×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
6 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Itt az ideje, kezdődjék a verseny

2015.03.13 - 18:21
Megosztás:
Itt az ideje, kezdődjék a verseny

Vége a három és fél hónapos téli szünetnek, a hétvégén újult erővel vág neki a 2015-ös idénynek a Forma–1 megfogyatkozott mezőnye. A Mercedesen kívül szinte senki nem bízik a győzelemben, ennek ellenére mindenki izgatottan várja az idény egyik legnépszerűbb versenyét.

A Forma–1-ben a három és fél hónapos holtszezon sem nevezhető eseménytelennek, hiszen a tesztek és az autóbemutatók mellett a véget nem érő pletykák, a botrányok és a sportág főszereplői között zajló viták általában az egész téli szünetre szolgáltatnak beszédtémát. Ezért mindenki megkönnyebbül, amikor végre elkezdődik az új idény, hiszen ismét a lényegen, vagyis a versenyzésen van a hangsúly. „Nincs több kifogás, én ezt szeretem a legjobban az idénynyitóban” – jelentette ki Niki Lauda, egykori osztrák autóversenyző, a Forma–1 háromszoros világbajnoka, aki jelenleg a Mercedes résztulajdonosa és elnöke, valamint a német RTL televízió szakkommentátora – Addig mindenki össze–vissza beszél és megpróbálja minél jobb színben feltüntetni magát.”

Összejött a húsz

Míg a tavalyi téli tesztek után az volt a kérdés, hogy a vadonatúj turbómotorok megbízhatósági gondjaival küszködő csapatok közül hányan fognak eljutni a célig, az idén az is későn derült ki, hogy egyáltalán hány istálló sorakozhat fel a rajtrácsra Ausztráliában. Egy ideig attól is komolyan lehetett tartani, hogy 16-ra csökken az autók száma, de végül csak a Caterhamtől kellett elbúcsúznunk, miután az utolsó pillanatban a Marussia is megmentőre talált, és Manorként folytatja szereplését a Forma–1-ben. Ezzel a 2015-ös rajtrácsot 20 autó tölti majd fel, de a Force India, a Sauber és a Lotus anyagi gondjait figyelembe véve továbbra is a költségcsökkentés marad a sportág egyik legnagyobb megoldandó feladata.

A melbourne-i Albert Park az idén fogja huszadszor vendégül látni a Forma–1 mezőnyét, tizennyolcadik alkalommal a világbajnoki idény első versenyeként. Mindössze kétszer, 2006-ban és 2010-ben kellett átadniuk ezt a státuszt a Bahreini Nagydíjnak, és ha a mezőnyön múlik, valószínűleg a jövőben is Ausztráliában kezdődik majd az új szezont. A melbourne-i versenyt ugyanis mindenki a kedvencei között tartja számon, és nemcsak az európai tél után kellemesen meleg időjárása miatt. A legjobban talán Sergio Pérez foglalta össze, miért ilyen népszerű az ausztrál futam. „Ez egy olyan hétvége, amikor minden összejön: az új idény miatt érzett izgalom, egy remek pálya és egy fantasztikus város” – nyilatkozta a Force India mexikói pilótája.

Beállítások

A pálya a jelenlegi formájában 5303 méter hosszú és csak bizonyos szakaszai épültek a versenyek kedvéért, a többit az év legnagyobb részében a közúti forgalom használja. Az Ausztrál Nagydíjat ezért az utcai versenyek közé szokták sorolni, bár jellegében erősen eltér a monacói vagy a szingapúri helyszíntől. A pilóták éppen azért szeretnek itt versenyezni, mert az utcai hangulatot tükröző, lassabb kanyarok mellett vannak tempósabb szakaszok is.

A csapatok számára általában gondot okoznak a beállítások, gyakran még vasárnapra sem sikerül az ideális megoldást megtalálniuk. Ennek több oka is van: az idény első versenyén még senki nem tudja tökéletesen kiismerni az autója viselkedését, a pálya állapota – és ezzel együtt a tapadás – ráadásul folyamatosan változik, mivel ezen az egy hétvégén használják versenyzésre. Ráadásul a közúti forgalom által használt részen nem egyenletes az aszfalt.

„Egy biztos, a fékeket nagyon jó állapotba kell hoznunk – jelentette ki Rob Smedley, a Williams teljesítményért felelős mérnöke. – Több kanyar előtt is hirtelen kell lelassítani az autókat, ez nagyon megterheli a brake-by-wire rendszerű fékeket, és a legkisebb hiba is balesetet okozhat.” A fékek szempontjából a 3-as a legdurvább kanyar, ahol 122 méter alatt 313-ról 91 km/h-ra lassítanak az autók, amihez mindössze 2,6 másodpercre van szükségük. Általánosságban elmondható még, hogy a mérnökök az első szárnyak dőlésszögét a szokásosnál meredekebbre állítják, hogy ellensúlyozzák az alacsony tapadás miatt tapasztalt alulkormányzottságot.

Szeszélyes időjárás

A Pirelli sportigazgatója, Paul Hembery elmondta, hogy ugyanazt a két keveréket, a közepeset és a lágyat hozták el Melbourne-be, mint tavaly.

Az ausztrál versenyre nehéz tökéletes stratégiával készülni, hiszen nagy az esély arra, hogy a futam közben a pályára kell küldeni a biztonsági autót. A Safety Car az elmúlt hét évben hat versenyt szakított meg, 2009-ben ráadásul mögötte intették le a futamot az eső miatt. A csapadék lehetőségével minden évben számolni kell, hiszen a március az egyik legszeszélyesebb hónap Ausztráliban

Hét debütáló

A melbourne-i hétvégén négy pilóta teljesíti majd élete első F1-es hétvégéjét: Max Verstappen minden idők legfiatalabb versenyzőjeként, 17 évesen indulhat a szintén újonc ifjabb Carlos Sainz mellett a Toro Rossónál, a Saubernél pedig Felipe Nasr debütál majd, amennyiben nem kell átadnia az ülését Giedo van der Gardénak. A negyedik újonc Roberto Merhi lesz, az ő szerződtetését a hét elején jelentette be a Manor.

Egyelőre Duna TV-n a Forma–1

Mint ismeretes, a Médiaszolgáltatás–támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) döntése értelmében idén júniusig a Duna TV-re költöztették a Forma–1-es magyar közvetítéseket. Nyáron viszont ismét költözni fog a közvetítés, ugyanis elindul az M4 Sport csatorna. Suta János, az RDS&RCS kábeltévé–szolgáltató szatmári területi igazgatója elmondta, egyelőre még nem tudni, hogy bekerül-e majd az adó a szolgáltató csomagjában, erről még korai beszélni. Úgy tudjuk, a magyar tévécsatornák képviselőivel a telekommunikációs cég alapítója és vezérigazgatója, Teszári Zoltán tárgyal, remélhetően az M4 Sportról is tárgyalóasztalhoz ül majd az MTVA vezetőivel.

2014-es világbajnokság, 1. forduló, Ausztrál Nagydíj, Melbourne

Szombat

8 óra, időmérő edzés (Duna TV, Dolce Sport 1).

Vasárnap

7 óra, futam (Duna TV, Dolce Sport 1).

2015-ös versenynaptár

Március 13–15.

Ausztrál Nagydíj

Melbourne

Március 27–29.

Maláj Nagydíj

Sepang

Április 10–12.

Kínai Nagydíj

Sanghaj

Április 17–19.

Bahreini Nagydíj

Szahír

Május 8–10.

Spanyol Nagydíj

Barcelona

Május 21–24.

Monacói Nagydíj

Monte–Carlo

Június 5–7.

Kanadai Nagydíj

Montreal

Június 19–21.

Osztrák Nagydíj

Spielberg

Július 3–5.

Brit Nagydíj

Silverstone

Július 17–19.

Német Nagydíj

Helyszín ismeretlen

Július 24–26.

Magyar Nagydíj

Mogyoród

Augusztus 21–23.

Belga Nagydíj

Spa–Francorchamps

Szeptember 4–6.

Olasz Nagydíj

Monza

Szeptember 18–20.

Szingapúri Nagydíj

Szingapúr

Szeptember 25–27.

Japán Nagydíj

Suzuka

Október 9–11.

Orosz Nagydíj

Szocsi

Október 23–25.

USA Nagydíj

Austin

Október 30.–November 1.

Mexikói Nagydíj

Mexikóváros

November 13–15.

Brazil Nagydíj

Interlagos

November 27–29.

Abu Dhabi Nagydíj

Yas Marina

A 2015-ös világbajnoki idény csapatai és pilótái

Mercedes AMG Petronas F1 Team (székhely: Brackley – Nagy–Britannia)

(44) Lewis Hamilton (brit)

(6) Nico Rosberg (német)

Csapatfőnök: Toto Wolff, Paddy Lowe

Infiniti Red Bull Racing (székhely: Milton Keynes – Nagy–Britannia)

(3) Daniel Ricciardo (ausztrál)

(26) Daniil Kvyat (orosz)

Csapatfőnök: Christian Horner

Williams Martini Racing (székhely: Grove – Nagy–Britannia)

(19) Felipe Massa (brazil)

(77) Valtteri Bottas (finn)

Csapatfőnök: Frank Williams

Scuderia Ferrari (székhely: Maranello – Olaszország)

(5) Sebastian Vettel (német)

(7) Kimi Räikkönen (finn)

Csapatfőnök: Maurizio Arrivabene

McLaren Honda (székhely: Woking – Nagy–Britannia)

(14) Fernando Alonso (spanyol)

(22) Jenson Button (brit)

Csapatfőnök: Eric Boullier

Sahara Force India F1 Team (székhely: Silverstone – Nagy–Britannia)

(11) Sergio Perez (mexikói)

(27) Nico Hülkenberg (német)

Csapatfőnök: Vijay Mallya

Scuderia Toro Rosso (székhely: Faenza – Olaszország)

(33) Max Verstappen (holland)

(55) Carlos Sainz Jr. (spanyol)

Csapatfőnök: Franz Tost

Lotus F1 Team (székhely: Enstone – Nagy–Britannia)

(8) Romain Grosjean (francia)

(13) Pastor Maldonado (venezuelai)

Csapatfőnök: Gerard Lopez

Sauber F1 Team (székhely: Hinwil – Svájc)

(9) Marcus Ericsson (svéd)

(12) Felipe Nasr (brazil)

Csapatfőnök: Monisha Kaltenborn

Manor Marussia F1 Team (székhely: Sheffield/Bicester – Nagy–Britannia)

Will Stevens (brit)

Roberto Merhi (spanyol)

Csapatfőnök: John Booth