×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Jó hír kisgyermekeseknek

2016.07.02 - 09:00
Megosztás:
Jó hír kisgyermekeseknek

Jó hírekkel köszöntött be a július, elsejétől ugyanis nőtt a gyermeknevelési támogatás értéke, egyúttal eltörölték a felső korlátot, igényléseket pedig már elektronikusan is fogadnak.

Dragoş Pâslaru munkaügyi miniszter szerint közel 180 ezer szülőt érintenek kedvezően a gyermeknevelési támogatásról szóló törvény július elsejétől életbe lépő változásai. Ráadásul a többségüknek, közel 140 ezer személynek nem kell semmit tennie, hogy az új jogszabály hozta előnyökben részesüljön, nem kell felkeresni a hivatalokat, mert a szociális kifizetési ügynökségek automatikusan újraszámolják a juttatásaikat.

Mostantól egységesen két éves gyermeknevelési szabadságra jogosultak azok, akiknek a szülés előtti két évben legalább 12 hónapig adózott jövedelmük volt. A fogyatékkal élő gyermeket nevelők szabadsága viszont nem kettő, hanem három éves. Ez idő alatt a havi átlagjövedelmük 85 százalékát kapják kézbe támogatásként az anyák/apák/adoptáló szülők/gyámok, ami nem lehet kevesebb, mint havi 1063 lej. Májustól ugyanis 1250 lejre emelkedett az országban a bruttó minimálbér, így a gyermeknevelési támogatás sem lehet 1063 lejnél kevesebb, felső határ pedig nincs — a korábban érvényes 3400 lejes korlátot ugyanis eltörölték.

A minimálbér emelésével összefüggésben az ösztönző támogatás (stimulent de inserţie) értéke is nő, 500 lej helyett 531 lejre. Remek hír, hogy az ösztönző támogatás folyósításának ideje meghosszabbodott, amennyiben ugyanis a gyesen lévő személy legkevesebb 60 nappal a gyermek második születésnapja előtt újra munkába áll, akkor a kicsi három éves koráig részesül a havi plusz 531 lejben. Fogyatékkal élő gyermekek esetében pedig négy éves korig jár, ha az anya munkába áll legalább két hónappal a kicsi harmadik szülinapja előtt.

Nem változott viszont az a kikötés, hogy mindkét szülőnek kötelező kivenni a gyermeknevelési szabadságot: ha az anya maradt otthon gyermeknevelési szabadságon, akkor legkevesebb egy hónapot az apának is otthon kell maradnia a kicsivel. Ha ezt nem teszi meg, akkor az állam megvonja az anyának fizetendő támogatást az említett időszakra.

Ki keresse fel a hivatalt?

Azok az anyukák, akik júliusban még a kétéves gyermeknevelési szabadságukat töltik, nem kell felkeressék a Szatmár Megyei Szociális Kifizetési Ügynökség székhelyét, a hivatal munkatársai ugyanis automatikusan újraszámolják a támogatás értékét, így augusztusban már a módosult összeget kaphatják kézbe.

Azok, akik egyéves gyermeknevelési szabadságot igényeltek, ami még nem telt le (gyermekük 0–11 hónapos), de most mégis meghosszabbítanák két évre, fel kell vegyék a kapcsolatot az ügynökséggel és legkésőbb 30 nappal a szabadság lejárta előtt jelezni ezt: be kell nyújtani egy típuskérvényt és a munkaviszony felfüggesztését igazoló dokumentumot.

Akinek pedig már lejárt az egyéves gyermeknevelési szabadsága, de a kicsi még nem töltötte be a két évet és élnének a törvény adta, kétéves szabadság lehetőségével, szintén kérvényt kell benyújtaniuk az intézményhez.

Nem kell felkeresniük a hivatalt azoknak sem, akik nem kívánják megváltoztatni előzetes opciójukat, tehát maradnak a rövidebb gyermeknevelési szabadságon. Ők is hivatalból, kérelmezés nélkül részesülnek az 531 lejes juttatásban és jogosultak a kétéves periódus három évre való módosítására, fogyatékkal élő gyermek esetében négy évre való hosszabbításban.

E-mailben, postán

A típuskérvények, illetve a szükséges dokumentumok benyújtásához nem kell kötelező módon személyesen felkeresni az ügynökség székhelyét, be lehet küldeni e-mailben — a satu-mare_icc@mmanpis.ro drótposta címre — vagy postán is, de a küldemény borítékján legyen feltüntetve, hogy „Prelungire/reluare drepturi ICC”.

Természetesen személyesen is fel lehet keresni az intézményt Szatmárnémetiben a Tudor Vladimirescu utca 8. szám alatt, hétfőn és szerdán 8.30–18 óra között, kedden, csütörtökön és pénteken pedig 8.30 és 16 óra között. A támogatás igénylőinek ugyanakkor nem kell hitelesített okiratokat benyújtaniuk a hivatalba: elég, ha a másolat mellett az eredeti okmányt is magukkal viszik.

Az életbe lépett, új törvény a Szatmár Megyei Szociális Kifizetési Ügynökség honlapján — www.ajpssm.ro — is böngészhető, az „Informatii de maxima importanta privind L66/2016” rovatra kattintva.

Bumbuluţ Krisztina