×
2024. 04 20.

H-csoport: nem nyertek a favoritok

2018.06.20 - 03:58

Rácáfoltak Japán és Szenegál labdarúgó-válogatottjai a szakértők számításaira, és szerdán legyőzték ellenfeleiket a H-csoport első fordulójában.

Az erőviszonyok nagyjából kiegyenlítettek a nyolcadik csoportban, habár a keretek értékét és rutinját nézzük, akkor a mérleg nyelve kissé Lengyelország és Kolumbia oldalára billen. Azonban az első fordulóban egyik sem tudott nyerni.

A dél-amerikaiak már az 3. perctől emberhátrányban játszottak Japán ellen a szaranszki mérkőzésen, miután Carlos Sánchez kapus módjára hárította a büntetőterületen belül Kagava Sindzsi lövését. A kolumbiai természetesen ki lett állítva, a megítélt 11-est pedig Kagava higgadtan a kapu közepébe lőtt (1–0). Itt kezdődött az igazi baj José Pékerman szövetségi kapitánynak, aki könnyelműen a legutóbbi vb aranycipősét, James Rodríguest is kihagyta a kezdő tizenegyből.

Sancheznek annyi vigasza lehet, hogy nem kerül fel a szégyenfal legfelső helyére, ugyanis a vébék történetében volt játékos, aki korábban kiállíttatta magát: a 1986-os tornán az uruguayi Jose Alberto Batista már 54 másodpercben mehetett vissza az öltözőbe.

Pékerman nem változtatott, és hagyta Juan Quinterot a pályán. Ez viszont nyerő húzásnak bizonyult, mert emberhátrányban, a szünet előtt sikerült egyenlíteni: a támadó középpályás a 16-os jobb sarkáról végezhetett el szabadrúgást, rendkívül okosan a felugró sorfal alatt lőtte el a labdát, azt pedig Kavasima Eidzsi már csak a gólvonal mögül tudta kipaskolni (1–1).

A fordulást követően feljavult a japánok támadójátéka, s kezdték fölényre váltani az emberelőnyüket, amely a 73. percben góllá érett: Honda Keiszuke beívelése után Oszako juja csúsztatott négy védő közül, s a labda a bal kapufáról pattant a hálóba (1–2).

A hajrára a kolumbiai csapat kissé elfáradt. Közben Pékerman hadba küldte a nem túl jó egészségi állapotban levő Rodríguest is. Kolumbia az utolsó percekben egy utolsó rohamra indult, az eredmény azonban nem változott. Így először fordult elő a foci-vb-ken, hogy egy ázsiai válogatott legyőzzön egy dél-amerikait.

A csoport másik mérkőzésén Szenegál is 2–1-es sikert jegyzett, ők Lengyelországot verték a moszkvai Szpartak Stadionban.

A lengyelek az 1974-es vb óta nem nyertek az első meccsükön: háromszor 0–0-s döntetlent játszottak, és kétszer 2–0-ra kikaptak. Ugyanakkor a szenegáliak megmentették az az oroszországi vb-n szereplő afrikai csapatok becsületét, ugyanis Egyiptom, Marokkó, Nigéria és Tunézia is vereséget szenvedett első mérkőzésén.

Szenegál nem érdemtelenül nyert, ugyanis szervezetten játszottak, gyors ellentámadásokat vezettek, igaz, komolyabb lehetőségük nekik sem akadt. A gól is úgy esett, hogy Idrissa Gana Gueye egy távoli kísérletnél a labda lengyel védőn, a 16-oson belül tisztázni akaró Thiago Cioneken irányt változtatott, és a bal alsó sarokban kötött ki (0–1).

A szünetben Adam Nawalka szövetségi kapitány lecserélte a 100. válogatott mérkőzésén szereplő Jakub Blaszczykowskit. A lengyelek nagy lendülettel vetették bele magukat a játékba, de aztán megint nem találtak fogást a szenegáliakon, akik ráadásul növelni is tudták előnyüket: az ápolásról visszatérő Mbaye Niangra nem figyeltek oda a lengyelek, akik a szenegáli térfélről meggondolatlanul akartak hazapasszolni, az afrikai támadó pedig lecsapott a labdára a pocsékul kifutó Wojciech Szczesny előtt, majd besétált a kapuba (0–2).

A végén még szépített Lengyelország: egy szabadrúgás után Grzegorz Krychowiak fejelt a kapuba (1–2). De többre már nem futotta, így maradt a szenegáli siker.

H-csoport, 1. forduló

Kolumbia – Japán 1–2 (Quintero 39. perc, illetve Kagava 6. – 11-esből, Oszako 73.; piros lap: C. Sánchez, 3. perc – Kolumbia)

Lengyelország – Szenegál 2–1 (Krychowiak 86. perc, illetve Cionek 38. – öngól, Niang 60.)