×
2024. 04 25.

Francia–német, a huszonhatodik

2014.07.04 - 06:08

Egy „európai klasszikussal” kezdődik meg pénteken késő délután a brazíliai labdarúgó–világbajnokság negyeddöntője: két favorit áll egymással szemben Rio de Janeiróban, Franciaország és Németország. Ez lesz a két együttes egymás elleni huszonhatodik meccse.

Talán csak az elszánt szurkolók teszik meg a fogadóirodáknál a Franciaország – Németország brazíliai világbajnoki negyeddöntős mérkőzést, ugyanis a statisztikákból kiindulva nehéz lenne megjósolni, hogy a két válogatott közül melyik az esélyes a továbbjutásra.

A két együttes a történelme során huszonötször találkozott egymással, ebből tizenegyet nyertek meg a franciák, és nyolcat a „Nationalelf”, hat mérkőzésen pedig döntetlen volt a végeredmény. A gólarányt tekintve viszont jobban állnak a németek, ugyanis 42–41 az arány a javukra. Ugyanakkor a német újjáegyesülés óta hatból négyszer legyőzték a riválist, a németek ugyanakkor az igazán nagy vb-meccseket (1982, 1986 elődöntő) megnyerték ellenük.

Az idei világbajnokságon is jobban áll a gólokkal Joachim Löw szövetségi kapitány csapata, hiszen Schürrle és társai már kilencszer találtak az ellenfél kapujába az elmúlt négy meccsen, míg Benzemák „csak” nyolcszor voltak eredményesek. Kapura is a németek voltak veszélyesebbek, hiszen a lövések 70 százaléka találta el a kapu területét, a franciák esetében 60 százalékos az arány. Továbbá többet szaladtak, többet passzoltak, kevesebbet szabálytalankodtak a németek – olvasható a nemzetközi szövetség (FIFA) hivatalos honlapján közölt statisztikai adatokból.

Mindezek ellenére – a közvélemény szerint – a „Les Blues” nagyon jó játékot mutat Brazíliában, eddig kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott Didier Deschamps szövetségi kapitány legénysége. Ugyanakkor a javukra szolgálhat, hogy az előző körben kilencven perc elég volt a franciáknak, hogy továbbjussanak, 2–0-ra verték Nigéria csapatát. Ezzel szemben a németekből elfogyott a kezdeti lendület. A portugálok elleni 4–0-s nyitánnyal sokan egy német vb–hengert láttak Löw csapatában, azonban a ghánaiak elleni 2–2 és az amerikaiak elleni „sovány” 1–0-s győzelem alapos visszaesést jelentett. A nyolcaddöntőben Algériával is kínlódtak a németek: hosszabbításra (meg egy adag szerencsére) volt szükség, hogy 2–1-re győzzenek. Korán kiengedtek a németek, vagy elfogytak? Erre már ma választ kaphatunk, mivel az biztos, az utóbbi három meccsen nyújtott teljesítmény kevés lesz ahhoz, hogy favorithoz méltóan bejusson a vb-n a legjobb négy közé.

A statisztikai adatokat tovább boncolgatva, a franciák mellett szólhat, hogy mindig tornán eljutottak legalább az elődöntőig, amikor továbbjutottak a csoportkörből. Idén a Lloris vezette védelem az egyik legstabilabb a vb-n. Az viszont még nem derült ki a vb-n, mire képesek a franciák hátrányban és nagycsapat ellen. Kérdéses, lesz-e olyan játékosa Deschamps-nak, aki „meghosszabbított kézként” tud működni a pályán; sok kulcsember (Benzema, Varane, Pogba, Cabaye, Giroud, Griezmann) az első vb-jén, több az első nagy tornáján szerepel

A németeknél a támadóalakzat gyengélkedése ellenére egyszer sem tűnt úgy, hogy Neuerék bajban lennének, jócskán maradtak tartalékok a csapatban.