×
2024. 03 29.

Hét játékossal nyertek a dánok

2014.12.16 - 06:01

A románok sikerének köszönhetően egy győzelem a hat közé jutást jelentette volna a magyar lányoknak, ám a hétfő esti Eb–találkozón a dánok jobban játszottak, ezzel elúszott a lehetőség.

A román válogatott remek második félidei játékával 22–20-ra legyőzte a spanyol csapatot a magyar–horvát rendezésű női kézilabda Európa–bajnokság debreceni középdöntőjében.

Gheorghe Tadici szövetségi kapitány tanítványai a 10. percben már 5–3-ra vezettek, ám ezt követően leálltak, a Pinedo és a ferencvárosi Pena vezérletével a spanyolok elrobogtak, és öt góllal elhúztak a szünetre. A második félidő elején a románok remekeltek, felzárkóztak, Ungureanu rengeteg lövést fogott, és végül Neagu találatával az 50. percben újra náluk volt az előny és a végjátékban is ők voltak jobbak.

Ezt követően az olimpiai bajnok norvégok legyőzték Lengyelországot is, így biztosították helyüket a kontinentális torna budapesti elődöntőjében.

A játéknap utolsó keddi debreceni mérkőzésén a magyar lányok léptek pályára, és egy győzelemmel ők is továbbjuthattak volna (mivel a románok tettek egy szívességet, és legyőzték Spanyolországot). Azonban az ellenfél meglepő felállásban játszott: támadásaiknál rendre lecserélték a kapust, hét emberrel támadtak. Németh András szövetségi kapitány nem találta az ellenszert a „vikinglányok” játékára, ugyanis a magyarok még akkor sem tudtak gyorsan fordulni, amikor a Kiss Éva védeni tudott. Összesen két gólt szereztek Tomoriék úgy, hogy a dán kapu üresen maradt.

„Ennyit engedett most nekünk az ellenfél. Volt egy nagyszerű teljesítmény a kapuban Kiss Éva személyében, ő már hosszabb ideje jól teljesít. Sajnos elveszítettük a koncentráltságunkat, sok volt az eddigi mérkőzések terhelése. Az összes kipattanó az ellenfélé volt, támadásban sok volt a bizonytalanság, a rossz vállalkozás. Az akaraterővel nem volt gond, de a dánok ellen ez kevés” – értékelt Németh.

A magyar lányoknak így nem mindennapi bravúrt kell bemutatnia, hiszen győznie kell az olimpiai bajnok norvégok ellen szerdán, hogy teljesítse a célkitűzést, a hat közé jutást. Tulajdonképpen a hazai pályát leszámítva minden a már csoportelsőként biztos elődöntős ellenfél mellett szól: szenzációs formában van, nem veszített pontot a tornán, és toronymagas esélyese az aranyéremnek, ráadásul a magyarok elleni mérlege imponáló, már–már sokkoló: sorozatban kilencszer, tétmérkőzésen megszakítás nélkül hatszor nyertek. Az utolsó magyar győzelem 2007. február 28-án született, Szombathelyen barátságos találkozón 32–27-re nyert a hazai csapat. Világversenyen legutóbb 2005. december 10-én, a szentpétervári vb-n – amikor szintén Németh András dirigálta a gárdát – 20–18-ra diadalmaskodtak a magyarok. Az Eb-k 1994 óta íródó történelmében a két válogatott nyolcszor találkozott és a magyarok mindig kikaptak.

Ugyanakkor szerda este fél 10-kor, amikor a magyarok pályára lépnek, már tudni fogják, hogy milyen eredményt kell nekik elérni a „legyőzhetetlennek tűnő” norvégok ellen: elég-e a kézilabdában nagyon ritka döntetlen vagy nyerni kell. A vereséggel akár a tizedik helyre is visszazuhanhat az együttes, mert „alulról” a románok beelőzhetnek a pont nélküli lengyelek elleni sikerükkel. Az biztos, ha a magyarok este nyernek, akkor középdöntős csoportjukban a harmadik helyen végeznek, és pénteken az ötödik helyért küzdhetnek a budapesti Papp László Arénában.

Női kézilabda Európa–bajnokság, középdöntő, I csoport (Debrecen), 2. forduló

Románia – Spanyolország 22–20 (9–14)

Norvégia – Lengyelország 26–24 (11–15)

Dánia – Magyarország 23–20 (11–9).

Az állás: 1. (és már elődöntős) Norvégia 8 pont, 2. Dánia 5, 3. Spanyolország 4 (102–99), 4. Magyarország 4 (95–92), 5. Románia 3, 6. Lengyelország 0.

A szerdai, 3. forduló programja

Románia – Lengyelország (17 óra, TVR 2)

Dánia – Spanyolország (19.15 óra)

Norvégia – Magyarország (21.30 óra).

Az első két helyezett jut az elődöntőbe, a harmadik az Eb ötödik helyéért játszik.