×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
10 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Hivatalossá teszik az osztálypénzt?

2013.05.21 - 08:30
Megosztás:
Hivatalossá teszik az osztálypénzt?

Elfogadhatatlan dolognak, pótcselekvésnek, felesleges intézkedésnek nevezték a portálunk által megkérdezettek Remus Pricopie tanügyminiszter kezdeményezését, mely szerint „átláthatóvá tennék” az osztálypénzek begyűjtését, illetve azok elköltését egyaránt.

 

A portálunknak nyilatkozók úgy vélekedtek: a közösségi részvétel az oktatás támogatásában sokkal inkább civil szervezetek létrehozása révén tehető hatékonyabbá. A tárcavezető múlt pénteki bejelentésekor egyébként még nem tudta, mi módon érik el azt, hogy az osztálypénzek útja követhető legyen, valamint azt sem, miképpen szabályoznák a szóban forgó összegek felhasználásának módját. Azonban úgy vélekedett, ennek révén körülbelül 5 százalékkal növekedhetne a tanügy költségvetése, hozzátéve, hogy az osztálypénz befizetését nem kívánják kötelezővé tenni. „Elfogadhatatlannak tartom ezt az ötletet, Romániában ugyanis az oktatás ingyenes — szögezte le kérdésünkre Erdei D. István parlamenti képviselő, aki hosszú ideig látta el a Kölcsey Ferenc Főgimnázium szülői bizottságának elnöki tisztét. — Ha kötelezővé teszik, akárminek is nevezik, tandíjnak minősül, ha pedig nem teszik kötelezővé a befizetését, nincs értelme a dolognak, nem lehet ugyanis olyan jogszabályt alkotni, melyet az érintetteknek csak akkor kell betartaniuk, ha épp kedvük tartja.”

Kereskényi Gábor parlamenti képviselő, az alsóház oktatási bizottságának tagja szerint ezzel a bejelentéssel a miniszter mindössze a figyelmet kívánja elterelni a tanügyet érintő valóban súlyos problémákról. „Jobb lenne, ha azzal foglalkoznának, hogy kifizessék végre az ingázó diákoknak járó, hónapok óta késő útiköltségeket” — vélte Kereskényi, aki szerint a kormány abban reménykedik, hogy az osztálypénzek hivatalossá tétele révén pluszbevételekhez jut az áfabefizetések miatt. Kifejtette: osztálypénz mindig is volt, ehhez nem kellene nyúlni, ugyanakkor ajánlotta a miniszter figyelmébe, hogy ehelyett tegye kötelezővé a szülői bizottságok egyesületként való bejegyzését. Mint elmondta: ha jogi személlyé alakul a szülői bizottság, nemcsak az önkéntes hozzájárulások sorsa válik követhetőbbé, de pályázati forrásokat is le tudnak hívni. Hozzátette: sajnálatos módon Romániában nincs komoly hagyománya a civil tevékenységnek, így számos intézmény hagyja kihasználatlanul ezt a lehetőséget.

Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója érdeklődésünkre elmondta: nem tudja, gyűjtenek-e az iskolában osztálypénzeket, ezekhez az összegekhez ugyanis nincs köze sem az igazgatónak, sem a tanároknak. Általában ily módon kisebb költségeket fedeznek a diákok vagy a szülők, például virágot vesznek az osztályterembe vagy seprűt, ha épp tönkremegy a régi. Kérdésünkre elmondta: az iskolában körülbelül 3 éve létrehozott szülői egyesület igen hasznos tevékenységet folytat — a civil szervezet finanszírozza például a diákok versenyekre való utaztatását, amennyiben ez az állami támogatásból nem oldható meg, továbbá jelentős mértékben járult hozzá az épületfelújítási munkákhoz, valamint a bútorzat cseréjéhez. Az igazgató hangsúlyozta: a szülői egyesület létrehozásának fő célja nem a pénzgyűjtés volt, hanem a közösség bevonása az oktatás támogatásába, ami nem kizárólag az anyagiakról szól. Mint elmondta: a civil szervezet által biztosított finanszírozás csak részben származik a szülők vagy más támogatók — többek között cégek — önkéntes felajánlásaiból. Igen jelentős részt tesz ki ugyanis a különböző projektekből származó bevétel és nem utolsósorban a 2 százalékos támogatásokból befolyó summa, ugyanis az egyesületek létrehozása arra is lehetőséget teremt, hogy a személyi jövedelemadóból adományozható összeggel az iskolákat támogassák.

 

Babos Krisztina