×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
8 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Goldini-bemutató kortárs feldolgozásban

2017.04.05 - 18:30
Megosztás:
Goldini-bemutató kortárs feldolgozásban

Pénteken 19 órától az Északi Színházban mutatja be a Harag György Társulat Carlo Goldini Terecska című drámáját Andrej Visky rendezésében. Ez lesz az idei évad utolsó nagyszínpadi bemutatója.

A mai sajtótájékoztatón Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója bemutatta az előadás készítőit, akik a kortárs színház ismert művészei. Az USA-ban tanult fiatal rendező Andrej Visky gyerekkorát Szatmárnémetiben töltötte, ismeri az itteni a várost, az itt élő embereket, most rendezőként mutatkozik be.

Andrej Visky Goldini-darabjának történetét az 1990-es évekbe helyezte át. Nyilván ez szövegváltoztatásokkal is járt, mondhatjuk azt is, hogy ez egy adaptáció, a nézők nem az eredeti Goldini-darabot fogják látni, a rendező továbbgondolta a problémákat Deák Katalin dramaturggal. A klasszikus komédia többek között a társadalmi hierarchiák közötti különbségekről, konfliktusokról, feszültségekről is szól. Kinek van pénze, kinek nincs pénze, ki a nemes, ki a szolga? Ezek megszokott formulák a klasszikus komédiában, Viskyt az érdekelte az egészben, hogyan tudná azt a Goldini-darabot, ami a szegény emberek életét párhuzamba állítja a gazdag emberek életével, lefordítani a mai világunkra. A rendező amiatt ültette át az előadás történetét az 1990-es évekbe, mert akkor volt gyerek Szatmárnémetiben és ez az időszak egy olyan érdekes periódusa volt Románia történetének, amikor egy új társadalmi rend született meg, amiről még nem igazán lehetett tudni, hogy mi is az egész. Az az érdekessége ennek a korszaknak, hogy egyszerre volt jelen benne a régi és egyszerre volt jelen benne valami teljesen más. A fiatalok körében népszerűbbek voltak az idegen nyelvű slágerek, ami nagyon érdekes volt, mert ebben az időszakban még éltek a régi szokások, de már bontakozott a kapitalizmus. Erre az időszakra utal a Goldini-darab átdolgozott változata. Deák Katalin dramaturg munkája során arra törekedett, hogy a mesterségek nevét fordítsa mai mesterségekre, a nyelvet pedig alakítsa át mai nyelvre. Nagy Eszter jelmeztervező az 1990-es években volt gyerek és igyekezett olyan jelmezeket beszerezni, amelyekre abban az időben maga is vágyott.

Elek György