×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON

Házassági évforduló

2018.09.08 - 10:20
Megosztás:
Házassági évforduló

Petőfi Sándor és Szendrey Júlia házasságára emlékeztek, a sírig tartó hűség „követelményének” szemszögéből körbejárva ezt a bizonyos szempontokból még modern korunkban is furcsa kapcsolatot.

Kissé profánnak tűnhet a megfogalmazás, ám mégis 'házassági évforduló' megünneplésére gyűltek össze péntek délután az erdődi várban — annak a különös házasságnak az évfordulójára, amely a nagyon különböző s mégis nagyon hasonló temperamentum, az igencsak különböző családi háttér és az édesapai ellenkezés ellenére mégis megköttetett Petőfi Sándor és Szendrey Júlia között 1847. szeptember 8-án az erdődi vár kápolnájában.

A szeptemberi délutánon a lebukó nap fénye még különlegesebbé varázsolta az erdődi vár udvarát, és a jelenlévők — mintegy kései násznépként — még közelebbinek érezhették a 171 évvel ezelőtti eseményt, pontosabban házasságkötést, amelyre két évtized óta minden évben ünnepségek keretében emlékeznek a Petőfi Kör szervezésében. Az egybegyűlteket — helyi lakosokat, Szatmárnémetiből, Erdőd testvértelepüléseiről, Napkorról és Szakolyról, valamint Magyargéresről, Szatmárhegyről, Halmiból, Kökényesdről, Mezőfényről érkezetteket — tárogatómuzsika, majd Harsányi László római katolikus esperes és Jobb Domokos református lelkész igei áldása köszöntötte. Előbbi arra emlékeztetett: boldog az a nemzet, amely ünnepelni tud, Erdődön pedig az ünnepségnek volt múltja, van jelene, és lesz jövője is; utóbbi pedig János evangéliumából idézve („Nincs senkiben nagyobb szeretet annál, mintha valaki életét adja barátaiért.”) úgy fogalmazott: Petőfi meghalt népe szabadságáért — vajon ki lenne képes ma közülünk a mellette lévő ember szabadságáért meghalni? Az áldásokat követően Nagy Csaba tárogatóművész dallamos történelmi utazásra vitte a jelenlévőket, s a több száz évvel visszafordított időkerék nyomán a vár életének fontos mozzanataihoz kapcsolódó korok zenéje — reneszánsz udvari muzsikától kezdve kuruc nótán, hajdútáncon át — csendült fel, végül pedig megénekeltette a megemlékezőket Petőfi jól ismert, Befordultam a konyhába versével.

Elek György publicista ünnepi beszédében a sokat vitatott Szendrey Ignác magatartását, Szendrey Júlia sokak által korainak tartott második házasságának az okait, valamint Petőfi Sándornak a családhoz fűződő viszonyát járta körbe. Mint mondta, az ezeken a rendezvényeken elhangzó előadások előadói mindig igyekeznek kiemelni a magyar irodalom legszebb szerelmének nevezett viszony egy-egy jelentősebb részét — de valóban annyira legszebb volt ez a szerelem, majd a házasság? Megtalálta-e Júlia ebben a kapcsolatban azt, amire vágyott, vagy csak a koltói hat hét volt boldog az életében? Nehezen volt házasságnak nevezhető ez a kapcsolat egyrészt rövidsége, másrészt az abban a rövid időben még rövidebb együtt töltött órák miatt. Elek véleménye szerint a párkapcsolatokat is nagy mértékben meghatározza (bármennyire kevesen ismerik is ezt be), hogy a két fél honnan érkezik, és milyen életmodellt, milyen tapasztalatot hoz magával, és azt hogyan alkalmazza az új kapcsolatban. Petőfi a mészáros fiából lett vándorszínész és költő, Júlia egy konzervatív úri környezetből vált felvilágosult, sőt, nadrágban járó, cigarettázó, lovagló, független és megzabolázhatatlan nővé. „Szendrey Ignác félelme nem volt ok nélküli, hiszen szerette a lányát, és jót akart neki — nem volt meggyőződve arról, hogy egy bohém költő mellett gondtalan lesz az élete. Petőfi egy kalandos élet után lett férj és apa, de nem tudott megmaradni felesége és gyermeke mellett, a 'szerelemnél' számára fontosabb volt a 'szabadság', amiért nem csak a saját életét adta, hanem tönkretette felesége és gyermeke életét is. Júliát akkori élethelyzetében nem lehetett elítélni — bár ezt sokan megtették és megteszik ma is —, amiért eldobta az özvegyi fátylat, és egy újabb házasságban kereste a kiutat. Abban az időben még nem voltak pszichológusok és házassági tanácsadók, de érvényesült az az íratlan szabály, hogy sok esetben a második házasság sem jelent megoldást nagyon sok ember számára. Mint ahogy Júlia számára sem jelentett” — fogalmazott.

Az ünnepség zárómomentumaként előbb a várfal tövében, az emléktábla alatt helyezték el a kegyelet koszorúit, majd a Szózatot énekelték a megemlékezők.

Szabó Kinga Mária