×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
11 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Hogyan kezeljük az idegesítő embereket?

2014.11.01 - 15:10
Megosztás:
Hogyan kezeljük az idegesítő embereket?

Vannak viselkedésformák, amelyeket eleinte talán észre sem veszünk, vagy viccesnek tartunk, egy idő után azonban már bosszantóvá válhatnak – mondják a pszichológusok.  Nézzük, mit tehetünk, ha a következő típusokkal találjuk szemben magunkat!

 

1. Panaszkodó

Ő az, akinek mindenre „igen, de...” a válasza. Saját életének problémáit sem tudja megoldani. Legtöbbször végighallgatjuk, mondunk neki pár kedves szót, ettől kezdve pedig tudja, hogy hozzánk bármikor jöhet. Mit tehetünk? Engedjük el a fülünk mellett a panaszkodását, vagy egyszerűen csak mondjuk azt: „Mondj valami újat, ezt már hallottam.” Persze ne legyünk faragatlanok!

2. Nyafogó

Az egyik pillanatban még azért nyafog, mert nyitva van az ablak, és fázik, a másikban már melege van. Mindenért a környezetét okolja, s ettől mi érezzük kellemetlenül magunkat.Mit tehetünk? Munkahelyünkön, ha lehet, hallgassunk zenét, s ne vegyünk tudomást róla.

 

3. Kritizáló

Igaza van, vagy nincs? Kérdezzük meg magunktól. Ha igen, akkor fontoljuk meg, amit mondott, próbáljuk meg kijavítani a hibát, a hibáinkat. Ha nincs igaza, akkor egyszerűen csak ne vegyük magunkra. Soha ne kezdjünk magyarázkodni! Mit tehetünk? Ne támadjunk vissza: „Te beszélsz, aki ezt meg ezt csinálta...” Helyette ennyivel zárjuk le a beszélgetést: „Végiggondolom, amit mondasz.”

4. Főnökösködő

Folyton mindenkit utasítgat, és mindig mindent jobban tud. Ha gyerekkorunk óta bennünk él a félelem, hogy szót kell fogadnunk, akkor könnyen kiszolgáltatottá válhatunk.Mit tehetünk? Ne akarjunk jók lenni, nem kell szót fogadni. Természetesen ez csak abban az esetben állja meg a helyét, ha nem a felettesünk, főnökünk kéréséről van szó.

5. Jópofizó

Az elején még aranyosnak gondoljuk, aztán idegesítővé válik. Ne akarjunk megfelelni, nem kell együtt vihognunk vele. Mit tehetünk? Csak ennyit mondjunk: „Figyelj, nem vagyok most ilyen hangulatban.”, Vagyis „Nem vagyok rá vevő.”. Ha pedig már beszélgetésbe bonyolódtunk vele, lépjünk ki belőle minél előbb: „Nagyon sok munkám van, nem érek rá.”

6. Ragacs

Megyünk ebédelni, ő is jön. Kávézni indulunk, akkor is csatlakozik – ugye ismerős? Nem egy-egy alkalomról van szó, hanem rendszeresen. Mit tehetünk? Ha szeretnénk egyedül vagy mással menni, és ő ott éppen nemkívánatos személy, bátran mondjunk nemet neki anélkül, hogy attól félnénk, megbántjuk – teszik hozzá a pszichológusok. Ha nem tesszük meg, észre sem vesszük, és előbb-utóbb beférkőzik a magánéletünkbe.

7. Pletykafészek

Ő az, aki mindig mindenkiről mindent tud, legalábbis ezt hiszi. Állandóan figyel, és minden információt elraktároz, hogy később továbbadhassa. Mit tehetünk? Hasonlóan a ragacs típushoz, mondjuk meg neki, hogy nem szeretnénk vele az adott témáról beszélgetni vagy adjunk elterelő, közömbös válaszokat. Például: „Sok munkám van.” Előbb-utóbb leszokik rólunk, mert nem tud meg izgalmas részleteket.