×
2024. 03 28.

Gyenes Mani is rajtol az ISDE versenyen

2017.08.25 - 12:55

Gyenes Emánuel a hatodik alkalommal áll rajthoz az International Six Days Enduron (ISDE), amely a motorkerékpáros off road kiírások legrégebbi versenye.

A Szatmárnémeti Autonet Motorcycle Team pilótája már szerdán elutazott Franciaországba, hiszen idén a Francia Középhegység közelében fekvő, közel 50 ezer fős Brive-la-Gaillarde város látja vendégül a mezőnyt.

Mani idén Magyarország csapatával utazott a versenyre, viszont Románia színeiben, az egyéni versenyben indul. A magyarországiak műszaki segítséget nyújtanak, a szervizelésben segítenek majd a szatmárinak, aki eddigi legjobb ISDE-eredményét tavaly érte el, amikor aranyérmes lett.

Az éremosztás ebben a sorozatban viszont jelentősen különbözik bármelyik más versenyétől. Azok kapnak aranyérmet, akiknek a legjobb időhöz mért hátránya 10 százalékon belül van. Az ezüstérmesek 10–25 százalék között vannak, akik ennél is gyengébb időt teljesítenek a hat nap alatt, azok bronzérmet kapnak. Viszont az éremszerzés mégsem ilyen egyszerű, ugyanis napi nyolc óra alatt közel 280 kilométert kell teljesíteni úgy, hogy a nyomvonalon megadott időn belül kell érinteni az ellenőrző pontokat (CP). Ha valaki késik valamelyik CP-nél, már nem kap érmet.

Tehát, a verseny nem oly egyszerű, de nem is ezért oly népszerű. Az 1913 óta íródó történelmében csak néhány év kimaradás volt, a világháborúk idején. A korábbi győztesek között mára világhírű pilótákkal találkozzunk: 1988-ban Stéphane Peterhansel nyert Franciaország csapatával, 1998-ban pedig Spanyolország junior csapatával volt első Marc Coma.

Az idei a 91. kiírás és közel 800 motoros versenyző nevezett. Szombat délután lesz az ünnepélyes megnyító, amikor valamennyi versenyzőt és csapatot dobogóra szólítanak. Hétfőn rajtol a verseny, amelynek öt enduro, és egy motocross-napja van.