×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Játékosan a szatmári néptánc jövőjéért

2013.11.11 - 11:28
Megosztás:
Játékosan a szatmári néptánc jövőjéért

Az elmúlt hétvégén vette kezdetét a gyermektáncház-vezetői képzés Szatmár megye 28 pedagógusa számára, a Magyar Demokrata Ifjak Szövetségének (MADISZ) szervezésében. Az ízlésficamokat szeretnék kijavítani a képzés által — állítja a MADISZ munkatársa.

 

Ilonczai Annamária, a Szatmárnémeti MADISZ munkatársa elmondta, 25 személyre számítottak a tanfolyamon, de túljelentkezés volt, így 28 pedagógus látogatott el a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban zajló gyermektáncház-vezetői képzésekre. Ehhez hasonló kurzusok még nem voltak a megyében, viszont voltak táncházvezetői táborok, melyek párhuzamosan zajlottak a néptánctáborokkal. Ilonczai Annamária elmondta, a képzéssel azt szeretnék elérni, hogy végre beinduljon a táncház, ahol olyan személyek taníthatnának, akik tudják, hány elemből áll egy autentikus néptánc-mozdulat. A gyerekek nyelvén pedig nyilván a pedagógusok értenek a legjobban, képesek hatni rájuk, ezért gondolták úgy a szervezők, hogy főleg óvó- és tanító néniket céloznak meg a gyermektáncház-vezetői kurzussal. „Az ízlésficamokat szeretnénk kijavítani” — állítja a MADISZ munkatársa. Elfogadhatatlannak tartja ugyanis, hogy a gyerekek különböző rendezvényeken palotásruhában modern, lakodalmas zenékre táncolnak. Hozzátette: „El kellene tudni határolni a tánccsoport és koreográfia, illetve a táncház fogalmát”. Az a fontos, hogy a gyerek játékosan tanulja meg a táncmozdulatokat, nem pedig egy jól begyakorolt, agyonhajszolt koreográfiát betanulva adja elő a táncot.

A táncházak összehozhatják, összekovácsolhatják a gyerekeket, mivel egyre több szülő panaszkodik arra, hogy a csemetéje túl sok időt tölt a tévé és a számítógép előtt. Annak idején minden gyerek ismerte a fontosabb játékokat, de a mai modern kütyüktől hemzsegő világban ez valahogy kimaradt. Ez ellen is tenni szeretnének a táncház beindításával. A gyermektáncház-vezetői képzést a zilahi származású Csóka Boglárka aktív táncpedagógus, a budapesti Táncművészeti Főiskola Táncpedagógus Szakának végzettje tartotta. A kétnapos képzés során módszertani alapokat, népi gyermekjátékokat, népszokásokat és ezekhez illő népdalokat sajátíthattak el a résztvevők. Az oktató szerint fontos, hogy a gyerekek élvezzék a táncot, s természetes — nem erőltetett — mozgásformákat sajátítsanak el. Ehhez viszont a pedagógusok bátorságára, rátermettségére is szükség van, hisz fontos, hogy folyamatosan biztassák tanítványaikat, figyeljenek rájuk, s a legjobb, ha mindezt játékos formában teszik. A pedagógus hozáállása azért is fontos, mert nagyon sok tanintézetben a szülők nem kimondottam örülnek a táncházak beindításának, s nem tartják fontosnak a néptánc-képzést, mert elavult dolognak tartják. Ilonczai Annamária viszont épp az ellenkezőjét gondolja. Szerinte nagyon is fontos, mert a néptánc fejleszti a ritmusérzéket, a tánc alatt való éneklés pedig a gátlásoktól is megszabadítja a gyerekeket, oldja a félelmet, és boldogságérzettel tölti el őket. A gyermektáncház-vezetői tanfolyamnak tavasszal folytatása is lesz. A szervezők hasonló képzéseket szeretnének indítani az V—VIII. osztályokban tanító pedagógusok számára is. A gyermektáncház-vezetői képzés a Communitas Alapítvány és a Szatmárnémeti RMDSZ jóvoltából jöhetett létre.

Botos István