×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Heves viták az ombodi falugyűlésen

2017.01.30 - 09:33
Megosztás:
Heves viták az ombodi falugyűlésen

Ombod polgármestere eddigi tevékenységeinek és terveinek a bemutatását tartotta fontosnak. Az ombodiak azt várták el a közgyűléstől, hogy megoldást találjanak az iskola jogi státusának a megtartására. Sok volt a személyeskedés és a vádaskodás.

Zenoviu Bontea polgármester elmondta, azért hívta össze ezt a közgyűlést, mert az utóbbi időszakban sok olyan hír terjed a településen, ami nem fedi a valóságot, s ezeket szeretné tisztázni. Ilyen a település legelőjének a helyzete, amit ha nem bérelnek ki az állattartók a községtől, a polgármesteri hivatal licitre kell bocsássa, így az állattartók azt elveszíthetik, és idegenek fogják bérelni. A másik lényeges probléma az utcák elnevezése. A polgármester a Facebookon tette közzé utcanévjavaslatait, de ezekkel a nevekkel a lakosság nem ért egyet. A polgármester azzal védekezett, hogy ő három hónappal korábban jelezte a tanácsosoknak, hogy jöjjenek javaslatokkal, de azok nem válaszoltak a felkérésre. Az ombodi tanácsosok a vasárnapi istentiszteletek után kikérték azok véleményét, akik ott voltak, de mindenki más javaslatokkal állt elő, így nem tudtak közös javaslatot tenni. Többen amiatt háborodtak fel, hogy a tanácsosok egy ilyen problémát miért nem közgyűlésen tárgyalnak, nem várhatják el, hogy a lakosság éppen akkor legyen ott az istentisztelet utáni beszélgetésen, amikor az amúgy presbiterként is tevékenykedő tanácsosok éppen ezt a témát vitatják. Heves vita alakult ki, egyesek azt várják, hogy a tanácsosok mindenről rendszeresen tájékoztassák a lakosságot, a tanácsosok viszont úgy tudják, ha valakinek problémája van, az kell megkeresse őket. Végül nem született döntés azzal kapcsolatban, hogy kik, mikor, milyen szempontok szerint döntik el, milyen neveket kapnak az utcák.

A legnagyobb vitát az ombodi Soltész János Általános Iskola jogi személyiségének a megszüntetése váltotta ki. A polgármester az intézményt a pálfalvi iskolához akarja csatolni, mint ahogy az 2011 előtt volt. Az ombodi iskola 2016-ban 7 533 540 lejes költségvetésből gazdálkodott, ez minden eddiginél nagyobb. A 2012–2016-os időszakban 33 761 190 lejből gazdálkodott az iskola. A polgármester hűtlen pénzkezeléssel vádolta a volt polgármestert és az iskola vezetőségét; erre bizonyíték az, hogy ezekben az években minden munkálatot ugyanaz a cég végzett. Bontea azt szeretné, hogy az iskolának adott pénz a diákok javát szolgálja, hogy azok minél jobb eredményeket érjenek el.

Hájer Ottó, az ombodi Soltész József Általános Iskola igazgatója elmondta, hogy 2011 előtt sokat dolgozott azon, hogy az ombodi iskola önállósuljon, és annak megvolt az eredménye is. Nagy segítséget kapnak a roma gyerekek, hogy elsajátítsák az alapismereteket, de a magyar gyerekek is jól tanulnak. Az ombodi iskola több neves szatmári iskolát is megelőz az eredményeket tekintve. A költségvetéssel kapcsolatosan az igazgató elmondta, hogy az összeg nagy része a pedagógusok bére, ami direkt módon kerül a pedagógusokhoz. A beruházások viszont átláthatók, az iskolaépület teljesen megújult. Szóba került, hogy mit veszítenek az ombodiak, ha megszűnik az iskola jogi státusa, és mit nyer azzal a község. Anyagilag semmit nem veszít és nem nyer egyik fél sem — mondta az igazgató —, de mindent Szatmárpálfalván lehet majd rendezni, az iskola kilenctagú vezetőtanácsába viszont csak egy-két személy kerül be, ami azt jelenti, hogy semmibe sem szólhatnak bele.

Şimonca tanácsos, aki nem költözött Ombodra, ezért nem igazán ismeri az iskola helyzetét, azt kérdezte: kik kerültek ki az iskolából, akikre büszkék az ombodiak? Hosszan sorolták a neveket és azokat a tevékenységeket, amelyek az iskola rangját növelik, de a bekerült tanácsos ebből semmit nem értett, és elhagyta a gyűlést.

Szilágyi Levente, az RMDSZ pálfalvi szervezetének elnöke arra figyelmeztetett, hogy Bontea polgármester taktikája az, hogy összeuszítsa az ombodiakat. Ne egymás ellen harcoljanak azok, akik nem értenek egyet bizonyos dolgokban, hanem rendezzék a nézetkülönbségeiket zárt ajtók mögött, nyilvánosan pedig együtt lépjenek fel Bontea ellen. Erdei D. István parlamenti képviselő keményen szembement Bonteával, mert az a magyarokat tette felelőssé azért, mert nincs magyar alpolgármester. Bontea nagyon sok ígéretét nem váltotta valóra, és jelenleg is egyet mond és mást cselekszik. A gyűlés résztvevői egyre hangosabbak lettek, és mindenki a másikban kereste a hibát, holott egyetlen dologra — az ombodi iskola jogi státusának a megmentésére — kellett volna koncentrálni.

 

Elek György