×
2024. 05 08.
Szerda
Mihály
17 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Időigényes téligumicsere

2013.11.26 - 12:05
Megosztás:
Időigényes téligumicsere

Sokszor többórás várakozás után, 50-60 lejért lehet télire cserélni a nyári abroncsokat, akinek nincs téli gumija, ezer lejért új, kétszáz lejért használt gumiszettet vehet.

 

Egyes szervizekben előjegyzés alapján, máshol sorban állás után, de minden esetben csak többórás várakozás árán lehet eljutni a gumicserélő állásig a szatmárnémeti műhelyekben, tapasztaltuk tegnapi körutunk során. A megyeszékhelyen inkább az időjárási körülményeket veszik figyelembe, mintsem a közlekedési törvény előírásait: hiába volt november elsejétől kötelező a téli gumi használata, a hétvégén bejelentett hóesés lehetősége késztette csak arra az autósok nagy részét, hogy télire cserélje gumiabroncsait.

 

Fél óra autókként

A Gerbog műhely értékesítési igazgatójának kétpercenként csöng a telefonja, meg-megszakad a társalgásunk, folyamatosan keresik. A téli gumi és a szervizbe való látogatás időpontja a témája mindegyik beszélgetésnek, közben az udvaron már sorban állnak azok, akik abban bíznak, hogy érkezési sorrendben szólítják majd őket. Butka Gergely szerint náluk ez a gyakorlat, nem időpont-egyeztetés alapján dolgoznak, hanem az érkezési sorrendben feljegyzett rendszámok alapján fogadják az autósokat. „Egy középkategóriás autó négy gumiját hatvan lejért cseréljük nyáriról télire — jut szóhoz két hívás között Butka —, nagyjából fél óra alatt végzünk egy-egy klienssel. De ennél hamarabb nem is akarunk, mert ha jó és pontos munkát akarunk végezni, ennyi idő kell ahhoz, hogy a figyelmetlenség és a rohanás ne okozzon később kellemetlenséget. A téli abroncsokkal nem érdemes könnyelműsködni, ha nincs mind a négy felnin az évszaknak megfelelő gumi, akkor is megtörténhet a baj. Ha az első, meghajtott kerekeken nincs téli gumi, az elakadás biztosra vehető, ha pedig a hátsó kerék nem téli gumin gurul, kanyarodáskor találhatja magát a szegélykőhöz csapódva, neadj' isten az árokban a meggondolatlan sofőr. Igenis van értelme a téli guminak, mert harminc-negyven százalékkal is jobb az autó kezelhetősége és tapadása, ha hideg aszfalton, vagy havon halad. A nyugat-európai autós pedig nem pazarlásból dobja ki lecserélt téli gumiját, hanem azért, mert az már nem végzi hatékonyan a dolgát, ezért nem árt fontolóra venni, érdemes-e az autó és az utasok épségét kockáztatni az olcsóságért.”

 

Öt foknál már kell a téli

Hasonló véleménnyel van a használt gumik használatáról a Lucian Blaga úti Milan Kft. szervizének igazgatója is, számításai szerint egy átlagos autós által használt átlagos autóra szerelt átlagos téli gumi is kibír hat szezont, ilyen körülmények között pedig már nem lehet drága, a cseréjét pedig a Milan szervizében ötven lejért megoldják. Bóné István szerint náluk átlagosan kétórás a várakozási idő, ha gumicseréről van szó, egy-egy beérkező kamion megzavarhatja ugyan egy kicsit a dolgokat, de igyekeznek betartani ezt a várakozási időt. „Ötfokos kinti hőmérséklet esetén már mindenképp érdemes felrakatni a hideg évszakra való abroncsokat — mutat rá Bóné —, és ez érvényes akkor is, ha nincs hó. A hideg felületen vezetett autó menetteljesítményén is javít a minőségi téli gumi, nem kell hó vagy nedves útfelület ahhoz, hogy meglegyen a szezonális abroncsnak a haszna.”

 

Mindenütt tolongás

Aki eddig nem cserélte le nyári gumiját télire, ezen a héten ne számítson arra, hogy gyorsan végez, bármelyik szervizhez is fordul, a legkisebbtől a legnagyobbig, teljes üzem esetén is, telt házzal és legalább pár órás várakozási idővel találkozhat. A szervizvezetők szerint ez nem is lesz másként egész héten, aki teheti, úgy vigye autóját gumicserére, hogy azt pár órára vagy legalább délutántól másnap délelőttig nélkülözni tudja. Az árak nagyjából mindenütt ugyanazok: egy átlagautóra való téligumi-szett ára ezer lej környékén mozog, ám annak, aki az intések ellenére, vagy mert a pénztárcája nem enged többet, mégis használt gumi mellett döntene, két-háromszáz lejt kell rászánnia.

Princz Csaba