×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Jó versmondóvá válni egy folyamat

2014.01.26 - 17:17
Megosztás:
Jó versmondóvá válni egy folyamat

Hetvenkilenc hazai és magyarországi szavaló vett részt A Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozat keretén belül megrendezett vers- és prózamondó versenyen. A kétnapos versmondás — bár a zsűri pontozása alapján kialakult egy sorrend — tulajdonképpen a vers ünnepe volt.

Pénteken az I-III. osztályosok kategóriájában a Kölcsey Ferenc Főgimnázium dísztermében huszonkét gyerek szavalt gyerekverseket, a IV-VI. osztályosok kategóriájában pedig tizennégy gyerek mondott rövid prózát. Szombaton a Dinu Lipatti Filharmóniában a VII-IX. osztályosok szatmári költők verseit, a XI-XII. osztályosok szerelmes verseket adtak elő. A versenyen Szatmárnémeti valamennyi magyar tannyelvű iskolája képviseltette magát, de a megye falvaiból, sőt Szilágycsehből, Vásárosnaményból, Nyíregyházáról és Budapestről is érkeztek szavalók.

Értékelés

A szombati díjátadón Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója hangsúlyozta, hogy a zsűri pontszámai alapján kialakult ugyan egy sorrend, de mégse nevezzük versenynek ezt a kétnapos versmondást, hanem nevezzük a vers ünnepének, melynek az adta a létjogosultságát, hogy sokan vettek részt és színvonalas előadásokat hallhattunk. Méhes Kati a szervezők nevében szólt a szavalókhoz és felkészítő tanáraikhoz vagy tanító nénijükhöz, valamint a jelen lévő szülőkhöz. Márk-Nagy Ágota rendező, drámatanár, zsűritag először Káli-Király Istvánnak, a Mentor Kiadó igazgatójának észrevételeit tolmácsolta (aki korábban el kellett utazzon). Elmondta, hogy Káli szerint ez a verseny jó alkalom volt a kultúra szolgálatára és elmélyítésére, a szavalók közt volt néhány kiemelkedő teljesítmény, bár a versválasztásokból lehetett érezni a korosztályok problémáit.

Márk-Nagy Ágota aztán a saját észrevételeit is megosztotta: elmondta, a felkészítő tanároknak jobban oda kellene figyelni arra, hogy a gyerekek a sok vers közül azokat válasszák, amelyek érzelmeikhez, gondolatvilágukhoz közelebb állnak. „Jó versmondóvá válni egy folyamat. Azokon a gyerekeken, akik rendszeresen vesznek részt szavalóversenyeken, észlelhető a fejlődés. A megtanult és elmondott verseknek utóélete van, ezek benne maradnak az ember tudatában és majd öntudatlanul előjönnek és segítenek bizonyos érzések formálásában” — magyarázta Márk-Nagy Ágota. Jánk Károly költő, a zsűri tagja elmondta, hogy számára mindig nagy élmény, ha színpadon mondanak verset. Hozzátette, a kicsiknél még érződik a szorongás, a szerelmes versek kategóriájából azonban hiányolta a kortárs költők szerelmes verseit. Végül elmondta Köszöntő — Hódolat Csokonainak című versét.

Díjak

I–III. osztály

1. díj: Maroscsák Dániel, Johann Ettinger Német Líceum (felkészítő Kovács Éva) és Pataki Édua, Kölcsey Ferenc Főgimnázium (felkészítő Sárosi Melinda).

2. díj: Berei Edina, Református Gimnázium (felkészítő: Mekker Melinda) és Kása Petra, Lázári Petőfi Sándor Technológiai Líceum (felkészítő: Török Enikő);

3. díj: Kádas Barbara, Kölcsey Ferenc Főgimnázium (felkészítő Sárosi Melinda).

IV–VI. osztály

1. díj: Csapó Ilyés Fruzsina, Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum (felkészítő: Heinrich Andrea).

2. díj: Lucaci Abigél, Kökényesdi Általános Iskola (felkészítő: Kovács Éva és Lucaci Éva).

3. díj: Lázár Ruben, Avram Iancu Általános Iskola (felkészítő: Gál Eszter) és Csapó Dávid, Johann Ettinger Német Líceum (felkészítő: Kovács Éva).

VII–IX. osztály

1. díj: Sárvári Dániel, Kölcsey Ferenc Főgimnázium (felkészítő: Nagy Gyula). 2. díj: Ary Dalma, Református Gimnázium (felkészítő: Szilágyi Éva) és Süveg Attila, Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum (felkészítő: Heinrich Andrea).

3. díj: Grebur Krisztina, Avram Iancu Általános Iskola (felkészítő: Gál Eszter).

X–XII. osztály

1. díj: Telegdy Mátyás, Hám János Római Katolikus Líceum (felkészítő: Czier Andrea).

2. díj: Lukács Levente, Aurel Popp Zene- és Képzőművészeti Líceum (felkészítő: Schuller Elza) és Koncz Kriszta, Kölcsey Ferenc Főgimnázium (felkészítő: Bagosi Ilona).

3. díj: Szegfű Tibor, Kölcsey Ferenc Gimnázium, Nyíregyháza (felkészítő: Pál Andrea).

A fődíjak mellett számtalan különdíjat és dicséretet adtak át.

Elek György