×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
11 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Helikon-találkozó Szatmárnémetiben

2017.10.23 - 08:06
Megosztás:
Helikon-találkozó Szatmárnémetiben

Péntek délelőtt a Kölcsey diákjaival és tanáraival, délután pedig felnőttekkel találkoztak a Helikon folyóirat szerkesztői.

 

A Kölcsey Ferenc Főgimnázium multimédia-termében diákokkal és tanárokkal találkoztak a kolozsvári Helikon szerkesztői (Gothár Tamás, Hotváth Benji és Karácsonyi Zsolt). Karácsonyi Zsolt, a lap főszerkesztője bemutatta a lapot, ami 1990-ben indult, és az 1946-tól működő Utunk jogutódja. Helikon néven korábban is jelent meg lap. A jelenlegi, kéthetente megjelenő folyóirat a kortárs irodalmat ismerteti meg az olvasókkal, de külön rovat biztosít közlési lehetőséget fiatal tollforgatók számára. A szerkesztők az utóbbi öt évben rendszeresen mennek el középiskolákba, ahol diákokkal és tanárokkal beszélgetnek a kortárs irodalomról. Karácsonyi arról is beszélt, hogy a mai irodalom már nem az, ami az 1990-es években a hirtelen jött változások hatására elindult. Szókimondó irodalomról beszélünk, de az minőségi szintet ér el.

Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója, magyartanára szóvá tette, hogy a jelenlegi tanterv nem ad lehetőséget a kortárs irodalom megismertetésére, nem marad idő elmélyülni a kortárs írók-költők műveinek elemzésében, s ez az egyik oka annak, hogy a diákok megdöbbennek, amikor egy-egy művet olvasva különös szavakkal találkoznak. A diákokban a költő úgy él, mint egy elérhetetlen lény.

Horváth Benji bevallotta, hogy sosem szerette azt, ami kötelező volt. A legtöbb diák nem szívesen olvassa el a kötelező házi olvasmányokat, ha meg kell tanuljon verseket kötelező módon, azok nem maradnak meg benne. Petőfi legrosszabb verse a Nemzeti dal, amit mindenkinek tudnia kell, pedig egy rossz vers, fogalmazott Horváth.

A továbbiakban kérdések hangzottak el diákok részéről. Az egyik diák azt kérdezte, miért használnak a kortárs költők és írók olyan sok trágár szót és kifejezést irodalmi alkotásokban. Horváth Benji úgy gondolja, hogy ezeknek a szavaknak megvan a jelentőségük, csak arra kell vigyázni, hogy egyensúlyozva legyenek más szempontokból is. Az irodalomban az ókortól megkezdve napjainkig mindig használtak trágár szavakat, ezek használata elkerülhetetlen bizonyos gondolatok és érzések kifejezéséhez.

A találkozón részt vevő költők verseikből olvastak fel, az esemény végén pedig megállapodtak abban, hogy visszatérnek még.

Délután az Ács Alajos stúdióteremben felnőttekkel találkoztak a Helikon szerkesztői. Karácsonyi Zsolt a lapszerkesztésről szólt, majd szerkesztő- és költőtársaival beszélgetett. Horváth Benji, Gothár Tamás és Jánk Károly a versírással kapcsolatos egyéni módszerekről beszélt, hogy mennyire befolyásolja a lelkiállapot a versírást, és hogyan kell felolvasni vagy elmondani a verset, hogy az hatásos legyen a hallgatóra. Nagyon gyakran a körülmények és a viszonyok határozzák meg, hogy milyen a hatás. A szerzők anekdotákat is mondtak, hogy érzékeltessék a költészet hatását.

 

Elek György