×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Honatyajelöltekben nincs hiány Szatmáron

2016.10.28 - 12:03
Megosztás:
Honatyajelöltekben nincs hiány Szatmáron

A megszabott határidőig mind a hat, Szatmár megye politikai palettáját színesítő párt és alakulat hiánytalanul megjelent a Megyei Választási Irodában és iktatta honatyajelöltjeit. Az elmúlt időszakban történt pár érdekes svédcsavar, pártváltás és kenyértörés a befutó helyekért.

A lakosság körében talán a parlamenti választások nem nyomnak annyit a latba, nem érzik annyira fontosnak és fajsúlyosnak, mint például a helyhatósági választásokat — hiszen Bukarest messze van. Ami földrajzilag igaz is, viszont az ott meghozott döntések egyformán érintenek mindenkit, függetlenül attól, hogy 9 vagy 900 kilométerre lakik a fővárostól. Jól tudják ezt a politikusok is, ugyanakkor egy-egy párt szenátor- vagy képviselőjelölti listájára felkerülni — s lehetőleg befutó helyet elcsípni — nem mindig egyszerű és döccenőmentes feladat. Főleg manapság, amikor a potenciális jelölteket nem csak az emberek, a megye jobb léte és fejlődése iránti jó szándék vezérli — persze legtöbbjüket mégiscsak ez —, hanem a parlamenti tisztség nyújtotta immunitás is létszükséglet számukra. Szatmár megye politikai életében az elmúlt hetekben-napokban történt pár ugyancsak érdekes svédcsavar, pártváltás (bár ilyen téren nem egy politikus megmutatta már s nem is egyszer, hogyan kell ezt magas fokon, szinte sármos eleganciával művelni) és kenyértörés annak érdekében, hogy a honatyajelöltek minél biztosabb befutó helyen szerepeljenek a listákon — melyeket a törvény által előírt határidőig, azaz október 27-ig kellett iktatni a Megyei Választási Irodában.

 

RMDSZ

 

A szövetség elsőként s emblematikus napon, október 23-án iktatta jelöltjeit, akiknek ragsorolása minden különösebb konfliktus vagy kenyértörés nélkül zajlott, s ha elsőre nem is volt túltengés a honatyajelöltekből, végül csak sikerült az alsó- és a felsőházra is teljes listát benyújtani. Az iktatáskor megfogalmazottak értelmében két szenátori és három képviselői tisztséget szeretnének megszerezni. Szenátorjelöltek: Turos Lóránd, Günthner Tibor, Őri-Pákay Franciska, Butka Gergely; képviselőjelöltek: Magyar Lóránd Bálint, Erdei D. István, Găman Mihály, Véron András, Zazula Béla (MPP), Poszet Kinga és Gindele Imre.

 

Szociáldemokrata Párt (PSD)

 

Az egyik legegységesebb és megbonthatatlannak tűnő szervezetben komoly, kenyértörésig fajuló vitákat eredményezett a pártszékházon belüli rangsorolás, s bár a külvilág felé igyekeztek a „minden rendben”-t mutatni, a valóságot nem lehetett sokáig álarc mögé rejteni — elsőként a nem befutó helyre való kerülés miatt megsértődött Octavian Petric kezdett egyeztető tárgyalásokat az ALDE formációval, s pár nappal ezelőttig úgy is tűnt: az ő színeikben száll harcba egy szenátori tisztségért. Aztán e hét elején váratlanul (vagy talán nem is annyira váratlanul), ismét visszatért a vörös rózsákhoz. Dorel Coica expolgármester lemondott ugyan a PSD szatmárnémeti szervezetének elnöki tisztségéről, ám az akkor hangoztatottakkal ellentétben a pártból mégsem lépett ki — s így átigazolás nélkül, mintegy „kerítésen átszólva” támogatja az Egységes Románia Pártot (PRU). Minden különösebb szívfájdalom nélkül fordított viszont hátat az anyapártnak Vasile Ciocan megyei tanácsos (aki a vörös rózsák „tövisei” miatt nem tudott olyan magasra feltörni, mint szerette volna), s lett egyenesen a PRU megyei szervezetének elnöke és képviselőjelöltje is. A PSD egy szenátori és két képviselői tisztséget szeretne megszerezni. Szenátorjelöltjei: Gabriel Leş és Gheorghe Marincaş; képviselőjelöltjei: az alig 30 éves Ioana Bran és Octavian Petric.

 

Nemzeti Liberális Párt (PNL)

A szociáldemokratákhoz hasonlóan Szatmár liberálisai sem voltak mentesek a házon belüli acsarkodástól és komoly viszályoktól — az ő esetükben azonban mindezek alapját a sárga liberálisok és az egykori narancssárga demokrata liberálisok között feszülő „ősi” ellentét képezte, s hogy, hogy nem, de végül sikerült majd' minden egykori demokrata liberálisból lett liberálist távol tartani a honatyajelölti listáktól — még az egyik legaktívabb parlamenti szereplőnek számító Andreea Paul Vass sem indulhatott (hivatalos magyarázat szerint ő „jobb helyen”, Bukarest 5-ös kerületében indul…). A nemzeti liberálisok „történelmi eredményt”, egy szenátori és két képviselői tisztséget szeretnének megszerezni. Szenátorjelöltjeik: Adrian Albu és Ileana Blidar; képviselőjelöltjeik: Romeo Nicoară és Emilia Enătescu.

 

Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE)

A meglepetések pártja meglepetéslistával állt elő, ugyanis a képviselőjelöltek névsorát Ovidiu Silaghi vezeti, akiről eddig az a hír járta, hogy Argeş vagy Prahova megyében indul a parlamenti választásokon, hiszen számára is „létszükséglet” a honatyai tisztség megszerzése. Nos, mégis inkább szülőföldje mellett döntött ,s az iktatáskor elhangzottak szerint országos szinten a legjobb eredményeket Szatmáron hozzák majd. Szenátorjelöltjeik: Marcela Papici, Pintér József, dr. Cosmin Raţiu; képviselőjelöltjeik: Ovidiu Silaghi, Adrian Ştef, Dăliana Lazăr, Roca Marius és Florin Ionici.

 

Népi Mozgalom Pártja (PMP)

Mint azt a névsorok iktatását követően a pártelnök megfogalmazta: egy parlamenti tisztséget — függetlenül attól, hogy az szenátori vagy képviselői — mindenképpen szeretnének megszerezni, hiszen a Csipkerózsika álmából Traian Băsescu volt államfő által felrázott pártnak és szervezetnek ennyit mindenképp hoznia kell. Szenátorjelöltjei: Csáki Csongor és Petru Sfitlic; képviselőjelöltjei: Ioan Opriş és Marian Ambrozie.

 

Egységes Románia Párt (PRU)

Magát a pártot alig egy éve alapította a szélsőséges megnyilvánulásairól elhíresült Bogdan Diaconu, s a Szatmár megyei szervezet sem idősebb másfél hónaposnál, viszont jó lehetőség a kiugrásra mindazoknak, akik egykori anyapártjukban nem tudták messzemenően kibontakoztatni politikai ambíciójukat, s mint elhangzott: egy parlamenti tisztséget mindenképpen meg szeretnének szerezni. Szenátorjelöltjeik: Florica Marchiş és George Filip; képviselőjelöltjeik: Vasile Ciocan és Sergiu Pop.

 

 

Szabó Kinga Mária