×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
6 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Húsz éve halt meg Páskándi Géza

2015.05.13 - 16:18
Megosztás:
Húsz éve halt meg Páskándi Géza

Május 13–14-én tizennyolcadik alkalommal szervezik meg Szatmárhegyen a Páskándi Napokat. Az idei megemlékezésre a költő, próza-, dráma- és esszéíró halálának huszadik évfordulója jegyében fog sor kerülni, a rendezvény főszónoka Lezsák Sándor lesz.

Kétnapos rendezvénnyel emlékezik a Magyar Művészeti Akadémiával és a Petőfi Irodalmi Múzeummal közösen az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Partiumi Alelnöksége Páskándi Gézára, a költő, próza-, dráma- és esszéíró halálának 20. évfordulója alkalmából — tudtuk meg Muzsnay Árpádtól, a rendezvény főszervezőjétől. A 18. alkalommal sorra kerülő megemlékezésnek az előző évekhez hasonlóan társszervezői a Páskándi Géza Baráti Társaság, Szatmárhegy Polgármesteri Hivatala, Szatmárhegy RMDSZ-szervezete, valamint a Szatmárnémeti Kölcsey Kör.

Május 14-én, csütörtökön délután 2 órától a költő szülőfalujában Páskándi Géza Vers- és Prózamondó Versennyel indul a rendezvénysorozat. Másnap Szatmárnémetiben, az alkotó iskolavárosában, a Megyei Múzeum dísztermében „Húsz év után” címmel irodalomtörténészek, levéltári kutatók és írók tanácskoznak Páskándi Géza szellemi hagyatékáról. Ugyanaznap késő délután Szatmárhegyen a szülőház helyén 1998-ban elhelyezett emléktábla, valamint Szatmárhegy központjában 2003-ban felállított szobor előtt folytatódik és zárul majd a megemlékezés.

 

A rendezvény programja

 

Május 15-én, pénteken, 9–13 óra között „Húsz év után” címmel lesz irodalmi tanácskozás a Szatmár Megyei Múzeum II. emeleti előadótermében (Szatmárnémeti, Vasile Lucaciu sugárút 21. szám). Üdvözlőbeszédeket mond: Muzsnay Árpád főszervező, Lezsák Sándor költő, a Magyar Országgyűlés alelnöke és Kereskényi Gábor parlamenti képviselő. A tanácskozást megnyitja: Ács Margit, a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozatának tagja. Előadást tart: Ács Margit budapesti író (A Páskándi-Parainézis), Pécsi Györgyi budapesti irodalomtörténész (A diktatúra természetrajza Páskándi Géza: Pornokrácia és Csiki László: Ajakír című regényeiben), Cseke Péter kolozsvári irodalomtörténész (Páskándi Géza, a Kriterion-szerkesztő), Dávid Gyula kolozsvári irodalomtörténész (… kincsekre hulljon fény” — Páskándi Géza és mesterei), Láng Gusztáv irodalomtörténész (Miért abszurd a történelem?), Tófalvi Zoltán marosvásárhelyi közíró (A Kossuth-díjas Páskándi Géza az állambiztonsági szolgálatok célkeresztjében), Szőnyei Tamás budapesti levéltári kutató (Isten hozott! — Páskándi Géza és a magyar állambiztonsági szolgálat), Páskándiné Sebők Anikó budapesti író (1989. január).

18 órától Szatmárhegyen folytatódik a megemlékezés. A résztvevők megtekinthetik a Községi Könyvtárban elhelyezett állandó Páskándi-kiállítást. A vendégeket fogadja: László Róbert, a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ igazgatója, kiállításvezető: Marián Éva könyvtáros. 19 órakor kerül sor a Páskándi-emléktábla megkoszorúzására (Páskándi utca), köszöntőt mond: Huszti Gyula, az RMDSZ szatmárhegyi szervezetének elnöke, ünnepi beszédet mond: Pécsi Györgyi. 20 órakor veszi kezdetét a megemlékezés a Páskándi-szobornál. Köszöntőt mond: Szűcs Szabolcs, Szatmárhegy polgármestere és Pataki Csaba szenátor. Ünnepi szónok: Lezsák Sándor, a sorstársakat és barátokat köszönti: Dávid Gyula és Láng Gusztáv, tárogatón játszik: Zágoni Mihály, a Dinu Lipatti Filharmónia művésze. Záróimát mond: Kovács József szatmárhegyi református lelkipásztor. Ünnepi műsort adnak elő a Szatmárhegyi Általános Iskola tanulói. A megemlékezés koszorúzással ér véget.

 

Elek György