×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Hatékonyabb vidékfejlesztés

2014.06.30 - 12:57
Megosztás:
Hatékonyabb vidékfejlesztés

 

Sürgősségi rendeletben döntött a kormány a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség (APDRP) megszüntetéséről és a Vidéki Beruházás– finanszírozási Ügynökség (AFIR) létrehozásáról. Az átalakítás célja, hogy megkönnyítsék a 2015–2020-as vidékfejlesztési program (PNDR) keretében a beruházási pályázatok lebonyolítását — tájékoztatta lapunkat a Nagy Péter Tamás, a szaktárca államtitkára. Az ügynökség fő feladata a 2014–2020-as időszakban az Országos Vidékfejlesztési Program keretében az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (FEADR) technikai és pénzügyi kivitelezése lesz.

Az új vidékfejlesztési ügynökség keretében 8 regionális, jogi személyiség nélküli központ fog működni, azokat a megyéket csatolják ezekhez, amelyek a regionális övezetekhez tartoznak. Átalakul a vidékfejlesztési hivatal, a cél az, hogy a pályázatokat ne „sétáltassák” különböző irodákon, intézményeken keresztül, hanem az új ügynökségen a pályázati témának megfelelően kialakított osztályok alkalmazottai kövessék végig a terveket, az elkészítéstől a finanszírozáson át a kivitelezésig — nyilatkozta lapunknak Nagy Péter Tamás, az RMDSZ mezőgazdasági államtitkára. Tulajdonképpen a megyei ügynökség személyzetét veszi át az új egység, természetesen ez esetben könnyebben, célirányosabban tudnak majd a szakemberek tanácsot adni, segíteni a gazdáknak, hogy sikeresek legyenek a pályázatok. Újdonságnak számít az is, hogy 2015-től bevezetik a számítógépes, ún. online pályázati lehetőséget is, így gyakorlatilag felszámolják a sorban állást a hivataloknál. A rendszer azt is lehetővé teszi, hogy abban az esetben, ha nincs benyújtási határidő, csak megszabott pénzkeret, a hamarabb lépő gazda legyen a „nyerő”. A Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség (APDRP) átalakításáról szóló rendelet nemsokára megjelenik a Hivatalos Közlönyben, ahol az új egység szerkezeti felépítését is közlik, az alkalmazási útmutatóval együtt. Azért döntött úgy a szaktárca, hogy ezt a lépést sürgősen, a nyár elején megteszi, hogy őszire, az új pályázati kiírások megjelenéséig építsék fel az új, hatékonyabb struktúrát.

Menedzsmenttervek

Az új kontextusban nagyon fontos, hogy elkészüljenek a kistérségi társulások LEADER akciócsoportjai által összeállított menedzsmenttervek, mert ezek alapján nyújtják majd a támogatásokat — magyarázta Nagy Péter Tamás. Kilátásba helyezték azt is, hogy a 2015–2020-as időszakban a LEADER csoportok projektjeire szánt pénzkeretet megduplázzák, és ezt a kistérség területi és lakossági arányának megfelelően osztják majd le, nem úgy, ahogy eddig volt, hogy ettől függetlenül minden LEADER csoport 2,5 millió eurót kaphatott. Azért kapnak nagyobb hangsúlyt a LEADER csoportok, mert a helyi stratégiák alapján a szükségleteknek megfelelően állítják össze a fejlesztési terveket. Ezek az infrastruktúra fejlesztéstől kezdve a mezőgazdaságon át a kultúráig mindenre ki kell terjedjenek, mert az elkövetkezendő vidékfejlesztési stratégiában csak ezeket a terveket fogadják el.

Fontos az is, hogy ebben az időszakban kiemelten támogatják azokat a gazdákat, akik integrált gazdálkodást folytatnak, megtermelik, feldolgozzák és értékesítik is a mezőgazdasági termékeket. Jó lesz, ha a farmokat ebben az irányban fejlesztik.

EU-s szabályok szerint

Az államtitkár aláhúzta, hogy az új támogatási rendszer kötelező érvényű és önkéntesen alkalmazható elemekből áll. Ez a támogatási forma minden közvetlen kifizetést helyettesít, továbbá felmenti a termelőket az Európai Unió által jogszabályban rögzített zöldítés követelményeinek (állandó gyepterület fenntartása, terménydiverzifikáció, ökológia célterület kijelölése) teljesítése alól.

A támogatás igénybevételére jogosult minden olyan termelő, aki minimum egy hektáros területtel rendelkezik. Az intézkedésre az éves támogatási maximum 10 százaléka fordítható. A támogatás egyösszegű, amelynek éves mértéke gazdálkodónként minimum 500, maximum 1250 euró lesz. Azon gazdák esetében, akik a normál rendszerben kevesebb mint 500 euró támogatásra lennének jogosultak, a támogatást 500 euróra felkerekítik, 500 és 1250 euró között a normál rendszerben járó támogatásnak megfelelő összeget kap a termelő.

Elek György