×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
10 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Irány Szingapúr, kezdődjék a show

2014.09.20 - 04:23
Megosztás:
Irány Szingapúr, kezdődjék a show

Zsinórban hat európai verseny után a Forma-1 mezőnye Szingapúrba érkezett, ahol az idény egyik legkeményebb és leghosszabb versenye vár rájuk a kivilágított utcákon. A lassú pályán a mostanában gyengébbnek mutatkozó csapatoknak is lehet keresnivalójuk.

 

Mielőtt 2008 szeptemberében megrendezték a Forma-1 történetének első éjszakai versenyét Szingapúrban, komoly kétségek merültek fel az új ázsiai forduló népszerűségével kapcsolatban. A rajongók egy része idegenkedett az újabb Európán kívüli, Forma-1-es hagyományokkal nem rendelkező országban rendezett futamtól, és sokan a kivilágított pályát is felesleges fényűzésnek - egyesek pedig kifejezetten veszélyesnek - tartották. Az elmúlt hat évben azonban a Szingapúri Nagydíj a mezőny egyik kedvenc versenye lett, és a rajongók számára is egyre népszerűbb úticéllá kezd válni a villanyfényes városi utcákon megrendezett, kivételes hangulatú sportesemény.

A jelenlegi mezőnyből a McLaren dán pilótája, Kevin Magnussen először először versenyezhet az éjszakában. „Ebben pályafutásom során még soha nem volt részem, ezért biztos különleges élmény lesz - vélekedett. - Mivel reflektorfényben versenyzünk, úgy érezzük majd, mintha egy show részesei lennénk - szerintem ez a sportág egészét tekintve is hihetetlenül pozitív.”

Noha a villanyfényes utcai versenyt sokan egy show-műsorhoz hasonlítják, a pilóták számára óriási fizikai megterhelést jelent a 61 kör teljesítése. A levegő hőmérséklete éjszaka is ritkán esik 30 Celsius fok alá, a páratartalom rendkívül magas és a pálya jellege folyamatos koncentrációt követel a versenyzőktől. A szingapúri utcák ugyan szélesebbek, mint Monacóban, de sok kanyarban itt is csak centiméterek választják el a versenyzőket a korlátoktól, és a rövid egyenesekben nincs sok idejük a pihenésre. Az aszfalt ráadásul nagyon egyenetlen, ami további nehézségeket jelent.

Mint ismeretes, a futamot azért rendezik helyi idő szerint este, hogy ezáltal az európai tévénézők a „megszokott” időpontban, délután nézhessék a versenyt. Ez azonban számos tekintetben megnehezíti a csapatok és a versenyzők dolgát. A pénteki második szabadedzésnek helyi idő szerint este fél 11-kor volt vége, a mai időmérőnek pedig 10 lesz vége, az adatok kiértékelése és a következő napra történő felkészülés pedig csak ezután kezdődik. A csapattagok ezért a kora reggeli órákban kerülnek ágyba és délután kelnek fel. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján úgy tudnak a legkönnyebben megbirkózni az éjszakai műszakkal, ha nem is próbálnak meg átállni az ázsiai időzónára, hanem az európai idő szerint zajlanak a napjaik. „Én élvezem az éjszakai versenyzést, és szerintem klassz dolog reggel 5 órakor lefeküdni, délután kettőkor pedig felkelni. Egyszerűen a francia időzónában maradok” - magyarázta a Toro Rosso francia pilótája, Jean-Eric Vergne.

Christian Horner, a Red Bull Racing csapatfőnöke szerint a Szingapúri Nagydíj sikerét jelzi, hogy néhány év alatt „nélkülözhetetlen” része lett a versenynaptárnak, amelyhez a látványosságon kívül a kiszámíthatatlan futamok is hozzájárultak. Az eddigi hat itteni versenyből kétségkívül az első a legemlékezetesebb, amikor a Renault-val versenyző spanyol Fernando Alonso a 15. helyről indulva tudott nyerni, miután csapattársa, a brazil Nelson Piquet szándékos balesete miatt a számára legkedvezőbb időpontban küldték a pályára a Safety Cart.

Nincs ideális beállítás

A szingapúri pálya a 23 kanyarjával rekordtartó a Forma-1 jelenlegi helyszínei között. Mivel az 5065 méter hosszú aszfaltcsík Monaco után az idény második leglassabb pályája - tíz olyan kanyarja van, amelyet első vagy második sebességi fokozatban kell bevenni -, a versenyek minden évben megközelítik a kétórás időlimitet, ami nyilvánvalóan még jobban kifárasztja a versenyzőket. Az eddigi legrövidebb, 2009-es verseny is 1 óra 56 percig tartott, tavaly pedig mindössze 47 másodpercen múlt, hogy két órán belül sikerült meglengetni a kockás zászlót. A csapatok adatai szerint nemegyszer előfordult, hogy a pilóták háromliternyi vizet izzadtak ki magukból a hosszú verseny alatt.

A mindössze 170 km/h-s átlagsebességgel teljesített pálya tehát teljesen más kihívások elé állítja a versenyzőket és a mérnököket, mint az előző két nagydíj helyszíne, Spa és Monza. Egy körnek csupán 45 százaléka padlógázos, ezért itt sokkal kevésbé számít a motorerő, mint az egyenesekkel tűzdelt gyors pályákon. „Inkább az a fontos, hogy megfelelő legyen a mechanikai tapadás, hiszen sok a szűk kanyar. A nagy leszorítóerő mellett a jó stabilitás is létfontosságú lesz a magas rázókövek és a bukkanók miatt” - magyarázta a német Adrian Sutil, aki bízik benne, hogy a különleges tulajdonságokkal bíró pályán a Sauber végre megszerezheti idei első pontjait.

A fékek állapota természetesen döntő fontosságú lehet. A 7-es számú kanyar előtt 108 méter, időben kereken 2 másodperc alatt körülbelül 310 km/h sebességről 109 km/h-ra lassulnak. A pilótáknak az egyenes végén 119 kg-nak megfelelő erővel kell a fékre taposniuk.

A helyes beállításokat minden évben nagyon nehéz eltalálni, mert - bár a pálya állapota folyamatosan változik - nem tapasztalható folyamatos javulás, mint az épített pályák esetében. „Egy hagyományos pályán fokozatosan nő a tapadás, ahogy előrehaladunk a hétvége során, de itt ez nem mondható el - mutatott rá Rob Smedley, a Williams teljesítményért felelős mérnöke. - A kerekek ezért gyakran kipörögnek, és ettől túlkormányzottá válnak az autók, ami a balanszot is befolyásolja.”

Visszatérnek a szuperlágy gumik

A Pirelli a tavalyi évhez képest változtatott a gumiválasztásán, a közepes keverék mellett a szuperlágyak jutnak szerephez a korábban is használt lágy abroncsok mellett. Mivel az idei gumik tartósabbak, a Pirelli szerint az egyenetlen aszfalt és a keményebb fékezések sem okoznak majd problémát. „Azért választottuk a két leglágyabb keveréket, mert gyorsan felmelegszenek, és nagy mechanikai tapadást biztosítanak - ezek elengedhetetlen tényezők egy utcai pályán - magyarázta Paul Hembery, az olasz gyártó sportigazgatója. - Egy kicsivel lágyabbak a gumik, mint tavaly, ezért biztosan láthatunk majd érdekes stratégiai döntéseket - mindenki megpróbálja majd a maximumot kihozni a gyors abroncsokból.”

Hembery azonban rámutatott, hogy a Safety Car gyakori megjelenése miatt itt a szokásosnál is rugalmasabbnak kell lenni a stratégiák kidolgozásánál. Az eddigi hat verseny mindegyikén a pályára kellett küldeni a biztonsági autót, amely a viszonylag tapasztalatlan sportbírók miatt gyakran különösen hosszú ideig köröz a mezőny előtt.

Felügyelt rádiózás

Az amúgy is nehéz hétvégén újabb kihívást jelent majd, hogy a Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) a Szingapúri Nagydíjtól kezdve korlátozza a csapatok és pilóták közötti rádióforgalmat. Mint arról beszámoltunk, a szigorítás lényege, hogy ismét a versenyzői képességek kerüljenek előtérbe, és a mérnökök ne irányíthassák a bokszutcából a pilóták minden mozdulatát. Ennek érdekében betiltották azokat a rádióüzeneteket, amelyek a versenyzők teljesítményét segítették, és ezek az információk kódolva vagy a bokszutca faláról kilógatott pitboardra írva sem jelenhetnek meg. „A szingapúri versenyt normális körülmények között is nehéz az irányításunk alatt tartanunk, a rádióforgalom korlátozása pedig tovább nehezíti a helyzetünket. Mindenképpen érdekes lesz látni, melyik csapat hogyan boldogul ezzel” - nyilatkozta a McLaren sportigazgatója, Eric Boullier. A Mercedest irányító Toto Wolff szerint elkerülhetetlen, hogy a hétvégén vitatott eseteket okozzon a tiltás, hiszen egyelőre maguk a csapatok sem tudják pontosan, meddig mehetnek el a pilótákkal való kommunikációban.

Közvetítés

Forma-1-es világbajnokság, 14. forduló, Szingapúri Nagydíj, Szingapúr, szombat, időmérő edzés: 16 óra (m1); vasárnap, futam: 15 óra (m1, Dolce Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1.

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

238

2.

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

216

3.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

166

4.

Valtteri Bottas

finn, Williams

122

5.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

121

6.

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

106

7.

Jenson Button

brit, McLaren

72

8.

Nico Hülkenberg

német, Force India

70

9.

Felipe Massa

brazil, Williams

55

10.

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

41

11.

Sergio Pérez

mexikói, Force India

39

12.

Kevin Magnussen

dán, McLaren

38

13.

Jean-Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

11

14.

Danyiil Kvjat

orosz, Scuderia Toro Rosso

8

15.

Romain Grosjean

francia, Lotus

8

16.

Jules Bianchi

francia, Marussia

2

Csapatok

1.

Mercedes GP

454

2.

Red Bull Racing

272

3.

Williams

177

4.

Scuderia Ferrari

162

5.

McLaren

110

6.

Force India

109

7.

Scuderia Toro Rosso

19

8.

Lotus

8

9.

Marussia

2