×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Hogyan birkózzunk meg a meleggel?

2014.06.11 - 14:07
Megosztás:
Hogyan birkózzunk meg a meleggel?

A hirtelen jött meleg sokunk szervezetét megviseli. Bár még nem érkezett el az igazi kánikulaszezon, nem árt néhány óvintézkedést betartani ezekben a napokban egészségünk megóvása érdekében. Saját magunk védelme mellett állatainkat is óvjuk a kiszáradástól.

 

A hirtelen jött kánikulai meleg mindnyájunkat próbára tesz, de a legnagyobb veszélyben a gyerekek, idősek, a krónikus szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők és a terhes nők vannak. A hőség okozta rosszullétek és kóros szövődmények elkerülése érdekében nem árt megfogadni néhány tanácsot.

Dr. Barbul László háziorvos szerint a napi folyadékmennyiséget mindenképpen növelni kell, különösképpen azoknak, akik esetleg kint dolgoznak. Minimum napi 2 liter folyadékot kell ilyenkor fogyasztani, azonban ajánlatos ennél többet is. Nem ajánlott a szeszes italok fogyasztása, inkább alkoholmentes sört, jeges teát, üdítőt fogyasszunk. Ne sportoljunk a tűző napon, inkább este és reggel végezzük el a gyakorlatokat. Az étkezésre is figyelni kell ezekben a napokban, kerüljük a zsíros, fűszeres ételeket, helyette könnyű leveseket, zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk — magyarázza a szakember. A klímaberendezéssel is óvatosan bánjunk, a kinti hőmérsékletnél maximum tíz fokkal legyen csak kevesebb a beállított érték, hiszen ellenkező esetben nagyon könnyen megfázhatunk.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság szakemberei figyelmeztetnek, viseljünk könnyű, vékony, szellős, világos színű, természetes anyagból készült öltözéket, a fej védelmére használjunk kalapot, napernyőt, szemünk védelméért pedig napszemüveget. Nem csak az utcán tartózkodáskor kell magunkra figyelnünk, hanem otthonunkban s az irodákban is. A helyiségeket elfogadható hőmérsékleten lehet tartani, ha napközben lefüggönyözve bezárjuk az ablakot, éjszaka pedig a szellőztetés miatt nyitva maradhatnak. Déli 12 és délután 4 óra között ne tartózkodjunk a napon. Akik tömegközlekedési eszközöket vesznek igénybe utazáshoz, gondoskodjanak a kellő menyiségű folyadékról, ugyanis a zárt, kis légterű gépjárművekben a sok ember miatt hamar elfogy a levegő.

Strand

 

Sokan választják a strandolást ebben az időszakban, mint lehetőséget a hűsölésre. Ne napozzunk 12 és 16 óra között, a káros UV-sugarak ugyanis akkor a legerősebbek! Az egész nap folyamán használjunk UV-szűrős napvédőszereket, mindenki a bőrtípusának megfelelően. Az egészen kicsi gyerekek számára a félárnyékos hely a megfelelő. Ne menjünk vízbe felhevült testtel, evés után pedig 1–2 órát várjunk a fürdőzéssel. Bárhova megyünk, vigyünk magunkkal folyadékot. Aki úgy érzi, megártott a hőség, hagyjon abba minden fizikai munkát néhány órára, rövid pihenés után folytathatja a tevékenységet. Ha a hőség következtében betegségtünetek jelentkeznek, tanácsos orvoshoz fordulni.

Állataink

Ugyanúgy, mint az embereknél, a kutyáknál is fontos a megelőzés ebben az időszakban. Figyeljünk arra, hogy kedvencünket ne hagyjuk órák hosszat a bezárt autóban, a sétáltatást pedig ne időzítsük 12 és délután 4 óra közé — figyelmeztet dr. György Balázs állatorvos. Hosszú szőrű kutyáknál különösen fontos, hogy kíméljük őket a fizikai terheléstől a meleg időszakban. Mindig biztosítsunk az állatoknak hűvös helyet és friss vizet. Nagy melegben ne fürdessük a kedvenceket, és főleg ne hideg vízzel. A hűvös napszakban jót tesz a fürdetés, viszont akkor is langyos vizet használjunk. Ahogy az ember napszúrást, az állat hőgutát kaphat. Tünetei a lihegés, ájulás. Ilyenkor vigyük hűvös helyre a kutyát, lábait csavarjuk be vizes kendővel, de ne öntsük le hideg vízzel. Ha a helyzet nem javul, forduljunk orvoshoz — tanácsolja dr. György Balázs.

[ohballada-1]