×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
9 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Hajnalban járnak a szemetelők

2016.08.24 - 13:23
Megosztás:
Hajnalban járnak a szemetelők

Szemétszelektálás terén nincs különbség város és falu között, a falusi embereknek ugyanúgy nem megy a szelektív gyűjtés, mint urbánus társaiknak. A polgármesterek örülnek, ha van szerződés.

Alig van település Szatmár megyében, ahol ne lenne gond a háztartási szeméttel. A megyeszékhelyen évek alatt sem sikerült átállni a szelektív gyűjtésre, a községekben még rosszabb a helyzet, itt még nehezebb az átmenet; bár falun eleve nem találkoznak bizonyos hulladékfajtákkal a szemétgyűjtő cégek, mégsem rózsás a helyzet. Jellemző, hogy a papírt és a pillepalackot nem dobják ki a falusi emberek, utóbbit sajnos ugyanazért nem, mint a papírt: elégetik. Ezzel szemben sokkal több a törmelék, a fém- és a zöldhulladék a szemétben, tehát amit nyer a szemétszállító a réven, elveszíti a vámon. Ezzel a jelenséggel kapcsolatban írt nemrég felszólítást a Facebook-on Găman Mihai pusztadaróci polgármester. A baj az, magyarázta Găman, hogy a községből szemetet szállító Florisal a háztartási hulladék elszállítását vállalta szerződésben, ezért nem mindegy, hogy mi kerül a kukákba. És az sem mellékes, hogy az újrahasznosítható szemétért nem kell fizetnie a községnek, tehát minél több hulladék kerül a szelektív gyűjtőkbe és minél kevesebb a ház előtti kukákba, annyival kevesebbet fizet a polgármesteri hivatal a szemétszállítónak, és ha folyamatos marad az arány, csökkenni fog a szemétdíjuk a pusztadaróci háztartásoknak is. „A hulladékgazdálkodási trendet fel kell venniük a pusztadaróciaknak, a szamosdaraiaknak, az atyaiaknak és a peteieknek is, mert úgysincs más választás — szögezte le a polgármester. — Ha csak egy-egy család áll be naponta a sorba és gyűjti külön a fémet, a papírt, a műanyagot és az üveget a háztartásitól, máris nyert ügyünk van!”

A szelektív gyűjtés ügyében a megye másik végében lévő község alpolgármesterénél is érdeklődtünk, Kiss Lóránd szilágypéri elöljáró elmondása alapján a hulladékgazdálkodási helyzet ott más, de nem jobb. Annyiban más, hogy nem a polgármesteri hivatal intézi a szemétszállítási díj beszedését és a szolgáltató felé való kifizetését, hanem minden háztartásnak külön szerződése van a szeméthordást a községben végző Instal Ros Kft.-vel. Sajnos a périekre sem jellemző a szelektív gyűjtés, ismerte el az alpolgármester, a községvezetés pedig már annak is örül, hogy nem a falu szélére vagy az árkokba dobálják a háztartási szemetet. Ez a jelenség azonban még nem szűnt meg teljesen, folytatta Kiss, továbbra is vannak olyanok, akik ahelyett, hogy kukáznák a hulladékot, inkább zsákolják azt és a nap csendesebb időszakában valahol kidobják. Sajnos nem a hulladékgyűjtés szabályaihoz igazodnak egyesek Pérben, hanem a napszakokhoz, és szürkületkor, sötétedés után vagy hajnalban kerítenek sort arra, hogy szekérre, vagy az autó csomagtartójába rakott szemetet egy csendesebb környéken „ottfelejtsék”. Fogást csak akkor talál a községvezetés a szemetelőkön, ha in flagranti kapják őket, ilyenkor összeszedik velük amit kidobtak, de komolyabb következménye nincsen a köztéri szemetelésnek. Mivel nincs a gáz bevezetve a községbe, fával fűtenek az emberek, ezért még inkább jellemző, hogy papírt és műanyagot szinte alig talál a kukában a szemetes — ezt is a kályhába dobálják; és mivel még népszerű a háztáji gazdaság fenntartása, háztartási hulladékból is kevesebb van, ennek egy részét megetetik az állatokkal a périek.

Kézenfekvő megoldást találtak Szilágypérben arra is, hogyan legyen begyűjtve a szemételszállítás díja, itt a postás másodállásban vállalta fel, hogy összeszedi az emberektől a pénzt és leadja az Instal Ros-nak. A cég pedig erélyes, de hatástalan módszerrel lép fel azokkal szemben, akik kirakják a szemetüket, de nem fizetik a díjat. Egyszer volt egy akciójuk, amikor két emberrel több jött a szemeteskocsival, figyelték a szerződéseket és a kifizetéseket, és otthagyták a szemetet az előtt, aki hónapok óta nem fizetett. Az akció vége az lett, hogy az otthagyott szemét kikerült a közterületre, így kényelmetlenséget okoztak a nem fizetőnek, de kellemetlenséget okoztak a polgármesteri hivatalnak is, mely el kellett hordassa a szétdobált hulladékot, így felhagytak az erélyes fellépéssel a szemetesek.

Princz Csaba