×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
6 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Húsvéti tojásdíszítési tippek és ötletek!

2013.03.29 - 11:57
Megosztás:
Húsvéti tojásdíszítési tippek és ötletek!

Húsvét alkalmával szinte mindenhol festenek vagy díszítenek tojást. Kerülhet az ünnepi asztalra, de lehet a locsolók ajándéka is. Készíthetjük főtt tojásból, de ezt az ünnepek alatt jó, ha el is fogyasztjuk, de díszíthetünk kifújt tojásokat is, ezek hosszú ideig megőrizhetők.

 

Az előkészületek

Festés előtt alaposan és óvatosan mossuk meg a tojásokat mosogatószerrel, ezután öblítsük le őket. Ezzel zsírtalanítjuk a tojás felületét, így a színanyag egyenletesen tapad meg, ezen kívül a mosogatószerrel eltávolítjuk a tojáshéjon esetlegesen előforduló baktériumokat. Dolgozzunk tiszta kézzel.

A tojás főzése: Ne forró vízbe tegyük a hideg tojást. A főzővízbe tegyünk sót vagy ecetet, a megrepedt tojások nem futnak ki. Festeni és díszíteni ugyan nem lehet őket, de az ünnepi asztalra, azonnali fogyasztásra megfelelőek. Forrás után 10 percig főzzük a tojásokat. Akinek a festett tojással nincsenek étkezési tervei, akár 2-3 órán át is főzheti, így tartósabb lesz. Amikor megfőttek a tojások, azonnal le kell hűteni hideg vízzel, mert így könnyebb lesz majd meghámozni.

A festés szebb és tartósabb hatása érdekében adjunk a színező oldathoz kevés ecetet (0,25 l vízhez 2 evőkanál), és hagyjuk állni benne a tojást akár egy napig is. Ha forró oldatban színezünk, a hatás erősebb, de ha meg akarjuk enni a színes tojásokat, célszerűbb hideg oldatban állni hagyni.

Ne feledjük, hogy a végső színárnyalat az áztatás/főzés időtartamától, a festékanyagok mennyiségétől és nem utolsósorban a tojás alapszínétől függ!

 

Tojásdíszítési technikák

 

Berzselés/Leveles tojás — A tojásokra bevizezett petrezselyemlevelet simítunk. Szorosan bekötjük egy nylonharisnya darabba vagy gézbe, majd festékfürdőbe állítjuk. A kész tojásokat kicsomagolva ott marad világosan a levél helye.

Tojásfestés alufóliával — Gyűrjük össze, majd simítsuk ki a négyzet alakú alufóliát, majd kenjük be akrilfestékkel. Helyezzük el a tojást a festékes fólia közepén és finoman borítsuk be vele a tojást. Óvatosan nyomjuk rá a fóliát a tojásra, majd nyissuk szét és kivétel után hagyjuk megszáradni a festéket. Ha szeretnénk, hogy többszínű legyen a tojás, végezzük el ugyanezt egy vagy több színnel ugyanezen a tojáson.

Viaszos tojás — a legrégibb díszítési mód. Festés előtt a tojásokra viasszal rajzoljunk mintákat (vagy írjuk szavakat) és tegyük a festékbe. A tojás a festékben megkapja a kívánt színt ott, ahol a viasz a tojás héját nem takarja. Miután megszáradt, töröljük le (vagy olvasszuk le) a viaszt, és így kirajzolódik a ráírt minta.

Foltos tojás — tegyünk 2 tk étolajat a tojásfestékbe, így a festék nem ragad rá azokra a helyekre, ahol az olaj van, így egyedi mintázat képződik. Ez nagyon jó alapfestés további díszítéshez.

Karcolt tojás — tojásfestékkel vagy természetes színezékkel fessük be a tojásokat mély színűre. Egy tűvel karcoljunk rájuk mintákat. Ezt a módszert főtt tojáshoz  alkalmazzuk.

Hímes tojás — ez a módszer a gyerekek kedvence. A színes tojásra vékony ecsettel fessünk különböző mintákat, majd lakkal rögzítsük.

 

 

Tojásfestés hagyományos módszerekkel

Káposzta — Az apróra vágott vörös káposztára annyi vizet öntünk, hogy ellepje, azt. Körülbelül félóráig főzzük, majd a vizet lehűtjük és beletesszük a tojásokat. A vöröskáposzta leve kéke festi a tojásokat, de csak akkor, ha hidegen helyezzük bele azokat.

Hagyma — A lila hagyma és a vörös hagyma héja is nagyszerű tojásfestő anyag. Mivel teljesen természetes anyag, bátran főzhetjük héjának főzővizében a tojásokat is. A forrástól számított 10 perc után zárjuk le és fedjük le az edényt, félóra leforgása után barna és lila árnyalatú tojásokat kapunk. (Vöröshagymától terrakottás, a lilahagymától lilás árnyalatot.) A szín annál intenzívebb, minél tovább hagyjuk az edényben a tojásokat.

Paprika — 4-5 evőkanál minőségi pirospaprika kell csupán, körülbelül egy bögre vízhez, és narancsos árnyalatú, vagy téglaszínű tojást tudunk festeni magunknak. 20-25 perc a főzőidő.

Spenót — A spenót is természetes színező anyag lehet, bár elég halvány színt sikerült elérni vele a tojásokon. Az apróra vágott spenótot egy pici ecettel (egy kupaknyi) feljavított vízbe tesszük, csipetnyi sót is adunk hozzá, hogy a színt fokozza, és a tojásokat együtt főzzük a spenóttal.

Cékla lé — A gyönyörű, piros tojásokat cékla lével lehet szépre festeni! A sima ecetes cékla levébe tegyük bele a már megfőtt tojásokat és hagyjuk őket hatni. Az ecet feloldja a tojás héját, tehát legyünk figyelmesek az áztatással, vagy főzzünk egy kis céklát erre a célra, kevesebb ecettel.

Sárga tojást – kurkumával —Egy zacskó kurkumát adjunk egy bögre vízhez, és ebben gyönyörű sárga tojásokat festhetünk, akár úgy is, hogy a lében együtt főzzük a tojást a kurkumával. Ha a léhez egy is curry port is adunk, a szín intenzívebb lesz és a főtt tojás még finomabb, hiszen ez a fűszer igen jól harmonizál a tojásokkal.

A hatóidő lejártával kenjük meg a tojást szalonnahéjjal, hogy csillogó szép színt kapjon.