×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Idén ismét bővült a megyénkbeli Apáczai-díjasok köre

2014.10.13 - 08:55
Megosztás:
Idén ismét bővült a megyénkbeli Apáczai-díjasok köre

Szombaton Szovátán került megszervezésre az Apáczai-díjak átadási ünnepsége, melynek keretében Kiss Kálmán Apáczai-díjat vett át, Nagydobai Kiss Sándor a díj ezüst fokozatát, Kovács Béla dicséretben részesült, Frigy Szabolcs elismerő oklevelet kapott.

 

Az első Apáczai-díjakat tíz éve, 2004-ben adta át a Románia Magyar Pedagógus Szövetség (RMPSZ) vezetősége. Akkor két Szatmár megyei pedagógus, Olosz Ferenc és Muhi Sándor kapta, azóta a számuk ötre gyarapodott, hiszen díjat nyert még Nagydobai Kiss Sándor, Ács-Muhi Csilla, Kiss Kálmán és ezzel párhuzamosan hárman, Olosz Ferenc, Nagydobai Kiss Sándor és Muhi Sándor megszerezték az ezüst fokozatot is. A fentiek mellett számos tanár dicséretben részesült (Fazekas Lóránd, Kiss Kálmán, Kiss Sándor, Kovács Béla), és többen elismerő oklevelet vehettek át. Mindez azt bizonyítja, hogy Szatmár megyében országos szinten ismert és elismert tudományos tevékenység zajlik, és az összesített eredmények alapján pedagógusaink igen előkelő helyet foglalnak el.

A díjakat kétévente osztják ki, 2014. október 11-én Szovátán Kiss Kálmán Túrterebes földrajzi neveinek története című könyvével nyert Apáczai-díjat, Nagydobai Kiss Sándor nemzetközi matematikai szakfolyóiratokban megjelent cikkeinek gyűjteményével megszerezte az ezüst fokozatot, Kovács Béla dicséretben részesült, Frigy Szabolcs elismerő oklevelet kapott.

Feltétlenül említést érdemel, hogy a kitüntetés országszerte egyre népszerűbb, a különböző kategóriákban az idén több mint negyven pályamunkával jelentkeztek tanárok, amelyek rangsorolásával kapcsolatban a Tudományos Tanács két szakaszban, a tagoknak jó előre megküldött dokumentációs anyag alapján otthon, illetve a helyszínen, a pályamunkák tanulmányozása után pontozással, szavazással döntött. Az elbírálást néhány esetben külső szakértők bevonása, véleményezése is segítette.

A Tudományos Tanács ülésén szó esett a pályázati kiírás bővítéséről is. 2016-tól Szatmár megyei javaslat alapján az utóbbi két évben megjelent könyvek, tanulmányok mellett elektronikus felületeken közzétett, illetve ilyen formában rögzített anyagokkal is lehet pályázni. Ezúton is arra kérem azokat a fiatal, középkorú, illetve nyugdíjas kollégákat, akik a kötelező pedagógusi feladatok elvégzése mellett fontosnak tartják a tudományos munkát is, hogy kapcsolódjanak be ebbe a tevékenységbe, vegyenek részt a további pályázatokon, amelyek nem titkolt célja egy új, a jelenleginél felelősségteljesebb, szakmailag, társadalmilag is elkötelezett pedagógusi magatartásmód elismerése, népszerűsítése, ösztönzése. A részvétel nagyon fontos, hiszen megyénkről azt tudják országos szinten, amit egy-egy ilyen alkalommal képesek vagyunk felmutatni.

Muhi Sándor