×
2024. 03 28.

Három-nullal harmadik EL-sikerét jegyezte az Atlético Madrid

2018.05.17 - 02:59

Az Atlético győzelme az Európa Liga döntőjében éppen a szerdai meccs házigazdájának, az Olympique Lyonnak kedvezhet, ugyanis a spanyol győzelem a francia bajnokságnak plusz Bajnokok Ligája-főtáblás helyet ért. Jelenleg a Lyon a harmadik.

Az Atlético Madrid nyerte a labdarúgó Európa Ligát: a spanyol együttes szerdán a sorozat lyoni döntőjében 3–0-ra győzte le az Olympique Marseille csapatát.

A találkozó első negyedóráját megnyomta a „hazai” francia csapat, azonban ezt az időszakot viszonylag könnyedén vészelte át a kiváló védelméről is ismert Atlético. A spanyolok fokozatosan átvették az irányítást és egy óriási francia védelmi hibát kihasználva Antoine Griezmann találatával megszerezték a vezetést: Mandanda egy hazaadást középre passzolt Zambo Anguissához, aki nem tudta átvenni a labdát, amelyet így Gabi azonnal Griezmann elé tálalt, a csatár pedig 10 méterről a tehetetlen kapus mellett a kapu jobb oldalába lőtt (1-0).

A félidő közepén az OM még nehezebb helyzetbe került, ugyanis sérülés miatt elveszítette csapatkapitányát, Dimitri Payet-ét.

A fordulást követően szinte azonnal megduplázta előnyét az Atlético, Griezmann második találata szintén egy csúnya labdaeladást követően született: a spanyolok francia csatára kapott tökéletes labdát a 16-os jobb oldalán, aki belépett védője elé, és még egy ütemet is kivárt, mielőtt egy hanyag pöccintéssel átemelte a labdát az elvetődő Mandanda fölött (2-0).

Diego Simeone csapata – az argentin szakember csak a lelátón foglalt helyet eltiltása miatt – innentől kezdve még magabiztosabban futballozott és könnyedén őrizte előnyét.

A 81. percben csereként pályára lépett Kosztasz Mitroglu kis híján szorossá tette a hajrát, de fejese a jobb kapufáról kifelé pörgött. Viszont a hajrában még Gabi, az Atlético csapatkapitánya közel három év után újra gólt szerzett, ezzel beállította a végeredményt: Diego Costa várta be társait a 16-os bal sarkán, Kokéhez játszott, aki azonnal a jobb oldalon érkező Gabihoz passzolt, a csapatkapitány pedig kilőtte a jobb alsó sarkot (3-0).

Az Atlético 2010 és 2012 után harmadik alkalommal diadalmaskodott a második számú európai kupasorozatban. Ezzel csatlakozott a Juventus, Inter, Liverpool hármashoz, amely szintén háromszor nyerte meg az EL-t/UEFA Kupát (nem beszélve az ötszörös győztesként éllovas Sevilláról).

Az OM pedig ismét egy spanyol csapattól kapott ki a második számú európai kupasorozat döntőjében: 2004-ben a Valencia győzte le a franciákat az UEFA Kupa idényzáró mérkőzésén.

Mestermérleg

„Sok kihívást rejtett magában ez a szezon, és azt hiszem, az EL többet jelent számunkra, mint egy trófeát: ez egy nagy győzelem, amely mindazt képviseli, ami mellett kiállunk, amiért dolgozunk — mondta Diego Simeone. — Az Arsenal ellen megmutattuk, mire vagyunk képesek nehéz helyzetben, szerintem újradefiniáltuk magunkat ebben a sorozatban. Még nem ért véget az idény, egy pontot szereznünk kell a La Ligában a második hely bebiztosításához, és muszáj ezt tényleg meg is tennünk, hogy megmutassuk vetélytársainknak az erőnket. Egy kis szerencsével élni tudtunk a lehetőségeinkkel, ezért is nyertünk ma. Igen, nagyon szerencsések vagyunk, de mint csapat, nagyon erősek. Nagyon nehéz lesz egy ilyen nagy siker után újrakezdeni a következő idényt. Ha Griezmann marad, még tovább fog fejlődni, azonban vele vagy nélküle, még erősebbek leszünk. A Marseille? Payet sérülése nagyon megviselte az OM-et, amely Franciaországban nagyon erős, de ma egy kiváló Atléticóval találkozott.”

„Az első félidőben kihagytuk a ziccerünket, aztán meg hatalmasat hibáztunk az ellenfél első gólja előtt — sóhajtott nagyot az OM-mester Rudi Garcia. — Egy ilyen csapat ellen, mint az Atlético, nagyon nehéz hátrányban futballozni. A második félidőben is hozták a szokásos formájukat, nekünk meg nem volt szerencsénk, lásd Kosztasz Mitroglu kapufáját. Pedig ezzel a góllal visszajöttünk volna a mérkőzésbe... Az Atlético remek gárda, nincs okunk szégyenkezni a vereség miatt. Én döntöttem úgy, hogy kezdjen Payet, hiszen a legjobb játékosaink egyike, bár ő maga aggódott, hogy képes lesz-e keményen meglőni a labdát, és nem is volt teljesen egészséges. De ilyen meccsen kockáztatnia kell az embernek! Payet készítette elő Valere Germain helyzetét, aztán nagyon hiányzott a szabadrúgásoknál, szögleteknél. Reméljük, nemsokára teljesen egészséges lesz, csütörtök reggel megvizsgálják az orvosok. A Marseille-drukkerek büszkék lehetnek ránk, az ország nagy része is mögénk állt, játékosaim megérdemlik a dicséretet.”

Helyet adtak Franciaországnak

Sikerével az Atlético a következő európai idényt a Bajnokok Ligája csoportkörében fogja kezdeni. Viszont, ezt a jogot a honi bajnokságban is kiharcolta, hiszen a La Liga második helyén zárt, a spanyol élvonal pedig négy BL-főtáblás alakulatot ad 2018–2019-es idényben.

Az Atlético sikerével ugyanakkor a francia bajnokság is „jól járt”. A fentebb említett okból az ötödik legmagasabban jegyzett liga, a francia bajnokság harmadik helyezettjére száll át az indulási jog a BL-főtáblán. A kezdeményezett éppen EL-döntőnek a szerdai házigazdája, az Olympique Lyon lehet, amennyiben a szombat esti Nice elleni hazai bajnokin megőrzi egy pontos előnyét a táblázatban az OM-mel szemben.

Európa Liga, döntő

Olympique Marseille – Atlético Madrid 0–3 (0–1)

Stade de Lyon, 55 768 néző.

Gólszerzők: Griezmann (21. perc, 49.), Gabi (89.)

Olympique: Mandanda – Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi, Thauvin, Zambo Anguissa, Sanson, Ocampos (Njie, 55.), Payet (Lopez, 32.), Germain (Mitroglu, 74.). Vezetőedző: Rudi Garcia.

Atlético: Oblak – Vrsaljko (Juanfran, 46. perc), Giménez, Godín, Lucas, Gabi, Saúl Níguez, Correa (Partey, 88.), Griezmann (Torres, 90.), Koke, Diego Costa. Vezetőedző: Diego Simeone.