×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
6 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Gyermekkorunk kincsei — „régi idők” játékai

2015.04.08 - 11:24
Megosztás:
Gyermekkorunk kincsei — „régi idők” játékai

„Régi”, 40–50 évvel ezelőtti játékok, melyeket modern korunk gyermekei legszívesebben azonnal kivettek volna a tárlókból, hogy játszanak velük — mobillal, táblagéppel fotóztak minden darabot.

Izgatott gyermeksereg hömpölyög a megyei múzeum folyosóin, meglepett, csodálkozó felkiáltásoktól visszhangzik az épület, a sok érdekes látnivaló közül azt sem tudják, melyikkel kezdjék, mit nézzenek meg először, vegyenek alaposan szemügyre — villognak a vakuk, de elhomályosítja őket a gyermekszemek sóvárgó csillogása. Legszívesebben azonnal kivettek volna minden babát, kis- és nagyautót, villanymozdonyt és harckocsit a tárlókból, hogy játszanak velük. Szerencsére a gyermekek és játszás utáni vágyuk változatlanul ugyanaz és ugyanolyan, évezredek óta.

A tegnap megnyílt kiállítás közel 1000 darabja — melyek között mi, felnőttek is örömmel ismerjük fel gyermekéveink kedvenc játékát — Bukarestből érkezett, a Játékok Múzeuma Egyesület jóvoltából. Ám ez csak egy töredéke az egyesület elnöke, Cristian Dumitru birtokában lévő 12 000 játéknak, melyeket a '60-as évektől kezdődően kezdett el gyűjteni. „Minden játéknak megvan a saját története, tanúja volt kacagásnak és tanúja volt könnyeknek is, hol a Mikulás vagy a Télapó hozta, hol születésnapra érkezett… S pont emiatt minden baba, maci és kisautó egyedi a maga nemében, hiába készült több száz belőle” — fogalmazott Dumitru a kiállítás megnyitóján.

A '60–'70-es évek játékvilága mellett külön színfolt az Ukrajnából, Kárpátaljából érkezett, hamisítatlan falusi játékok, a csuhéból font babától kezdve, csutkaházon keresztül, népviseletbe öltöztetett fakanálbábig, melyeket óvónők gyűjtöttek össze az évtizedek során. S mellettük, másik érdekességként — s miért ne, kordokumentumként — láthatóak azok a didaktikai tárgyak, amelyek segítségével nevelték egykor a Haza Sólymait a napközikben. A kiállítás megnyitóját követően, miközben a gyermekek ámuldozva járták és állták körbe az üvegtárlókat, a múzeum dísztermében egy előadás keretében elevenítették fel Észak-Kelet Románia és Kárpátalja óvodáinak történetét, kialakulásukat, fejlődésüket, a különböző irányelvek és eszmék mentén megkövetelt oktatási módszereket, valamint didaktikai eszköztárukat az 1800-as évektől kezdődően egészen napjainkig.

A gyermekek és felnőttek számára egyaránt érdekes és szórakoztató Játékkiállítás május 5-ig látogatható a Szatmár Megyei Múzeumban, keddtől szombatig 9–17, vasárnap 10–14 óra között.

 

Szabó Kinga Mária