rendelet előírásait, s a lakosságot rávennék, hogy szelektíven gyűjtse a szemetet, akkor hosszabb ideig is nyitva lehetne az egyes cella, mivel csökkenne a háztartási hulladék mennyisége, s növekedne az újrahasznosított szemét tömege. Ezen jelenség elősegítése érdekében a szeméttelepen költségmentesen vesszük át az újrahasznosítható és növényi hulladékot. A megoldás kulcsa azonban a helyi önkormányzatok és a lakosság kezében van” — fogalmazott Ardelean. Az igazgató kihangsúlyozta, hogy a regionális hulladékgyűjtő önfenntartó rendszerben működik, tehát semmilyen támogatást nem kaptak működésükhöz a megyei tanácstól. A tavaly évi bevételük 3,5 millió lej volt, áfával együtt. „Annak köszönhetően, hogy a hulladéktározó működtetése a megyei tanács fennhatósága alá tartozik, s nem privatizálták a szolgáltatást, 2011 óta sikerült ugyanazokkal az árakkal dolgozni. A szemétszállító cégek egy tonna háztartási hulladék után 46,64 lejt + áfát, más típusú hulladék után (pl. építkezési törmelék) tonnánként 9,8 lejt + áfát kell fizessenek a hulladékgyűjtőnek. Az árak 30–40 százalékkal is olcsóbbak ahhoz képest, amit azokban a városokban alkalmaznak, ahol magáncég üzemelteti a regionális hulladékgyűjtőt.

Megvalósítások, célkitűzések

Ardelean elmondta, 2013-ban sikerült befejezni és átadni a Szatmárzsadány és a hulladéktározó közötti 4 kilométeres szennylé-elvezető csövet, melyet a jövőben a szatmárzsadányiak szennyvíz-elvezető vezetéknek is használhatnak majd. A saját bevételükből vásároltak egy 22 tonnás hernyótalpas markológépet, egy 26 tonnás Dumper kamiont, szűk kupát a markológépre, elkészítették az egyes cella bezárásának hatástanulmányát, illetve az egyes cella esetében felszabaduló biogáz kitermelésének hatástanulmányát. Tavaly év végén lezárult a válogató berendezés közbeszerzési eljárása, melynek következtében e hónap végén üzembe helyezhető lesz az újonnan vásárolt berendezés. Az idei évi célkitűzések között szerepel a laboratórium további felszerelése, majd engedélyeztetése különböző fizikai és kémiai analízisek elvégzésére. Idén is célként fogalmazták meg a háztartási hulladék csökkentését, ám ehhez a lakosság segítsége is szükséges. „Szeretnénk, ha idén is sikerülne önfenntartó szolgáltatásként zárnunk az évet. Érdekességként mondom el, hogy a TANA 360 munkagép, mellyel jelentősen össze tudjuk nyomni a hulladék mennyiségét, naponta 200 liter gázolajat fogyaszt, melyet szintén saját bevételünkből finanszírozunk” — tájékoztatott Claudiu Ardelean, aki abbeli reményének adott hangot, hogy megfelelő népszerűsítéssel sikerül ösztönözni a lakosságot a szelektív hulladékgyűjtésre.