×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

Hagyományőrzésre nevelik a fiatalokat

2017.04.09 - 17:30
Megosztás:
Hagyományőrzésre nevelik a fiatalokat

Esztendőtől esztendeig elnevezéssel hagyományőrző gyerekprogramot szerveztek a nagykárolyi Szent László Közösségi Házban április 7-én délután a Rekettye Kulturális Egyesület tagjai. A rendezvény célja a húsvéti hagyományok őrzése és továbbéltetése volt.

Sokakat érdekelt az a hagyományőrző foglalkozás, melynek a nagykárolyi Szent László Közösségi Ház volt a helyszíne péntek délután. A Jeles Napok rendezvénysorozat keretében jött létre ez a foglalkozás, melynek folytatását is tervezik a szervezők.

„A Budapesten található Hagyományok Háza szolgáltatóközpont indíttatására indult újtára ez a foglalkozás, melybe Kolozsváron kapcsolódott be az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) a Jeles Napok rendezvénysorozattal. Hogy Kolozsváron, illetve az ország nagyobb városain kívül más helyen is teret kapjanak ezek a hagyományőrzést célzó foglalkozások, Nagykárolyban is megszerveztük az első kiadást, mely a húsvéti hagyományok őrzését és továbbéltetését célozta” — nyilatkozta lapunknak Tóth Réka. Tóth, aki a rendezvénynek hátteret biztosító Rekettye Kulturális Egyesület tagja, Bodó Emesével és Zsidó Ernával közösen vállalta a szervezési feladatokat.

A pénteki alkalmon résztvevők a húsvéti szokásokkal: tojásírással, szokásdalokkal, locsolóversekkel, zöldágjárással ismerkedhettek meg. A rendezvényt 1–4. osztályos kisdiákoknak szánták, de minden érdeklődőt nagy szeretettel vártak.

„A programunk lényege, hogy a régi hagyományokat megismertessük a fiatalokkal. A Jeles Napok rendezvényei, mint a neve is mutatja, az év során fontos ünnepeinkhez kapcsolódnak, s már tervezzük a folytatást is, a pünkösdi, adventi, karácsonyi, Szent György havához kapcsolódó népi hagyományok felélesztését és népszerűsítését. Minden olyan eseményt szeretnénk foglalkozással kiegészíteni, melyhez valamilyen néphagyomány kapcsolódik. Mit jelent a húsvét, régen milyen hagyományok kapcsolódtak ehhez az ünnephez, hogyan festették régen nagyszüleink, dédszüleink a húsvéti tojást, mit is jelent a zöldágazás? — ezekre a kérdésekre is választ igyekeztünk adni mindazoknak, akik részt vettek a rendezvényünkön. Félszáz gyermeket érdekelt a program, s nagyon örülünk, hogy ilyen sokan érkeztek. Nagyon jók voltak a visszajelzések, hiszen szerencsére a hagyományőrzés és az ilyen jellegű programok iránt nagy az érdeklődés a fiatal generáció tagjainak körében” — fejtette ki kérésünkre Tóth Réka.

A későbbi foglalkozások sorába olyan programokat is beillesztenek majd, melyek egy-egy régi kézműves foglalkozáshoz kapcsolódnak. Ezeken kívül még a népdaléneklés is szerves részét képezi a programnak, valamint meghívnak majd olyan mestereket, akik még mindig foglalkoznak hagyományos mesterségekkel. A jövőben a gyermekek megismerkedhetnek a kosárfonás és egyéb érdekes foglalkozások csínjával-bínjával. A Jeles Napok programsorozat következő foglalkozása pünkösd ünnepéhez kapcsolódik majd.

Tőtős Tímea