×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Helyi érték

Helytörténeti kutatás, hagyományőrzés

2013.01.07 - 10:18
Megosztás:
Helytörténeti kutatás, hagyományőrzés

 

Török József, a Vetési Albert Kultúrkör elnöke helytörténészi tevékenységéről, kutatómunkájának helyi szinten betöltött szerepéről, a civil szervezet eddigi eredményeiről s ez évi terveiről számolt be. Következő rendezvényükre március 15-én kerül sor.

 

— A Vetési Albert Kultúrkör alapításának gondolata a Vetési Pátens kiadatásának 305. évfordulóján vetődött fel, 2008-ban — számolt be Török József, a Vetési Albert Kultúrkör elnöke. — Ekkor az egybegyűltek megemlékeztek a híres pátensről, amit II. Rákóczi Ferenc fejedelem adott ki „az vetési mezőn” levő táborában. Én mint az ünnepség szervezője vetettem fel itt annak a gondolatát, hogy a falu legnagyobb szülötte emlékének megőrzésére jó lenne létrehozni egy szervezetet, amely a maga során népszerűsítheti a Vetést érintő történelmi eseményeket, emléket állíthat azoknak a kiemelkedő személyiségeknek, akik a falu szülöttei voltak. Az elképzelést tettek követték, és nemsokára, azaz szeptemberben megalakult a nagy diplomata-püspök nevét viselő kulturális szervezet, a Vetési Albert Kultúrkör. A szép számban jelen levő érdeklődők engem választottak elnöknek, Pop-Szováti Melindát bízták meg az alelnöki teendőkkel, míg Tüzes Andrea a titkári szerepet tölti be ma is az egyesületben.

 

 

 

Rendezvények

 

 

 

— Alakulása óta a Kultúrkör minden évben augusztus 28-án megemlékezik a Pátensről — folytatta Török József —, képzőművészeti kiállítást szervezett az azóta lebontott emblematikus Szerdahelyi-kúriában, szüreti bállal örvendeztette meg a falu lakosságát. 2010 óta minden évben megemlékezik a nagy névadóról falunapnak beillő rendezvénnyel, emléktáblát állított Vetési Albertnek, szobrot a Vetést megjárt Rákóczi fejedelemnek. A Kultúrkör céljai között szerepel a fent említetteken kívül még az identitástudat erősítése, széles körű kulturális tevékenység által is. 2013-ban, március 15-én például megkoszorúzzuk Berey Miklós nemzetőr százados megtalált síremlékét a református temetőben, megemlékezünk az 1554-es óvári zsinatról nagyszabású ünnepséggel, szobrot állítunk Torday Demeternek, az első református püspöknek, kulturális műsorokkal fűszerezve. Július elején szervezzük meg a Vetési Albert Napot, egész napos nagyszabású rendezvényen, augusztus 28-án a Rákóczi-szobornál emlékezünk a Vetési Pátensre, azonkívül szeretnék bevonni minél több embert a Reformátusok Szatmárért programjaiba.

 

 

 

Kutató munka

 

 

 

— Helytörténeti kutatásaimban régészeti forrásokat és írásos dokumentumokat egyaránt felhasználok. Mindenkor figyelem a földmunkákat, érdekes leleteket találtam így, kutatom a Vetés körüli eltűnt települések nyomait, így bukkantam rá egy Gelényesre utaló késő Árpád—korai Anjou-kori leletre — újságolta a helytörténész. — Sok adatot találok hál' Istennek feltöltve a netre is. A polgármesternél próbálom elérni a Vlád-kápolna restaurálását és egy múzeum létrehozását. Ajánlottam neki, hogy ha az új épületbe költöznek, a régit alakítsuk át múzeummá.

 

 

 

 Elek György