×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Jelentős összegű pénz „állt a házhoz” - Vajon mire futja?

2015.11.11 - 11:14
Megosztás:
Jelentős összegű pénz „állt a házhoz” - Vajon mire futja?

86 helyi fejlesztési projekt finanszírozási szerződését írták alá, 160 millió euró értékben — végre befejeződhetnek a (rég) megkezdett utak, iskolák, művelődési házak építési munkálatai.

 

Szinte zsúfoltságig megtöltötték tegnap délután a megyei tanács kis gyűléstermét azon polgármesterek, akik az Országos Helyi Fejlesztési Programban (PNDL) elindított projektek finanszírozási szerződéseit jöttek aláírni. S míg a kezdésre vártak — vérmérséklettől függően — ki izgatottabban, ki kevésbé, de valamennyien azt tárgyalták: mekkora összegről is szól majd a szerződés, részleges támogatás csupán vagy a munkálatok teljes árát foglalja magában? Mint kiderült, mindenki megkapta a projektben szereplő tejes összeget. „Mikolában két pályázatot is elindítottunk a PNDL keretében. Az egyik a Gellért Sándor Általános Iskola bővítését, pontosabban az emelet építését célozta, a másik pedig a község (beleértve Újmikola) utcáinak modernizálását, aszfaltozását 11 km hosszan. Előbbi 642 000, utóbbi pedig 8 676 000 lejbe kerül. Az iskola bővítési munkálatait ezzel a támogatással véleményem szerint még idén be is tudjuk fejezni” — mondta mosolyogva Dobos István mikolai polgármester. Kaplonyban a Krasznán építenek új hidat, a falu és a mezőgazdasági területek között. „A munka már folyik, két hete kezdett a kivitelező szilágysomylói cég és ígéretük (s reményeink) szerint nyárra el is készül” — magyarázta a 4 millió lejes szerződést aláíró Mosdóczi Vilmos polgármester. Erdődön a kisváros utcáinak, valamint a madarászi földes utak aszfaltozását pályázták meg, 2,3 millió lej értékben, s ebből 565 000 lej értékű munkálattal már el is készültek. A Bogdánd községhez tartozó Szilágyszérben is a köves/földes utakat aszfaltozzák le a 3,5 millió lejes pályázat keretében, Tasnádon pedig a polgármesteri hivatal most épülő székhelyének, valamint a termálstrand felé vezető út rendbetételének költségét fedezi az összesen 12 100 000 lej. Nem csak a megye vidéki települései, de Szatmárnémeti városa is készített PNDL-s pályázatokat, többek között a 10-es Számú Általános Iskola épületének (1,1 millió lej), a Johann Ettinger Német Tannyelvű Gimnázium épületrészének (2,3 millió), valamint a Károlyi út (20 millió) felújítására. Természetesen a Szatmár Megyei Tanács sem maradt le PNDL-s pályázatok terén: nem kevesebb, mint 200 kilométernyi megyei utat tesznek rendbe, köztük a Nagykároly–Mezőfény, Kaplony–Kálmánd, Majtény–Királydaróc–Krasznacégény és a Krasznamihályfalva–Ákos közötti szakaszokat.

Tegnap összesen 86 helyi fejlesztési projekt finanszírozási szerződésére került rá a polgármesterek aláírása — 720 millió lej (160 millió euró értékben), a közigazgatási és regionális fejlesztési minisztériumnak „köszönhetően”.

Sevil Shhaideh volt közigazgatási és regionális fejlesztési miniszter, aki október végén Szatmár megyébe látogatott, ígérte meg ezt a jelentős összegű támogatást, igaz, volt is miből, ugyanis a kormány 2 milliárd eurós kölcsönt vett fel rendkívül kedvező kamatok mellett. „Az eddig hitetlenkedők is láthatják: Szatmár megye igenis számít és számítanak a projektjei is. Történelmi jelentőségű ez a támogatás” — fogalmazott Ştef megyei tanácselnök az aláírási procedúrát megelőzően, s ismételten megköszönte Mircea Govor alelnöknek a közbenjárását és segítségét, mely nélkül ezt az összeget nem kapta volna meg a megye. Govor viszont a vidéki polgármestereknek köszönte meg, hogy pályáztak, méghozzá olyan szép számban, hogy Szatmár országos szinten a második megye a PNDL keretében benyújtott pályázatok terén — s ennek megfelelően országos szinten a második megye, amely ilyen hatalmas összegű támogatást kap. „Én csak próbálkoztam . És sikerült. 25 év alatt most jött egyszerre ennyi pénz ide, és bár jó lenne, de nem hiszem, hogy túl hamar megint ekkora összeget kapnánk. Van az országban olyan megyei tanács is, amely alig 19 millió lejt kapott, mert az ottani polgármesterek nem bíztak, nem hittek a PNDL-ben és nem pályáztak” — magyarázta mosolyogva Govor. Szatmár megyében a legtöbb pályázatot Avasfelsőfalu városa nyújtotta be, s Fedorca polgármester asszony — köszönetet mondva a projektírási biztatásokért — tömören úgy fogalmazott: „Túl sokat politizálunk ahelyett, hogy a tennivalóinkkal törődnénk”. Mint kiderült, hamarosan befejeződik a Luna-forrási sípálya és üdülőközpont kiépítése is, hiszen biztosítva lett a munkálatokhoz eddig hiányzó 4 millió lej is. Az aláírásokat követően Ioan Sereş, a megyei tanács műszaki igazgatója mindenkit arra buzdított, hogy igyekezzenek mielőbb befejezni a megkezdett munkálatokat és jelentkezzenek a számlákkal, hogy a minisztérium visszaszolgáltassa a vállalkozóknak kifizetett pénzt.