×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
11 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Illegális szemétlerakatok a Túr mentén

2012.08.25 - 08:27
Megosztás:
Illegális szemétlerakatok a Túr mentén

A Túr Menti Védett Területeken ma is nagy mennyiségű hulladékot hordanak ki a lakosok a települések környékére, amely károsítja az élőhelyeket és azok értékes élővilágát, szennyezi a talajvizet és a folyókat, csökkenti a turisztikában rejlő lehetőségeket.

 

 

A Túr menti Védett területek egyik jelentős problémája a környező települések rosszul működő hulladékgazdálkodása. 12 település része vagy határos a természetvédelmi területekkel: Aranyosmeggyes, Avasújváros, Egri, Halmi, Kányaháza, Kisgérce, Kökényesd, Lázári, Mikola,

Sárközújlak, Turc, Túrterebes. Bár valamennyi község területén működik szervezett szemétgyűjtés, sok helyen még ma is léteznek illegális szemétlerakók a település határában, ugyanis sokan a lakosok közül máig szekérrel hordják ki a falu szélére a bontási törmeléket, háztartási szemetet, mezőgazdasági hulladékot. Bár a szemétdíj csak töredéke a szatmárnémeti díjnak, sokan még azt sem hajlandók kifizetni, tudtuk meg dr. Sike Tamástól, aki a Védett Területeket kezelő Erdélyi Kárpát Egyesület– Szatmárnémeti tudományos szaktanácsadója. Ezeknek az illegális hulladéklerakatoknak a felszámolása a polgármesteri hivatalok kötelessége lenne. A Védett Területeken még szigorúbb szabályok vannak érvényben, ott bűncselekménynek számít a szemét kihordása. Sárközújlak határában például jókora illegális szeméttelep van ma is, ahová hosszú évek óta hordják a helyiek a hulladékot. A szemétből származó üledékvíz sok veszélyes anyagot tartalmazhat, és nagy valószínűséggel beszivárog a közelben folyó Rákta patakba, amely lennebb a Túrba ömlik. A védett terület kezelői szerint ez összefüggésbe hozható a vízfolyáson korábban észlelt halpusztulásokkal. A sok beszivárgó szerves anyag miatt a víz algásodik, oxigénhiány lép fel, ami veszélyezteti a víz élővilágát. Ugyanúgy ezek a szennyező anyagok a talajvízbe is bekerülhetnek, és beszennyezhetik a kutak vizét. A szeméttelep környékén eltűnnek az értékes gyepek, gyomfajok terjednek el, kiszorítva az őshonos növényfajokat, magyarázta a szakember.

Nem utolsósorban ezek az illegális hulladéklerakók jelentősen csökkentik a turisztikában rejlő lehetőségeket, ami fontos jövedelemforrás lehetne a Túr mentén lakók számára.

 

Pályázattal szeretnék megoldani

 

2012 tavaszán az EKE szakemberei felmérték a Védett Területeken és környékén levő illegális szemétlerakatokat, azzal a céllal, hogy megvizsgálják azok felszámolásának lehetősségét. Felmérésük szerint minden község határában több ezer köbméter hulladék gyűl fel évente. Dr. Sike Tamás szerint a problémát hosszú távon kell megoldani, ennek az óriási szemétmennyiségnek az eltakarítása után folyamatosan oda kell figyelni, hogy ne hordjanak ki újabb szemetet, ennek érdekében szükség van a lakosság széleskörű szemléletformálására és a hatóságok fokozott, szigorú fellépésére. Ezért egy pályázatot nyújtottak be, amelyben az önkormányzatok partnerséget vállaltak. A projekt keretében megszüntetik a feltérképezett szemétlerakatokat, amelyben a polgármesteri hivatalok is segíteni fognak, emellett az EKE szakemberei tájékoztató előadásokat tartanak majd a lakosok számára és az iskolákban. Ugyanakkor a szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy mióta egyes Túr menti településeken elindult a hulladék szelektív gyűjtése, az illető községekben látványosan csökkent elsősorban az eldobott pillepalackok mennyisége. A Védett Terület egészén tilos bárminemű hulladék elhagyása, például a turisztikai tevékenységek során. A jelenlegi jogszabályok értelmében a Védett területeken történt szabálysértések miatt kiróható bírságok igen magasak, ez legkevesebb 3000 lej magánszemélyek esetén és 30 ezer lej jogi személyek esetén.

 Pándi Annamária