×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
4 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Hagyományőrzés profi szinten

2013.01.18 - 10:13
Megosztás:
Hagyományőrzés profi szinten

Nagy Orbánt, a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ nemrég kinevezett aligazgatóját terveiről, valamint a népi kultúra megismertetésének és ápolásának lehetőségeiről kérdeztük.

— A néptáncoktatás fontos szerepet töltött be az életemben, ugye én 1991-ben profi néptáncos voltam a csíkszeredai Hargita Népi Együttesben, végül is ott állították ki a munkakönyvemet. A tánc iránti szeretetet nem lehet az emberből kiirtani, ez megmarad — mondta el lapunknak Nagy Orbán. — Két év néptánc után Marosvásárhelyre, a színművészeti főiskolára mentem, s ebben a városban kezdtem el a táncoktatást, a marosvásárhelyi táncházban tanítottam be néhány táncrendet. Amikor Szatmárnémetibe, a Harag György Társulathoz szerződtem, megkeresett a MADISZ-tól Kánya László és Ilonczai Annamária, hogy vezessem a MADISZ-táncházat. Eleinte csak a MADISZ-ban hétfőnként, majd több iskolában és óvodában is tanítottam néptáncot. Tudtam, hogy a megyében több tánccsoport is működik, de most, hogy megkaptam az aligazgatói állást a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központnál, úgy gondolom, hogy adott a lehetőség, hogy a megyében úgy szervezzük a néptánc- és a népzeneéletet, hogy tudjanak egymásról a csoportok, szervezettebb legyen ez a tevékenység.

 

Feladat

 

Ha ennek a központnak az a feladata, hogy segítséget nyújtson és támogassa a települések hagyományos kultúrájának ápolását — folytatta Nagy Orbán —, akkor igyekeznünk kell, hogy a megye minden településén legyen táncoktatás, mindenki kerüljön közelebb a népi kultúrához. Ugyanakkor népzenei gyűjtéseket kellene végezni, azokat megjelentetni, emellett a különböző kulturális eseményeken hangsúlyozottabban kellene megjelenniük a magyar néptánccsoportoknak, népi viseleteket kellene beszerezni, ami nem olcsó, hiszen egy autentikus népi viselet elég sokba kerül. Tehát minél több olyan akciót szeretnénk indítani, amelyeknek köszönhetően segíteni tudunk a településeken működő kulturális csoportoknak, és ide nemcsak a néptáncosokat sorolom, hanem a népi mestereket is. A terveim között szerepel kiállítások szervezése és sok ehhez hasonló. Én úgy érzem, hogy több irányba nyithatunk. Fel kell venni a kapcsolatot a polgármesterekkel, kulturális csoportokkal, iskolaigazgatókkal stb. Mi felajánljuk a segítségünket, és megbeszéljük, hogyan tudnánk lehetőséget teremteni a bemutatkozásra, hogy a gyerekeknek sikerélményük legyen. Nagyon sok lehetőség van, majd meglátjuk, hogy ezekkel hogyan lehet élni. Bármilyen rendezvényt szervez a hagyományőrző központ, fontos, hogy mi mint kisebbség ezeken jelen legyünk. Az én feladatom az, hogy megteremtsem a lehetőséget a részvételhez — zárta mondandóját Nagy Orbán aligazgató.

Elek György