×
2024. 04 19.

Gyors futam lesz Stájerországban

2017.07.07 - 10:58

A két héttel ezelőtti balhés bakui verseny után izgalmasnak ígérkezik a mostani nagydíj. Lássuk, hogy az incidens milyen hatással lesz a küzdelmükre a festői környezetben fekvő spielbergi pályán, ahol a Mercedes az eredményeivel is bizonyítaná, hogy sikerült a Ferrari fölé kerekednie.

Baku modern utcai pályája után egy teljesen más jellegű helyszín ad otthont a Forma–1-es világbajnokság következő fordulójának: a stájerországi hegyek között elterülő Red Bull Ring látja vendégül a mezőnyt az Osztrák Nagydíj hétvégéjén.

A Spielberg mellett fekvő aszfaltcsík a versenynaptár egyik legrövidebb pályája, mindössze 4318 méter hosszú, és a gyors tempó miatt rendkívül rövid idő alatt körbe lehet rajta érni. A rövid pálya idén hivatalosan már 10 kanyarból áll, miután az eddigi 2-es forduló előtti balos ív is kapott egy számot. A vonalvezetést azonban az egyenesek uralják, ezért – Bakuhoz hasonlóan – ezen a pályán is komoly szerep jut a motorerőnek.

Gumiabroncsok

Ami a bevethető abroncsokat illeti, a Pirelli az idén is a három legpuhább keveréket, a lágy, a szuperlágy és az ultralágy gumikat vitte el Ausztriába. A legnépszerűbb keveréknek természetesen az ultralágy abroncs bizonyult: a Mercedesnél fejenként 8, a Ferrarinál 7 szettet kértek belőlük, a McLaren és a Force India pedig alig kért a többi típusból, a 13 szettjükből 10 ultralágy lesz.

Az Osztrák Nagydíjon a 2014-es visszatérés óta csak a Mercedes pilótái arattak győzelmet, az első két évben a német Nico Rosberg, tavaly pedig a brit Lewis Hamilton állt a dobogó tetején. Kettejük közül az utóbbi ott van a mezőnyben, és az első pilóta lehet, aki beéri Alain Prostot: a francia versenyző az egyetlen, aki háromszor nyert Ausztriában. Viszont ennél is érdekesebb lehet a német Sebastian Vettellel vívott harca. Egyértelmű, hogy a Ferrari és a Mercedes pilótái a legesélyesebbek a világbajnoki címre. A 3–3 győzelemmel álló Vettel és Hamilton eddig viszonylag jó kapcsolatot ápolt: kölcsönös tisztelettel nyilatkoztak egymásról, és a pályán sem kerültek komolyabb összetűzésbe. Ez azonban az Azerbajdzsáni Nagydíjon ez egy pillanat alatt megváltozott, amikor a második Safety Car-fázis után, az újraindítás előtt Hamilton – Vettel számításaival ellentétben – nem gyorsított ki a 15-ös kanyarból, ezért a Ferrari hátulról beleszaladt a Mercedesbe. Az ütközést mindkét autó megúszta kisebb sérülésekkel, a német azonban rendkívül dühös lett Hamiltonra, aki szerinte „féktesztelte” őt. Az érzelmeit nem tudta kordában tartani, a Mercedes mellé húzódott, és látszólag szándékosan nekiment a riválisa autójának, amiért később 10 másodperces stop&go büntetést kapott. Noha az autók a második koccanást is megúszták komolyabb károk nélkül, végül sem Vettel, sem Hamilton nem állhatott dobogóra, a futam utáni nyilatkozataikból pedig nyilvánvalóvá vált, hogy vége a világbajnoki küzdelem békés szakaszának. Hamilton komolyabb büntetést követelt a németnek, aki szerinte rendkívül rossz példát mutatott a fiataloknak a viselkedésével. Vettel az általa előidézett koccanásról a futam után nem volt hajlandó nyilatkozni, azt viszont nehezményezte, hogy a sportfelügyelők csak őt büntették meg, a szerinte kiszámíthatatlanul vezető Hamilton Safety Car mögötti trükközését viszont nem találták szabálytalannak. Mint arról beszámoltunk, Vettelnek hétfőn Párizsban kellett megjelennie a Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) vizsgálóbizottsága előtt, de megúszta a szigorúbb büntetést, miután nyilvánosan bocsánatot kért a bakui incidensért.

Megbízhatóbb Mercedes

Mivel a brit sem a nyugodt vérmérsékletéről híres, és kettejük párharca Bakuban nyílt háborúvá változott, egyáltalán nem kizárt, hogy a hátralévő futamokon látunk még hasonló incidenseket.

Miközben mindenki a Vettel – Hamilton incidenssel foglalkozott, könnyű volt elsiklani a tény felett, hogy a Mercedes Bakuban az idei legmeggyőzőbb teljesítményét nyújtotta. Az időmérőn úgy biztosították be az első rajtsort, hogy Hamilton több mint egy másodperccel gyorsabb volt a Ferrariknál, és a csalóka végeredmény ellenére a futamon is ők diktálták a legjobb tempót. Hamilton a Safety Car-fázisok előtt magabiztosan tartotta maga mögött Vettelt, és a német büntetése után sima győzelmet arathatott volna, ha nem kell beiktatnia egy extra bokszkiállást a meglazult fejtámlája miatt.

Valtteri Bottas rosszul jött ki a rajt utáni kavarodásból, és egy koccanás miatt az utolsó helyre esett vissza, de végig remek tempót diktálva, a többiek problémáiból profitálva végül a 2. helyre hozta be a Mercedest.

A Ferrari körmére néztek

Úgy tűnik, a Mercedes valóban túljutott az idény első futamain tapasztalt gumiproblémáin, és egy másik tényező is közrejátszhatott abban, hogy ők kerültek fölénybe az erősorrendben: a bakui hétvége előtt állítólag az FIA nem hivatalosan figyelmeztette a csapatokat, hogy többé ne juttassanak szándékosan motorolajat az égéstérbe, ezzel ugyanis szabálytalanul növelik a teljesítményüket. Ez a Ferrarit érinthette a legkellemetlenebbül, és hosszú távon sokkal nagyobb hatással lehet a világbajnoki küzdelemre, mint Vettel és Hamilton afférja. A Red Bull Ringen kiderül, hogy a Ferrari egy mért körös tempója emiatt tényleg leromlott, vagy a bakui időmérőn elszenvedett súlyos vereség csak kivételes eset volt.

Lesznek záporok?

A hétvége másik kérdése, hogy a Red Bull Racing össze tud-e kötni két jó futamot? Igaz, a bakui káoszfutam győzelméhez a szerencsére is szüksége volt Daniel Ricciardonak, hiszen a verseny elején még a 17. helyen is járt, de a többiek hibáit kihasználva győztesként ünnepelt Azerbajdzsán dobogóján. A Red Bull a futam előtt egyáltalán nem gondolta volna, hogy az autójuknak nem fekvő bakui pályán szerzik meg az idei első győzelmüket, s bár tisztában vannak vele, hogy a sikerhez egy nagy adag szerencse is kellett, egyértelmű javulást látnak a formájukban. „A rossz szezonkezdet után nagyon fontos volt ez a győzelem, sokat javultunk — nyilatkozta a Red Bull Racing tanácsadója, Helmut Marko. —A futamon a többi élcsapathoz hasonló tempót futottunk, és a végén sem tudtak utolérni minket.”

Az viszont nem jó előjel az energiaital-gyártóknak, hogy az elmúlt években a gyors spielbergi aszfaltcsík nem fekszik az autójuknak. Noha Max Verstappen tavaly a dobogó második fokára állhatott fel, az előző két évben a 8. hely volt a legtöbb, amit ki tudtak hozni az autójukból. Ennél persze az idén is jobban szerepelhetnek, a győzelemhez azonban egy újabb káoszfutamra lenne szükségük. Erre az időjárás-előrejelzések alapján van is némi esély, mivel az egész hétvégére rövidebb záporokat, zivatarokat jósolnak, amelyek gyakran megzavarhatják az egyébként 30 fok körüli melegben zajló körözést.