×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
3 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Hungaroring a nyári vakáció előtt

2012.07.28 - 07:33
Megosztás:
Hungaroring a nyári vakáció előtt

Vasárnap rendezik a 27. Forma–1-es Magyar Nagydíjat. Az autós gyorsasági-világbajnokság 11. futama után öthetes pihenő vár a mezőnyre, ebből két hét vakációzás lesz, ugyanis ennyi időre kötelezően be kell zárjon minden gyár.

 

Vasárnap a Hungaroringen rendezik az idei autós gyorsasági-világbajnokság 11. futamát, a Forma–1-es 27. ENI Magyar Nagydíjat, amelyen a vb-pontversenyben éllovas Fernando Alonso kettős ünnepet ülhet: éppen július 29-én lesz 31 esztendős és stílszerű lenne, ha ezt a karrierje 31. F1–es győzelmével ünnepelné meg, utolérve ezzel az örökranglistán a brit Nigel Mansellt.

A Renault-val kétszeres világbajnok ibériai pilóta – aki kilenc évvel ezelőtt a Hungaroringen érte el első sikerét – elmondta, hogy a júliusban megszerezhető 75 pontból 43-at már az ő neve mellett jegyeznek és amennyiben a Magyar GP-n is elsőként intik le – az MTI tudomása szerint várhatóan Faluvégi Péter, a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség (MNASZ) főtitkára lengeti majd a kockás zászlót – akkor elégedetten mehet el a jól megérdemelt nyári szabadságra. A Hungaroringen vasárnap esedékes viadalt követően ugyanis hosszabb pihenő következik, a legközelebbi versenyt, a Belga Nagydíjat szeptember 2-án rendezik Spa–Francorchamps-ban.

„Öregszik” a pálya

Közben az is eldőlt, hogy a Magyar Nagydíj helye 2016-ig biztosítva van a Forma–1-es versenynaptárban, de hogy ez később is így maradjon, modernizálni kell a pályát. Az 1986-ban debütáló mogyoródi pályára ráférne az aszfaltburkolat teljes cseréje, valamint a lelátók és a központi épületek felújítása. A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) versenyigazgatója, Charlie Whiting nemrég megjegyezte, hogy a pálya „öregszik”, és a menedzsment is tisztában van az üzenet jelentésével. Idén újraaszfaltozták az utolsó kanyart, továbbá a tavalyi esőben kirívóan csúszóssá vált fehér vonalakat is újrafestették, a távlati tervekben pedig szerepel az infrastruktúra korszerűsítése és bővítése. A jövő zenéje, hogy ebből mi valósul meg, de az biztos, hogy ez a Hungaroring már nem teljesen az a Hungaroring, amely 1986-ban elsőként látta vendégül a Forma–1-et a szocialista blokkban.

Talán kevesen tudják, hogy eleinte egy népligeti vagy városligeti utcai pálya volt tervben Magyarországon, de ezek kivitelezése nem volt megoldható, így végül a mogyoródi dombok között, nyolc hónap alatt húzták fel a Hungaroringet. A vonalvezetésére máig a szüntelenül tekergő lassú kanyarok jellemzők, még úgy is, hogy 1989-ben két forduló kivágásával létrehozták a 3-as kanyar mai ívét, illetve hogy 2003-ban kétszáz méterrel meghosszabbították a célegyenest és a 12-es kanyarhoz vezető egyenest, ahol eltüntették a második sikánt.

Beállítások

Szó mi szó, sohasem az előzések nagy számáról volt ismert a Magyar GP. Papíron az egyetlen lehetséges előzési hely a 700 méter hosszú célegyenes, itt állították fel a DRS–zónát, viszont a valóságban az állítható szárnyakkal is nehéz itt az előzés. Emiatt a szokásosnál is nagyobb hangsúly kerül az időmérőre.

A Hungaroringet rendszerint Monacóhoz szokták hasonlítani, mivel a két F1-es helyszínében nagyon sok közös vonást lehet találni: a szűk kanyarok dominálnak a tempós ívekkel és egyenesekkel szemben. Egy körben 54–57 százalék körüli a padlógázos szakaszok aránya, ami elmarad a teljes szezon 60 százalék fölötti átlagától. Mindenki kénytelen meredekre állítani a szárnyakat. „Nagy leszorítóerőre van szükség, majdnem akkorára, mint Monacóban, főleg azért, mert a versenyzők itt is hasonló arányban töltenek időt a kanyarokban és az egyenesekben – mondta a Sauber vezető versenymérnöke, Giampaolo Dall’Ara. – Annyi a különbség, hogy itt a lassú és közepesen gyors kanyarok egymásba fonódnak, ezért fontos a jó balansz, csakúgy, mint az autó irányváltási készsége.”

Fizikálisan elég kimerítő a vasárnapi 70 kör a pilóták számára, pláne úgy, hogy gyakorlatilag csak a célegyesben tudnak szusszanni egy picit (ha éppen nem arra kell figyelni, hogy kivédjék az előzési támadásokat). „Csak az nem szenved a Hungaroringen, aki nyer. Remélem, ezúttal én nem fogok szenvedni” – fogalmazta meg tömören a következményt Kimi Räikkönen, a Lotus finn pilótája, aki 2005-ben győzött Magyarországon. Michael Schumacher, a Mercedes GP hétszeres világbajnoka szerint még „levegővételre is alig van lehetőség.” Honfitársa, a Red Bull Racing címvédője, Sebastian Vettel hozzátette, hogy „ráadásul a bukkanók keményen felráznak minket.” Alonso a közelmúltban egyébként elárulta, hogy a szezonban a Hungaroringen szokott a leghevesebben verni a szíve, a pulzusszáma ugyanis átlagban 177, és a maximuma elérte a 194-et. Viszonyításképpen: Monzában, ahol a legnyugodtabb, átlagban csak 126 a pulzusa.

Gumigondok

A rengeteg kanyarodást és a hőséget a gumik is megsínylik, már az időmérőn előfordulhat, hogy valakinek az autója csúszkálni kezd egy kör végén. „Egy kanyargós és csúszós pálya gyakran nagyobb hőt termel a gumikban, mint egy lendületes vonalvezetésen, mert az abroncs többet deformálódik” – figyelmeztet Paul Hembery, a Pirelli sportigazgatója. Az abroncsok nagyon rövid időre mentesülnek a terheléstől, és a gumibeszállító ezúttal nem vállalta be a szuperlágy keveréket, inkább a lágy és a közepes keménységű keveréket veti be. További ártalmat okoz nekik, ha egy autó képtelen előzni és hosszú távon követ egy másikat, mivel ilyenkor az üldöző jármű alulkormányzottá válik a csökkenő leszorítóerő miatt, ami elkoptatja az első abroncsokat, ráadásul a folyamatot gyorsítja az előretolt balansz. Mind a négy gumit érinti viszont az, hogy általában poros aszfalton indul a hétvége, és az alacsony tapadás rontja a teljesítményüket. A javuló aszfaltminőség jót tesz nekik, ugyanakkor össze is zavarhatja a mérnököket, ha nem veszik figyelembe a változó körülményeket a beállításoknál.

A koszos részeknek a rajtnál lehet látványos szerepe. Nem véletlen, hogy a rajtrács páratlan oldaláról induló versenyzők gyakran cseppet sem bánják, hogy nem javítottak még egy helyet a kvalifikáción – 2005 óta például minden száraz futamon pozíció(ka)t vesztett a második kockából induló.

Mint azt már említettük, a Magyar GP–t követően csak szeptember elején rendeznek ismét vb-futamot. A vakáció idején minden csapatnak kötelező két hétre bezárni a gyárát, tehát a szünet nem feltétlenül jelent meghosszabbított fejlesztési időt a bajnokság második felére.

Közvetítések

Szombat: 3. szabadedzés, 12 óra (Digi Sport 1); időmérőedzés, 15 óra (m1, Digi Sport 1). Vasárnap: futam, 15 óra (m1, Digi Sport 1).

Fotó: MTI