×
2024. 04 26.

Fourcade az első duplázó, Pljuscsenko visszalépett

2014.02.13 - 18:54

Az amerikai síakrobaták tripláztak, a kínaiak megszerezték első aranyérmeiket a gyorskorcsolyában, Kowalczyk törött lábbal is lengyel csúcsot döntött, az oroszok ismét bajnokok lettek műkorcsolyában, Martin Fourcade pedig elsőként szerzett két aranyérmet Szocsiban.

Amerikai fölénnyel kezdődött a szocsi téli olimpia csütörtöki éremosztása: a férfi síakrobatika lejtő stílus (slopestyle) döntőjében Joss Christensen zárt az élen, a dobogó második fokára Gus Kenworthy, a harmadikra pedig Nicholas Goepper állhatott fel. Harmadik alkalommal történt meg a téli olimpiák történetében, hogy az amerikaik egyazon versenyszámban megszerezték az összes érmet. Ez korábban 1956-ban, az olaszországi Cortina d’Ampezzoban sikerült a férfi műkorcsolyázóknak, majd 2002-ben, Salt Lake Cityben a hódeszka férfi félcső versenyszámában.

Töréssel a lábában, olimpiai bajnok lett a női sífutás 10 kilométeres klasszikus számában Justyna Kowalczyk. A lengyel sportoló az olimpiai érmét nyerte (a második aranyat), ezzel ő minden idők legeredményesebb lengyel sportolója téli olimpián Adam Malysz-t megelőzve. A 10 kilométeres számban egyébként az utolsó pillanatban került fel a rajtlistára a magyar Simon Ágnes, aki a 71-es rajtszámmal indult és a 69. helyre érkezett célba. A versenyszám rajtjának idején egyébként 16 Celsius fokot mértek Szocsiban, ezért több ujjatlan pólóban vágott neki a távnak.

Fura módon szerzett aranyérmet Li Csien–rou. A kínai a női rövid pályás gyorskorcsolyázók 500 méteres döntőjében gyakorlatilag egyedül ért célba, miután az olasz, a dél–koreai és brit ellenfele bukott. Ezt megelőzően az 1000 méteren is kínai arany született, Csang Hung állhatott a dobogó legfelső fokára. A kínaiak eddig még soha nem szereztek bajnoki címet gyorskorcsolyában.

Elsőként Martin Fourcade duplázott Szocsiban: a francia csütörtökön a férfi sílövők 20 kilométeres versenyét nyerte meg, hétfőn pedig győzött a 12.5 km-es üldözéses versenyben is. A román Cornel Puchianu a 60. helyen zárt.

A műkorcsolyázók versenyét a házigazdák uralják, a csapatversenyben szerezett arany után a párosok tegnap véget ért versenyében kettős orosz siker született: a győzelmet a papírformának megfelelően a világbajnoki címvédő Tatyjana Voloszozsar, Makszim Tranykov duó szerezte meg honfitársaik Kszenyija Sztolbova és Fjodor Klimov és a német Aliona Savchenko, Robin Szolkowy előtt. Csütörtökön megkezdődött a férfiak egyéni versenye is, de az utolsó pillanatban jelentette be Jevgenyij Pljuscsenko, hogy nem áll rajthoz. A versenyszám 2006-os olimpiai bajnoka, az idei csapatverseny aranyérmese, iletve 2002-ben és 2010-ben olimpiai ezüstérmes sportoló hátfájása miatt döntött a visszalépés mellett.

A magyaroknak egyébként csütörtökön is lehetett okuk az ünneplésre, hiszen a férfi rövid pályás gyorskorcsolyázók 1000 méteres előfutamokból továbbjutott a legjobb tizennyolc közé Knoch Viktor és Liu Shaolin Sándor is, így szombaton délben is megmérkőznek Szocsiban.