×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Egészség

Gyermekparalízis a határzónában

2015.09.08 - 12:12
Megosztás:
Gyermekparalízis a határzónában

 

Két gyermekbénulásos esetet vettek nyilvántartásba nemrég Kárpátalján, a gyerekek a román-ukrán határ menti településekről származnak, Szatmár és Máramaros megye térségéből. 2010 óta Európában ezek az első regisztrált esetek, melyek nemzetközi fertőzésveszélyt jelentenek.

Az Egészségügyi Világszervezet ezen a héten hozta nyilvánosságra, hogy régen eltűntnek hitt betegség ütötte fel a fejét a szomszédos országban, Románia közvetlen közelében, ahol egy 10 hónapos és egy 4 éves gyermeknél fedezték fel a gyermekbénulás vírusát, szaknéven a poliomielitisz kórokozóját. Ezek az első regisztrált esetek 2010 óta Európában, a kór megjelenése pedig nemzetközi fertőzésveszélyt jelent.

Romániában egyébként közel húsz éve, 1996 óta nem ütötte fel a fejét a vírus, ezért néhány évvel később gyermekparalízis-mentesnek nyilvánította az országot az Egészségügyi Világszervezet — a megfigyelés azonban azóta is folyamatos.

A világszervezet az esetek kapcsán ismételten felhívja a figyelmet, hogy a betegség oltással megelőzhető, de aki megbetegedett, egész életére sérült, részben vagy egészen bénult maradhat. Különösen veszélyeztetettek az 5 évnél fiatalabb gyermekek, ezért azt javasolják, hogy őket mindenképp oltassák be.

Romániában folyamatosan csökken a beoltottsági arány: a szülők egy része nem viszi el gyermekét a kötelező immunizálásra, mások pedig határozottan visszautasítják, hogy gyermeküket beoltsák. Sok mai szülő már csak hírből ismeri az egykor az egész országon végigsöprő járványokat, éppen ezért nem tartja fontosnak gyermeke immunizálást. Ez azonban óriási veszéllyel jár, mert ha ismét felütné a fejét a gyermekközösségekben egy újabb, vad törzse a kötelező oltásokkal kivédhető betegségek kórokozóinak, igen súlyos gondokkal kellene számolni. Nem hiába dolgozik azon az Egészségügyi Világszervezet, hogy minden gyermek megkaphassa a védőoltásokat. Az észérvek a kötelező védőoltások mellett szólnak — fejtette ki a kötelező oltások kapcsán lapunknak dr. Nagy Tünde, a tasnádi kórház gyermekosztályának gyermekgyógyász főorvosa.

 

Többször is oltanak

 

Itthon a gyermekbénulás vagy poliomielitisz elleni védőoltás kötelező. A gyerekek első életévükben négyszer kapnak polio-oltást, de ahhoz, hogy azoknak a hatása fennmaradjon és stabilizálódjék, szükség van iskolás korban az újraoltásra — ezt a hat- és nyolcéves gyerekek körében szokták megismételni, tehát az előkészítő osztályosokat és a másodikosokat ismételten beoltják.

A vakcinát injekció formájában adják be, a deltaizomba. Az oltás nem okozhat megbetegedést, mivel csakis elölt vírusokat tartalmaz — hangsúlyozza az orvos.

A gyermekbénulás a polio vírus által okozott fertőző betegség. A kór az emésztőrendszer útján kapható el, valamint indirekt módon is, hiszen a vírus a levegőben szálló porral, a vízzel és a vektoroknak (például legyek) kitett élelmiszerekkel is terjed. Egy heti lappangás után influenzához hasonló tünetek jelentkeznek, majd egy rövid javulás után következik a súlyos betegség. Ebben a fázisban rossz közérzet, magas láz, fejfájás, hányás, tarkómerevség, remegés (főleg féloldali remegés) tapasztalható, végül pedig izomfájdalom és bénulás áll be, a gerincvelői mozgató idegek súlyos károsodása következtében. A bénulás a legtöbb esetben végleges.

Mivel nem létezik olyan vírusellenes gyógyszer, amely képes lenne meggyógyítani a beteget, gyakorlatilag az egyetlen hatékony védekezési mód a polio védőoltás.

 

A világszervezet ajánlása

 

Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint Ukrajnában, ahol korábban hiánycikk volt a gyermekbénulás elleni oltás, így nincs lefedettség, azonnali immunizálási kampányt kell indítani.

Azoknak a személyeknek pedig, akik gyakran járnak át Ukrajnába, azt tanácsolják, hogy legyenek beoltva gyermekbénulás ellen, gyermekeiket is csak úgy vigyék Kárpátaljára, ha megkapta a kötelező vakcinákat.

 

Bumbuluţ Krisztina