×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Ibsen-dráma a szatmári színpadon

2014.04.24 - 10:29
Megosztás:
Ibsen-dráma a szatmári színpadon

Pénteken 19 órától mutatja be a Harag György Társulat Henrik Ibsen A nép ellensége című drámáját, Lendvai Zoltán rendezésében. A bemutató előtt a fiatal képzőművészek kiállítása nyílik meg.

 

Végh Balázs, a Harag György Társulat PR-osztályának sajtóreferense mutatta be Lendvai Zoltán rendezőt, aki több alkalommal rendezett már Szatmárnémetiben (Egressy Zoltán: Portugál, Szomory Dezső: Györgyike drága gyermek). A nép ellensége bár klasszikus dráma, mondanivalója ma is időszerű, ezért számíthatnak sikerre az előadás létrehozói. Ibsen egy újságban megjelent rendőrségi hír nyomán írta ezt a művét. A bemutatásra kerülő darabról a rendező beszélt. A nép ellenségét 1882-ben, három évvel a Nóra és egy évvel a Kísértetek után írta Ibsen. Stockmann doktort részben saját magáról mintázta: 1848-ban, amikor kitört az első schleswig-holsteini háború, a húszéves Ibsen szenvedélyesen agitált a németek ellen. Látván, hogy honfitársai magukra hagyják a dánokat, egyre elkeseredettebben adott hangot annak, mennyire megveti a gyávaságukat. Annyira kiéleződött az ellentét közte és a környezete között, hogy lassan az egész társadalomban ellenséget látott. Ibsen drámájának hőse, Stockmann doktor felfedezi, hogy a városát felvirágoztató gyógyforrások vize mérgezett. A lakosság, élén a polgármesterrel, aki mellesleg Stockmann bátyja, nem akar szembesülni az igazsággal. Lassan az egész város a doktor és családja ellen fordul. A darab drámaisága a puszta igazság kimondása miatt keletkezik. A kimondott igazságok gyakran sodorják veszélybe az embert, akinek döntenie kell, hogy kitart-e igaza mellett még akkor is, ha azzal veszélyezteti saját és családja egzisztenciáját? Meggyőzheti-e azt a többséget, amely a korrupció mocsarában fuldokolva próbál megélni úgy, hogy még saját magának is hazudik. Ibsen olyan kérdésekre igyekszik választ adni, amelyek nem tetszenek mindenkinek, de a korabeli példák ürügyén olyan mély sebeket piszkálnak, amelyek képesek a mai társadalom elevenjéből is vért fakasztani.

A darab szereplői: Bodea Tibor, Kovács Nikolett, Rappert-Vencz Gábor, Tóth-Páll Miklós, Varga Sándor, Péter-Attila Zsolt, Nagy Orbán, Bessenyei István, Bándi Johanna, Zákány Mihály, Poszet Nándor, Gaál Gyula és Marosszéki Tamás. Gyerekszereplők: Tóth Jess, Buzizsa Dávid, Szejke Máté, Varga Örs és Zilahi-Kató Péter. Díszlettervező: Cristian Gătină, jelmeztervező: Szabó Anna.

 

Kiállítás

 

Végh Balázs elmondta, hogy a Harag György Társulat feladatának tekinti a kortárs szatmári képzőművészet támogatását, és teret kíván biztosítani a fiatal tehetségek bemutatásának. A jövőben minden bemutató előadást megelőzően néhány fiatal szatmári képzőművész tárlatát is megnyitják. Ez alkalommal Révész Csaba, a Szakszervezetek Művelődési Házának előcsarnokában nyitja meg a Varga Ewald Ervin, Gyarmati Tamás, Szabó Cintia Fruzsina és Rákosi Attila munkáiból álló kiállítást. A szobrokat, kisplasztikákat és kerámiákat a későbbi előadások előtt is meg lehet majd tekinteni.

 

Elek György