×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Jeongam: Szeretik is, meg nem is

2012.10.12 - 13:16
Megosztás:
Jeongam: Szeretik is, meg nem is

Nem kaptak pihenőt a Forma–1-es csapatok a múlt hétvégi Japán Nagydíj után, a világbajnoki sorozat ugyanis vasárnap folytatódik Dél–Koreában.

 

A dél–koreai versenypályán csak harmadik éve rendeznek majd Forma–1-es futamot, de már annyit beszéltek róla az elmúlt esztendők során, hogy úgy tűnhet, hogy sokadik jubileumát üli a félsziget délnyugati részén található Jeongamban kialakított aszfaltcsík.

Mint ismeretes, a 2010-es debütálás is kérdéses volt, még két héttel a futam előtt is. Bár Ázsia egyik legfejlettebb országáról van szó, az építkezés mégis nehezen haladt, ennek egyik oka az elúzódó monszunidőszak. Grandiózus elképzelésről volt szó, ám végül örülni kellett, hogy egy kopárabb díszlettel egyáltalán sor került a futamra. Minden kezdet nehéz, de ami Koreában zajlott, attól a sokat látott F1-es szakemberek is összeráncolták a szemöldöküket.

2010-ben is „bekavart” az eső, emiatt előbb háromnegyed órával elhalasztották a rajtot, majd a szakadó esőben számos baleset történt. Az élen robogó Sebastian Vettel Red Bullja kevéssel a cél előtt felmondta a szolgálatot, végül a ferraris Fernando Alonso nyert. Egy évvel később, immár száraz körülmények között Vettel javított, simán behúzta a győzelmet. Viszont az átlagosnál is eseménydúsabb versenyeknek sem sikerült „megfertőzniük” a helyieket a sportág szeretetével, ugyanis a lelátókon ücsörgők, alig lelkesedő nézők száma igen kevés. A szervezők ezért „kuncsorognak” Bernie Ecclestone-nál az alacsonyabb jogdíjakért.

A pálya

Az 5,615 kilométer hosszú, óramutató járásával ellentétes vonalvezetésű aszfaltcsíkot Hermann Tilke tervezte, és ahogy az általa megálmodott pályákon lenni szokott, két eltérő jelleg találkozik rajta. „Az első része javarészt egyenesekből és lendületes kanyarokból áll, a második fele pedig lassabb fordulók sorozatából” – mondta a Lotus technikai igazgatója, James Allison. „A megfelelő irányváltás is fontos, ráadásul a falak közel vannak a pályához, és megbüntetik a hibázást. A 17-es kanyarnál különösen fontos a jó kijárati sebesség a célegyenesre” – tette hozzá a csapat vezető versenymérnöke, Alan Permane. Viszont pilótáik, Kimi Räikkönen és Romain Grosjean még soha nem vezettek itt. A finn ugyanakkor nyugodt. „Még nem jártam Koreában, de ez nem jelent számomra különbséget. Fiatal korom óta gyorsan meg tudom tanulni a pályákat” – nyilatkozta.

A vonalvezetéssel viszont nincs mindenki maradéktalanul megelégedve. „Nincs olyan lendülete, mint a többi új, modern létesítménynek, ahová az elmúlt években utaztunk” – panaszkodott a McLaren brit pilótája, Jenson Button. A Caterham orosz versenyzője Vitalij Petrov elismerte, nehéz megtanulni a jeongami pályát. „Van pár beláthatatlan kanyarcsúcspont, és a megfelelő váltóáttételezés is roppant fontos egy erős köridőhöz” – mondta.

Ugyanakkor a csapatoknak nehézséget okoz, hogy eleinte gyenge az aszfalt állapota, majd kiismerhetetlenül ingadozik. „A pályát nem használják gyakran a Forma–1-en kívül, és időbe telik, mire javul a tapadása. Az időjárás is kiszámíthatatlan, tehát változhatnak a feltételek” – említette meg a német Timo Glock (Marussia). A Sauber vezető versenymérnöke, Giampaolo Dall’Ara hozzátette, ebben szerepet játszik még, hogy alig van betétfutam a programban.

A Pirelli a két legpuhább keveréket, a szuperlágyat és a lágyat viszi el Jeongamba. Tavaly a vártnál sokkal jobban bírták a strapát az abroncsok, két kerékcserével simán lehetett teljesíteni a távot, azonban a Pirelli figyelmeztetett rá, hogy a kanyargós rész generálta oldalterhelés miatt itt lesz az egyik legkeményebb menete idén a lágy gumiknak.

Közvetítések

Szombat: szabadedzés, 5 óra (Digi Sport 1); időmérőedzés, 8 óra (m1, Digi Sport 1).

Vasárnap: futam, 9 óra (m1, Digi Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

194

2.

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

190

3.

Kimi Räikkönen

finn, Lotus

157

4.

Lewis Hamilton

brit, McLaren

152

5.

Mark Webber

ausztrál, Red Bull Racing

134

6.

Jenson Button

brit, McLaren

131

7.

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

93

8.

Romain Grosjean

francia, Lotus

82

9.

Felipe Massa

brazil, Scuderia Ferrari

69

10.

Sergio Pérez

mexikói, Sauber

66

11.

Kamui Kobajasi

japán, Sauber

50

12.

Paul di Resta

brit, Force India

44

13.

Michael Schumacher

német, Mercedes GP

43

14.

Nico Hülkenberg

német, Force India

37

15.

Pastor Maldonado

venezuelai, Williams

33

16.

Bruno Senna

brazil, Williams

25

17.

Jean-Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

8

18.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Scuderia Toro Rosso

7

Istállók

1.

Red Bull Racing

324

2.

McLaren

283

3.

Scuderia Ferrari

263

4.

Lotus

239

5.

Mercedes GP

136

6.

Sauber

116

7.

Force India

81

8.

Williams

58

9.

Scuderia Toro Rosso

15