×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Gondok a vízszámlák körül

2014.01.22 - 09:01
Megosztás:
Gondok a vízszámlák körül

Idén lesz tízéves a szatmárnémeti Apaserv Rt., de a számlázási, számla-kézbesítési és fogyasztásbecslési problémák még mindig mindennaposak. A vízóracserék módja sem túl korrekt.

 

A januári tapasztalatok fényében úgy tűnik, nem vált be a júniusban bevezetett új számlázási rend a Szatmár megyei vízszolgáltatónál, ebben a hónapban többen is január tizenötödikén, a számlaegyenlítéshez utolsóként megjelölt napon találták postaládájukban a víz- és csatornázási díjról szóló számlát. Számítógép végzi ugyanakkor tavaly nyár óta a négyhavonta történő leolvasások közötti időszakban a havi fogyasztásbecslést, a korábbi hónapok fogyasztásainak átlagát véve alapul, ám úgy látszik, ez sem vált be: egyes esetekben negyven százalékkal is nagyobb fogyasztást számláztak a számítógép általi becslés nyomán, mint az azt megelőző két év legnagyobb fogyasztása. Lapunkat több olvasó is felkereste szinte ugyanazokkal a panaszokkal, az ezek alapján megfogalmazott kérdéseinkkel az Apaserv szatmárnémeti sajtóirodáját kerestük fel.

A számlák kései kézbesítésének oka — tájékoztatta lapunkat Andrea Cenuşă, az Apaserv PR-tanácsadója —, hogy azokat az év eleji szabadnapok miatt csak nyolcadikán kezdték kihordani a társaság számlakézbesítői, azért nem érkeztek el mindenkihez időben. Egyébként, tette hozzá Cenuşă, annak ellenére, hogy a dátum fizetési határidőként van megjelölve, harminc naptári napig még mindenféle késedelmi kamat felszámolása nélkül kifizethető az illető számla, ahogyan ez a szerződésekben fel is van tüntetve.

 

Se becslés, se olvasás

 

Egy másik bejelentés arról szólt, hogy a vízóra lecserélését követően négy hónapig sem becslést, sem olvasást nem számlázott az Apaserv, év végén viszont egyetlen számlán kiszámlázta a négy hónapnyi fogyasztást egy összegben, aminek kifizetése eléggé megterhelő egy átlagos keresetű család számára. Magyarázat erre is van, derült ki tegnap: a vízóracserét követően ugyanis négy hónapig nincs fogyasztás-leolvasás, az új vízórát használók fogyasztását pedig nem becsülik, amíg az első olvasás meg nem történik. Ennek a problémának a megoldása a fogyasztóra van bízva, ha valaki olyan nagy összegről szóló számlát kap, amit nem tud kifizetni, kérheti a kifizetés átütemezését, ami azonban nincs ingyen. Ugyanannyiba kerül, mint ha átütemezési igény leadása nélkül fizetné részletekben a fogyasztó, azaz napi 0,04 lej késedelmi kamatot számít fel az Apaserv arra az összegre számolva, amelyik még nincs kifizetve a kiszámlázott összegből. De a fogyasztónak lehetősége van, hogy akkor is felkeresse a pénztárt, ha esetleg nem kap vízszámlát, illetve kérheti, hogy számlázzanak, tette hozzá Cenuşă.

 

Vízóracsere, sebtiben

 

Többen furcsállják Szatmárnémetiben azt is, hogy a vízórákat azok metrológiai engedélyének lejártakor a fogyasztó távollétében cserélik le újakra az Apaserv szerelői. A fogyasztó, annak ellenére, hogy az óra az ő tulajdonát képezi, illetve ő fizeti azt a fogyasztást, amit az óra mér, csak egy papírdarabkán kap értesítést arról, mennyi fogyasztást mért a régi vízóra elvitelekor, illetve mennyit mutat az új készülék. Andrea Cenuşă szerint az Apaservet semmi nem kötelezi arra, hogy a fogyasztó jelenlétében cserélje az órát, amennyiben a szolgáltatási szerződésben szereplő másik fél távollétében is hozzáfér a fogyasztásmérőhöz, ami elsősorban a tömbházakban lakók esetében fordul elő, s él is ezzel a lehetőségével. Gheorghe Sălăjean, az Apaserv szatmárnémeti vízrészlegének vezetője szerint a vízóracseréket végző munkatársaikban meg lehet bízni, nem tévesztik el az adatokat, ám ha valaki mégis úgy gondolja, hogy a számok nem pontosak, a cég Gőzfűrész utcai székhelyén a három hónapig ott tartott órát leolvasva győződhet meg igazáról. Amit nem tudnak megoldani a tömbházlakó fogyasztók esetében, az sikerül a magánházakban lakóknál, ott ugyanis az előfizető távollétében nem férnek hozzá a fogyasztásmérőhöz, így itt kénytelenek időpont-egyeztetést követően munkához látni. A helyzet valóban felemás, ismeri el Sălăjean, ám a délelőtti órákban ritkán vannak otthon az emberek, a délutáni munkaidő pedig a téli időszakban a korai sötétedés miatt nem lehetséges. Keresik az ideális megoldást, azonban ezt máig nem találták meg.

 

Princz Csaba