2024. 04 25.

Három csapat már biztos kieső, kettő biztos továbbjutó

2018.06.21 - 02:02

A labdarúgó-világbajnokság csoportkörének hetedik napja után eldőlt, hogy Egyiptom, Szaúd-Arábia és Marokkó már biztos nem juthat tovább a sorozat nyolcaddöntőjében.

Ugyanakkor az is biztossá vált, hogy az A jelzésű kvartettből a gólzáporral bemutatkozó házigazda orosz együttes mellett Uruguay is készülhet majd június 30-i, vagy július elsejei meccsre. Az első két hely sorrendje ugyanis az egymás elleni, utolsó csoportmeccsen dől el hétfőn, Szamarában.

Egyiptom, a Szbornájától elszenvedett 3–1-es vereség után már csak abban bízhatott, hogy a keleti szomszédja – ők ötöt kaptak előzőleg az oroszoktól – legyőzi Uruguayt, és ezzel nyílt harc lesz az utolsó fordulóban a továbbjutást jelentő első két helyért. A papírformát tekintve a lehetetlen határát súrolta az afrikaiak reménye, viszont a szerda késő délután Rosztovban egy sokkal határozottabb szaúdiakat láthattunk. Talán a rutin hiányzott az araboknak, hiszen Uruguay semmit sem mutatott meg a tudásából. Így egy romániai alsóbb osztályos meccs színvonalát láthattuk a vb-n, ahol egy nevetséges kapushiba döntött: egy bal oldali szögletre Mohammed al-Ovajsz (első képünkön) elvétette a beadást, árnyékra vetődött, így a századik válogatottságát ünneplő Luís Suáreznek könnyű dolga volt a befejezéssel, öt méterről csak az üres kapuba kellett passzolnia (1–0).

A B-csoportból csak egy kieső hely kelt el: a portugálok ellen hősiesen játszó Marokkó nem tudott gól szerezni, így az Európa-bajnok együttes egy korai találattal eldöntötte a szerdai moszkvai meccset.

A portugáloknak álomszerűen kezdődött a mérkőzés, ugyanis egy szögletet követően a marokkói védők éppen a rivális legjobbjáról feledkeztek meg teljesen, Cristiano Ronaldo öt méterről nem is hibázott (1–0). Ezzel megdöntötte Puskás Ferenc Európa-rekordját, a Real Madrid támadója már 85 válogatottbeli gólnál jár.

Ezt követően az Európa-bajnok átadta a területet az észak-afrikai csapatnak, amely veszélyes támadásokat vezetett, de csak kisebb helyzetekig jutott, gólig nem. A második félidőben Rui Patricio bravúros védései akadályozták meg az egyenlítő találatot, így a mérkőzés végéig már nem változott az eredmény.

A nap záró mérkőzésén az első fordulóban három pontot begyűjtő Irán Spanyolország ellen lépett pályára Kazanyban. Az első félidő komoly spanyol mezőnyfölényt hozott – 73 százalékban birtokolta a labdát az európai csapat –, ám nagy helyzetet a nyolc éve aranyérmes ibériaiak sem tudtak kidolgozni a szünetig, míg az irániak erejüket a védekezésre fordították.

A fordulást követően nagyobb sebességre váltottak a spanyolok, s bár az irániak is tudtak veszélyeztetni, egy szerencsés találattal megérdemelten szerzett vezetést Fernando Hierro együttese: Andrés Iniesta passza után Diego Costa fordult be az iráni tizenhatosra, az érkező Ramin Rezaeian pedig a spanyol támadóra rúgta a labdát, akiről az a kapuba pattant (0–1).

Az irániakat nem fogta meg a hátrány, lesgólig jutottak, ám a mezőnyben változatlanul irányító spanyol válogatott megtartotta előnyét, és begyűjtötte a három pontot.

A közel-keleti alakulatnak még így is lehet esélye a továbbjutáshoz, ehhez viszont győznie kell hétfőn Szaranszkban Portugália ellen. Annak a találkozónak a győztes bejut a legjobb tizenhat közé – igaz, a portugáloknak a döntetlen is elég. A másik ágon Spanyolország is továbbjut a marokkóiakkal szembeni pontszerzés esetén.

A-csoport, 2. forduló

Uruguay – Szaúd-Arábia 1–0 (Suárez 23. perc)

Oroszország – Egyiptom 3–1 (Faszj 47. perc – öngól, Cserisev 59., Dzjuba 62., illetve Szalah 73.)