×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Jó tanácsok kánikula idejére

2012.06.19 - 09:00
Megosztás:
Jó tanácsok kánikula idejére

Az elkövetkezendő napokban nagy meleget, kánikulát jósolnak a meteorológusok. Ebben az időszakban szervezetünk különös terhelésnek van kitéve, ezért fontos néhány alapszabály betartása.

 

A kánikula mindnyájunkat próbára tesz, de a legnagyobb veszélyben a gyerekek, idősek, krónikus szív- és érrendszeri betegek, terhes nők vannak. A hőség okozta rosszullétek és kóros komplikációk elkerülése érdekében nem árt megfogadni néhány tanácsot.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság szakemberei figyelmeztetnek, viseljünk könnyű, vékony, szellős, világos színű, természetes anyagból készült öltözéket, a fej védelmére használjunk kalapot, napernyőt, szemünk védelméért pedig napszemüveget. Nem csak az utcán tartózkodáskor kell magunkra figyelni, hanem otthonunkban, az irodában is. A helyiségeket elfogadható hőmérsékleten lehet tartani, ha napközben lefüggönyözve bezárjuk az ablakot, éjszaka pedig a szellőztetés miatt nyitva maradhatnak. Irodákban ventilátorok, légkondicionáló berendezések segítségével javíthatjuk a közérzetünket. Akik fizikai munkát végeznek, ügyeljenek arra, hogy a nap legmelegebb szakában ne dolgozzanak, a munkálatokat a reggeli és esti órákra kell megszervezni. 12 és délután 4 óra között ne tartózkodjunk a napon. Ne induljunk hosszú útra klímaberendezés nélküli járművel és a gyereket se hagyjuk a napon álló járművekben. Akik tömegközlekedési eszközöket vesznek igénybe utazáshoz, gondoskodjanak a kellő folyadékról, ugyanis a zárt, kis légterű gépjárművekben a sok ember miatt hamar elfogy a levegő.

 

Strandon

 

Sokan választják a strandolást ebben az időszakban, mint hűsölést. Ne napozzunk 12-4 óra között, a káros UV-sugarak ugyanis akkor a legerősebbek. Az egész nap folyamán használjunk UV szűrős napvédő szereket, mindenki a bőrtípusának megfelelően. A túl sok UV sugárzás komoly rizikófaktort jelent a napszúrás, leégés, hosszú távon pedig a bőrrák megjelenésére. Az egészen kicsi gyerekek számára a félárnyékos hely a megfelelő. Ne menjünk vízbe felhevült testtel, evés után pedig 1-2 órát várjunk a fürdőzéssel. Napi 2-3 l folyadék fogyasztása ajánlott. Bárhova megyünk, vigyünk magunkkal folyadékot. Aki úgy érzi megártott a hőség, hagyjon abba minden fizikai munkát néhány órára, rövid pihenés után folytathatja a tevékenységet. Ha a hőség következtében betegség-tünetek jelentkeznek, tanácsos orvoshoz fordulni.

 

Házi kedvencek

 

Ugyanúgy, mint az embereknél, a kutyáknál is fontos a megelőzés ebben az időszakban. Figyeljünk arra, hogy kedvencünket ne hagyjuk órák hosszat a bezárt autóban, a sétáltatást pedig ne időzítsük 12 és délután 4 óra közé — figyelmeztet dr. György Balázs állatorvos. Hosszú szőrű kutyáknál különösen fontos, hogy kíméljük a fizikai terheléstől a meleg időszakban. Mindig biztosítsunk az állatoknak hűvös helyet és friss vizet. Az állatorvos szerint nem szükséges különleges étrend ebben az időszakban, viszont azt szabályozzuk, hogy mikor etessük az ebeket. Hűvös időben kapjanak eledelt, „házikosztnál” figyeljünk oda, hogy ne legyen megromolva. Nem kell megijedni, ha az állatok étvágya csökken a nagy melegben. Nagy melegben ne fürdessük a kedvenceket, és főleg ne hideg vízzel. A hűvös napszakban jót tesz a fürdetés, viszont akkor is langyos vizet használjunk. Ahogy az ember napszúrást, az állat hőgutát kaphat. Tünetei a lihegés, ájulás. Ilyenkor vigyük hűvös helyre a kutyát, lábait csavarjuk be vizes kendővel, de ne öntsük le hideg vízzel. Ha a helyzet nem javul, forduljunk orvoshoz — tanácsolja dr. György Balázs.

Kinczel Tünde