×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
12 °C
enyhe eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Izgalmas versenyhétvége áll előttünk

2017.04.07 - 18:47
Megosztás:
Izgalmas versenyhétvége áll előttünk

A két héttel ezelőtti ausztráliai verseny után Kínában folytatódik a Forma-1-es világbajnokság. A melbourne-i tapasztalatok és a sanghaji pálya és a környék sajátosságai egy izgalmas futamot vetítenek előre, az eső ugyanis sok számítást megkavarhat.

Az első ütközetet az olaszok nyerték, de a Mercedesnek minden esélye megvan arra, hogy Sanghajban visszavágjon. Legalábbis ezt mondják a Forma-1 szakértői, miután Ausztráliában kiderült, hogy az autósport királykategóriája idén tényleg sokat gyorsult, a győzelemért folyó küzdelem pedig kiegyenlítettebb lett, de az aggasztóan kevés előzés miatt máris sokan bosszankodnak. Vasárnap a kínai pályán azonban jóval több helycserére lehet számítani, és az eső is megkavarhatja a paklit.

Az új aerodinamikai előírások szerint épült autókkal az eddigieknél is nehezebb közvetlen közelről követni az elöl haladó ellenfelet, ami jelentősen rontja a sikeres előzési manőverek esélyeit, ráadásul az sem segít a helyzeten, hogy az autók 20 cm-rel szélesebbek lettek. Az idénynyitó Ausztrál Nagydíjon be is igazolódtak a félelmek, csak néhány igazi előzést láthattunk, és a versenyzők szerint is alaposan megnehezítették a dolgukat az új szabályokkal. Egy futam alapján azonban még felesleges messzemenő következtetéseket levonni, szó sincs arról, hogy a 2017-es futamok mind unalomba fulladnának. A melbourne-i verseny például ebben a kérdésben kevéssé mérvadó, itt a múltban sem hemzsegtek a futamok az előzésektől, a hétvégi Kínai Nagydíjnak otthont adó sanghaji pálya vonalvezetése viszont sokkal több lehetőséget kínál a helycserére. A tavalyi kínai futamon az előzési rekord is megdőlt 161 sikeres manőverrel, ezek többségét a hosszú és széles hátsó egyenesben hajtották végre.

Az előzésekért aggódóknak az is jó hír, hogy a Forma-1-es istállók vezérei készek a szabályok újratárgyalására, ha a következő néhány futamon sem javul a helyzet. Az F1 új sportszakmai főnöke, Ross Brawn állítólag már egy munkacsoportot is felállított, amely a probléma lehető leggyorsabb megoldásán fog dolgozni. A Mercedest irányító Toto Wolff úgy véli, mindenki nyitott lenne a változásokra, de szerinte néhány futamnyi esélyt még adni kell az új F1-nek. A Red Bull főnöke, Christian Horner is bízik benne, hogy az előzésre alkalmasabb pályák idén sem okoznak csalódást. Sokan osztják egyébként azt a véleményt is, hogy az előzések nehezítése pozitív változás, hiszen így a pilótáknak bátrabban, bevállalósabban kell vezetniük, és egy-egy sikeres manőver értéke is megnő.

Tényleg jó a Ferrari?

A téli tesztek jó eredményeit ezúttal élesben is sikerült győzelemre váltania a Ferrarinak, Melbourne-ben Sebastian Vettel diadalmaskodott Lewis Hamilton és Valtteri Bottas Mercedese előtt. A két világbajnok között a leintésnél majdnem 10 másodperc volt a különbség, ez azonban nem jelenti azt, hogy a német könnyedén verte Hamiltont — a futam kulcsmomentuma az volt, hogy Vettel a későbbi bokszkiállása után éppen vissza tudott térni a brit elé, akit körökön keresztül lassított az előtte haladó Max Verstappen (Red Bull Racing).

A németek a futam után elismerték, hogy elszámolták magukat a stratégiával, ugyanakkor Toto Wolff azt is hozzátette, hogy a Ferrari „egyszerűen gyorsabb volt” Melbourne-ben. A címvédő istálló szerint egyértelmű, hogy az olaszok felnőttek hozzá, és biztos benne, hogy 2017-ben még alaposan meg kell izzadnia az újabb bajnoki címért.

A Ferrari minden téren sokat fejlődött tavaly óta, a motorjait használó Haas szerint az erőforrásuk „legalább olyan jó”, mint a turbókorszakot eddig uraló Mercedesé. Az elmúlt években sokat csalódott Ferrari továbbra sem bízza el magát, óvatosan és bizakodva készül a következő futamra, és észben tartja az elnök, Sergio Marchionne szavait, aki figyelmeztette a csapatát: ez a győzelem „csak az első lépést jelenti a hosszú úton”, és továbbra is napról napra küzdeniük kell a javulásért. Kínába is a győzelemért utaznak, és ha ott is sikeresek lesznek, 2010 óta először fordul elő, hogy zsinórban két versenyt tudnak nyerni.

Mikor fogy el Alonso türelme?

Fernando Alonsót a mai napig az F1-es mezőny legjobb pilótái közé sorolják, ezért szomorú látni, hogy a győzelmek helyett immár harmadik éve az utolsó pontszerző helyekért folytat keserves küzdelmet. A 2015-ben Honda-motorokra váltó McLaren tavaly láthatóan fejlődött, ezért nagy önbizalommal vágtak neki a 2017-es idénynek, de a teszteken és az Ausztrál Nagydíjon kiderült, hogy megint visszaestek az erősorrendben. Melbourne-ben Alonso a felfüggesztés hibája miatt kiesett, csapattársa, Stoffel Vandoorne pedig kétkörös hátránnyal az utolsó, 13. helyen ért célba. A McLaren versenyigazgatója, Eric Boullier ráadásul Kínában még nehezebb hétvégére számít. „Úgy gondolom, ezúttal még kevésbé lesz meggyőző a tempónk a riválisainkhoz képest, mint Ausztráliában — ismerte el. — A Shanghai International Circuit jellege nagyon különbözik Melbourne-től, és a hosszú, gyors egyenesek valószínűleg jobban kiemelik a csomagunk gyengeségeit.”

Mivel a McLarenre további egy év küszködés vár, egyre gyakrabban merül fel a kérdés, hogy a kétszeres világbajnok Alonsónak mikor lesz elege a sorozatos csalódásokból — sokan jósolják azt, hogy a szezon második felében már egy másik pilóta lesz Vandoorne társa. A McLaren új főnöke, Zak Brown szerint azonban a spanyolnak még bőven van dolga az F1-ben, és nagyon reméli, hogy képesek lesznek az istállónál tartani őt.

Még pihen Wehrlein

A Mercedes által támogatott Pascal Wehrlein az Ausztrál Nagydíj után a kínai versenyt is kihagyja, a helyét ismét Antonio Giovinazzi veszi át. A hivatalos verzió szerint azért, mert Wehrlein a januári Bajnokok Tornáján elszenvedett nyaksérülése után nem tudott megfelelően felkészülni a fizikai szempontból megterhelőbb új idényre, és az állóképessége továbbra sem elég ahhoz, hogy egy egész hétvégét teljesítsen. A csapat a közleményében azt is előrevetítette, hogy a német szükség esetén a Bahreini Nagydíjat is kihagyhatja, és csak április végén Oroszországban kapcsolódik be a küzdelembe.

Egyesek szerint azonban Wehrlein a sérüléséből már teljesen felépült — ezt bizonyítja az is, hogy a második teszthéten és a pénteki melbourne-i edzéseken autóba ült —, és csak az edzettségével van gond, ebben az esetben viszont furcsa, hogy hónapoknak kell eltelniük, mire újra képes részt venni egy F1-es futamon. A BBC szakírója, Andrew Benson például rámutatott, hogy korábban számos pilóta állt rajthoz úgy, hogy nem volt 100 százalékos állapotban — a leghíresebb példa természetesen Niki Lauda 1976-os visszatérése a hírhedt balesete után, de a közelmúltból Mark Webbert is említhetjük, aki 2009-ben úgy versenyzett az első futamokon, hogy még nem épült fel teljesen a lábtöréséből.

Az egyik elmélet szerint a Sauber a motorszállítójának, a Ferrarinak tesz szívességet Giovinazzi szerepeltetésével, Marchionne ugyanis állítólag szeretne olasz pilótát látni a csapatában, de előbb egy másik istállónál győződne meg az újonc képességeiről. Mások úgy tudják, a Sauber több pénzt kap Giovinazzi versenyeztetéséért, mint ha Wehrlein ülne az autóban, egyesek pedig amiatt aggódnak, hogy a németnek komolyabb egészségügyi problémái vannak. Akármi is áll a háttérben, Giovinazzira Kínában is érdemes lesz figyelni, miután Ausztráliában sokak elismerését kivívta a remek szereplésével.

Jöhet egy állórajtos folytatás?

Kínában minden számítást felboríthat az eső. Az idei szezonban egy új szabályt vezettek be: ha túl vizes a pálya, továbbra is a Safety Car mögött kell teljesíteni az első köröket, de amint javul az aszfalt állapota, a pilóták felsorakoznak majd a rajtrácsra, és állórajttal folytatódik a futam.

Az új rajtprocedúrát akár vasárnap is láthatjuk, az előrejelzések alapján ugyanis komoly esély van rá, hogy a verseny idején elered az eső. Egyelőre úgy tűnik, csak szombaton lesz száraz a pálya Sanghajban. Könnyen lehet tehát, hogy a Pirelli új esőgumijai is bevetésre kerülnek — ezek a pilóták szerint lényegesen jobbak, mint a korábbi verziók, a gumigyártó azonban nem elégedett velük, és már a Kínai Nagydíjra is változtatásokat tervezett a Barcelonában használt abroncsokhoz képest.