×
2024. 04 26.

Hamilton rajt-cél-győzelme a Hungaroringen

2012.07.29 - 18:59

Lewis Hamilton (brit, McLaren) maga mögött tartva Kimi Räikkönent (finn, Lotus) megnyerte a vasárnap a Forma-1-es 27. Magyar Nagydíjat. A harmadik helyen Romain Grosjean (francia, Lotus) végzett.

Pokoli hőség fogadta a pilótákat a Magyar Nagydíj vasárnapján, de a mezőny ehhez már hozzászokhatott, hiszen a Hungaroringen általában mindig ilyen idő van. A levegő 31, az aszfalt pedig 45 Celsius fokos volt a rajtnál, és bár esőt jósoltak a futam idejére, a felhők ekkor messze elkerülték a mogyoródi pályát.

A mezőny két felvezető kört tett meg, mivel az első után a német Michael Schumacher Mercédesze lefulladt a rajtrácson. A rajtnál Lewis Hamilton könnyedén megtarthatta első helyét, mivel Romain Grosjean elsősorban azzal volt elfoglalva, hogy a német Sebastian Vettel (Red Bull Racing) támadásait visszaverje. A Lotus francia pilótája sikerrel járt, sőt, a ritmusából kieső Vettelt a brit Jenson Button is megelőzte a McLarennel. Kimi Räikkönen is vesztett egy pozíciót, a spanyol Fernando Alonso ment el mellette, így a Ferrari került az ötödik helyre.

Az első kör hőse mégis a 11. helyről rajtoló ausztrál Mark Webber (Red Bull Racing) volt, aki az első néhány kanyarban négy riválisát is megelőzte, és hetedikként folytatta a plusz felvezető kör miatt 70-ről 69 körösre "rövidülő" futamot.

Schumacher pechszériája azonban nem ért véget a rossz rajttal. A Mercedes hétszeres világbajnoka az első kör végén a bokszba hajtott, és a közepes keverékű abroncsra váltott, de rögtön utána kiderült, hogy mikor a bokszutca végéhez felállt a rajthoz, átlépte a megengedett sebességet, így bokszutca-áthajtásos büntetést kapott.

A 15. kör végén az élmezőnyből elsőként Button állt ki kerékcserére, a közepes keverékű gumikon folytatta a futamot (az élmezőnyből mindenki a lágy gumikkal rajtolt, csak Webber indult a közepes gumikkal). Két körrel később Vettel és Alonso egyszerre hajtott a bokszba, előbbi lággyal, utóbbi a közepes keverékkel állt vissza a pályára. A 18. kör végén Hamilton döcögős kerékcseréje nem befolyásolta az eseményeket, Webber mögé állt vissza, de a valós sorrendet tekintve továbbra is ő vezetett. A 19. kör végén Grosjean kerékcseréje sem volt zökkenőmentes, így Hamilton mögé állt vissza, és nőtt is a hátránya, így hiába futott előtte néhány remek kört. A fiatal francia egyre gyorsabb lett, és közelebb lopózott Hamiltonhoz, de a nagy sietségben több kisebb hibát is elkövetett, ezért előzni nem tudott.

A 20. kör végén Räikkönen és Webber is a bokszba hajtott a 2. illetve 3. helyről, és a későbbre időzített kerékcserének köszönhetően a finn megelőzte Alonsót.

Räikkönen a következő kerékcsere után nyert még egy helyet: a 45. kör végére időzített bokszlátogatás után csapattársa, Grosjean elé, illetve pontosan mellé tért vissza a pályára, és az egyes kanyarban sikerült is megelőznie őt. Räikkönen és a Lotus óriásit húzott, és Hamilton mögé a második helyre állt vissza.

A sorrend már nem változott a végéig, így Hamilton idei második futamgyőzelmét zsebelte be (harmadszor nyert a Hungaroringen), és a két Lotus-pilóta között ünnepelhetett a dobogón.

A továbbra is listavezető Alonso ötödik lett, és még az előnye is nőtt Webberrel szemben, a nyári szünetre tehát 40 pontos előnnyel vonulhat el.

A futamot Schumacher a bokszban, Narain Karthikeyan pedig a pálya mellett fejezte be, mindenki más célba ért.

A díjkiosztás követően egyébként Plácido Domingo, a spanyol operaénekes „rögtönzött sajtótájékoztatón” a pódiumon beszélgetett a dobogós pilótákkal, majd köszötötte a 31 éves honfitársát, Alonsót.

A Forma-1-es mezőny öthetes nyári szünetre megy, a következő futamot szeptember másodikán Belgiumban rendezik.