×
2024. 03 29.

Görcsös játék, fájó vereség Aradon

2019.12.01 - 04:02

Érthetetlen a Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapatának a játéka, amely kisebb csodával felérő utolsó negyeddel elkerülte a méretes zakót az Aradi FCC Baschet csapat otthonában rendezett bajnoki mérkőzésen. A végeredmény nem tükrözi a valóságot…

A honi idénybeli első vereségét szenvedte el a Szatmárnémeti VSK, miután az Aradi FCC Baschet együttes vendégeként két ponttal kapott ki szombat este.

A két csapat vélhetően kölcsönösen túlbecsülte ellenfelét, és ebből adódóan egyedül csak arra próbált koncentrálni, hogy védekezésben minél jobban teljesítsen. Ennél fogva a támadójátékról teljesen megfeledkezett mindkét csapat, így az első három percben egyetlen pont sem született. Ekkor Bernice Mosby két szabaddobása adta meg a rajtot (0–2), amire azonnal jött Adrienne Webb öt pontos válasza (5–3). A „sorozat tüzelés” viszont elmaradt, ugyanis egyik csapat sem tudott feloldódni, a 8. percben még mindig csak 9–8 volt az állás.

A második negyedben nehezen volt értelmezhető Mauro Procaccini edző elképzelése. Folyamatos cseréi révén a szatmáriak teljesen zavaródott játékot mutattak, még Mosby sem találta passzával csapattársát. Így nem csoda, hogy a 15. percben Veatriki Akathiotou triplája tíz pontos aradi fórt állított be (21–11). Szatmári szemmel ez úgy is értelmezhető, hogy hét perc alatt három pontot (!) szerzett a VSK. A Maros-partiak ciprusi játékosa másfél perccel később tizenegyre növelte a különbséget (23–12), amikor végre Andreea Huțanu egyik távoli kísérlete beakadt (23–15). Hét pontos hátránynál (28–21) még a támadóidőt sem tudta kihasználni kosárra dobással a VSK, a következő defenzívánál pedig Maja Miljkovic a sokadik távoli dobása tévesztett célt.

Így fordult a két csapat a második félidőre, amely Mosby két kihagyott közeli dobásával, majd Oláh Andrea pontatlan dobásával kezdődött – és mindez 10 másodperc leforgása alatt.

Huțanu ismét eredményes volt a 6,25 méteres félkörön túlról, és végre Miljkovic sem hibázott távolról (28–27), ami némi reménysugárt hozott a szatmári táborba. De ez csak rövid ideig tartott, ugyanis a 24. percig visszaállt a tizenegy pontos aradi fór (39–28). Ezután beállt Brittany Denson is, de sokat nem tudott ő sem hozzátenni a VSK kaotikus játékához, ezért három perc után visszaült a kispadra.

Megtáltosodtak – későn

A 26. percben állt be a meccs addigi legnagyobb különbsége: 46–31. Semmi jelét nem mutatta a szatmári csapat, hogy innen fordítani tud majd. Oláh Andi pontjai hoztak némi reményt (46–38), viszont az utolsó pihenőig visszaállt a szatmári mínusz tizenöt (54–39).

Akathiotou nagy formában játszott, és az utolsó negyed elején tizenhétre növelte az aradiak előnyét (56–39), ami előrevetített egy óriási szatmári zakót. Viszont, az addigi mutatott teljesítménnyel ellentétben nem ez történt. Megtáltosodott a VSK, és Mosby, illetve Oláh Andi másfél perces 0–8 futása máris játékba hozta a szatmári csapatot (56–47). Az aradi mester,…. Időkérése viszont alaposan belerondított a játékba, hiszen megtörte a szatmári lendületet, a csapata pedig nem tudott felocsúdni a kezdeti sokkból. Az utolsó két perc mínusz három pontos szatmári hátránnyal kezdődött (58–55), majd negyven másodperccel az utolsó dudaszó előtt Huțanu közeli dobása is betalált (58–57). Ki gondolta volna? A szatmári térfélen Webb hibázott, Miljkovic labdát szerzett, viszont Oláh Andi is hibázott az aradi kosár alatt. Faultokkal próbálta tördelni a játékot a VSK, és úgy tűnt, ez beválhat, hiszen az addig remekül játszó Akathiotou is csak egy pontot szerzett a szabaddobásoknál (59–57). Miljkovic ellentámadásból viszont hibázott, az aradiak az utolsó másodpercben labdát szereztek, így a VSK-nak még az sem jött össze, hogy hosszabbításba vigye a játékot.

Átértékelhető elvárások

Összegzésként azt mondhatjuk, hogy a VSK nagyjából azt a teljesítményt nyújtotta, mint az ezelőtti héten, a Kolozsvári Universitatea elleni hazai meccsen: öt percet húzta meg a játékot, ami elég volt, hogy behúzzák a két pontot. Ez viszont most, egy lényegesen erősebb csapat ellen nem működött. Sikerült ugyan egy zakót elkerülni, a fájó vereség viszont vészharangokat kell kongasson, mivel a VSK nincs azon az úton, amely bajnoki címre vezethet. Ez a játék nem jogosít fel arra, hogy azt gondoljuk, hogy felvehetjük a versenyt a Galatasarayt oda-visszavágón legyőző Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC-kel.

Az sem mellékes, hogy az aradiak ezen a mérkőzésen nem számíthattak egyik legjobbjuk, Brankica Hadzovic játékára, aki sérülés miatt kispadon maradt, de rövid idő után Fodor Márta is oda került izomhúzódás miatt.

Szombaton következik egy laza meccs, a Nagyváradi CSU Rookies jön ellenfélnek a 7. forduló mérkőzésén. December 11-én pedig jön a Női Közép-Európa Liga B-csoportjának a legjobbja, a Basket Žabiny Brno – amely az eddigi három meccsen 270 pontot dobott, ebből 105-öt a VSK-nak.

Női kosárlabda, Nemzeti Liga, Nyugati csoport, 6. forduló

Aradi FCC Baschet – Szatmárnémeti VSK 59–57

Arad (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Webb (25/6/1), Akathiotou (21/3/2), Karakasevic (6/9/1), Alina Pop (0/1/0), Ardelean (2/3/2), Mercea (0/2/2), Bartók (0/2/1), Fodor (5/2/0), Ciotir. Vezetőedző: Manuel Angel Rodriguez Escudero.

VSK (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Mosby (22/12/1), Oláh (14/4/2), Miljkovic (5/3/3), Podar (5/1/1), Huțanu (9/3/0), Gladkova, Popescu (0/1/3), Adina Pop (0/1/1), Stoiedin (0/5/1), Denson. Vezetőedző: Mauro Procaccini.

Kézdivásárhelyi SE – Marosvásárhelyi Sirius 73–62

Nagyváradi CSU Rookies – Kolozsvári CSU 43–72