×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Govor szabadlábon, Avram célkeresztben

2016.01.23 - 08:31
Megosztás:
Govor szabadlábon, Avram célkeresztben

A tegnapi napját már itthon tölthette Mircea Govor, igaz, hogy 60 napig bírósági felügyelet alatt áll. Az ellene folyó ügy miatt a PSD országos alelnöke lemondott, a Szatmár megyei kormánymegbízott pedig a PNL támadásainak célkeresztjébe került.

Harmincnapos előzetes letartóztatást követően csütörtökön éjfél után hagyhatta el a Bihar Megyei Rendőr-felügyelőség fogdáját Mircea Govor. A Szociáldemokrata Párt (PSD) Szatmár megyei szervezetének exelnöke, a Szatmár Megyei Tanács alelnöke jelenleg bírósági felügyelet alatt áll, ellene zsarolás és hatalommal való visszaélés vádjával folytat bűnvádi eljárást az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA). A nyomozati anyag szerint Govor tisztségével visszaélve gyakorolt nyomást emberekre azért, hogy adott intézmények kulcspozícióit az általa favorizált személyek töltsék be. A volt pártelnök továbbra is tagadja az őt ért vádakat.

Bár a DNA ügyészei szerették volna meghosszabbítani az előzetes letartóztatás időtartamát, kérésüket a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék január 18-án elutasította, Govort pedig március 21-ig bírósági ellenőrzés alá helyezte. A bírósági ellenőrzés alatt álló személynek naponta kell jelentkeznie a rendőrségen, nem hagyhatja el az országot, és ami a legfontosabb: semmilyen formában (sem írásban, sem élő szóban, sem üzenetek révén) nem léphet kapcsolatba a vádiratban szereplő áldozatokkal és tanúkkal, illetve azok családtagjaival.

 

Fejlemények

 

Az ellene folyó korrupciós eljárás miatt távozik a PSD éléről Andrei Dolineaschi Botoşani megyei parlamenti képviselő, a párt országos szervezetének alelnöke. Lemondását csütörtökön jelentette be és azt Liviu Dragnea pártelnök is megerősítette. Mint ismeretes, a Govor-ügyben Dolineaschit gyanúsítottként idézte be a DNA, a vádirat szerint ő segítette Govort abban, hogy a Szatmár Megyei Pénzügyi Igazgatóság (AJFP) vezetőségébe a Szatmár megyei pártelnök számára „hasznos” személyeket nevezzenek ki.

Ebben az ügyben egyébként tanúként hallgatták ki Dragneát is a korrupcióellenes ügyészek, sőt, a volt kormányfőt, Victor Pontát is beidézte a DNA, az ügyészek azt próbálják kideríteni, hogy a Szociáldemokrata Párt elnökeként akkoriban milyen szerepet játszott abban, hogy megmenekítették a büntetőjogi felelősségre vonástól Ovidiu Silaghi parlamenti képviselőt, aki akkoriban iratkozott át a PNL-ből a PSD-be.

 

Célkeresztben a prefektus

 

A Govor-ügyben kihallgatott tanúk sorában ott találjuk Eugeniu Avram kormánymegbízottat, aki a nyomozati anyag szerint a területi munkaügyi felügyelőség (ITM) vezetője ellen indított hadjáratba kapcsolódott be, Govor megrendelésére vizsgálatot rendelt el az intézménynél, hogy a tapasztalt hiányosságra hivatkozva lemondásra bírják az ITM akkori vezetőjét, akinek helyére Govorhoz közel álló személy került volna. A zsarolásban való bűnrészességgel vádolt prefektus emiatt egyébként a PNL szatmárnémeti szervezetének céltáblájává vált, a párt által kiküldött, de egyetlen személy által sem jegyzett kommünikében az ellene felhozott vádak tisztázására kérik Avramot. A liberálisok szerint már a megyei tanács alelnöke ellen folyó ügy is sokat ront a megye megítélésén, a kormánymegbízott érintettsége az ügyben szerintük még inkább lejáratja Szatmárt. A PNL támadására válaszolva a prefektus sajtóirodája közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz, melyben az áll, hogy 2012 május 13.-a, azaz hivatalba lépése óta tevékenységével milyen módon segítette a lakosok érdekeinek az érvényesülését: több mint 1500 személyt hallgatott meg a fogadóórákon, több esetben az általa vezetett intézmény közbelépésének eredményeként sikerült emberek, közösségek problémáit törvényes úton rendezni. A prefektus által jegyzett közlemény kihangsúlyozza, hogy a hivatal hatáskörébe tartozik a dekoncentrált intézmények — így a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM) — ellenőrzése is, és azt is, hogy tevékenysége során mindig korrekt kapcsolatot tartott fenn a helyi intézményvezetőkkel és politikai döntéshozókkal.