2024. 04 26.
14 °C

Jól kezdtek a hazai pólósok

2014.07.15 - 10:21

Győzelemmel kezdte a budapesti vízilabda Európa-bajnokságot a román férfi válogatott, mitán 11-6-ra legyőzte Grúziát. A szerbek 16 góllal rontották el a franciák nemzeti ünnepét.

Tegnap vette kezdetét a vízilabdázók Európa-bajnoksága, amelynek 1926, 1958 és 2001 után immár negyedik alkalommal Budapest a házigazdája. A szerb kapitány, Dejan Szavics például a margitszigeti létesítményt a sportág templomaként nevezte. Gyárfás Tamás, a kontinentális szövetség (LEN) gazdasági vezetője, egyben a világszövetség (FINA) alelnöke az Eb-t megelőző vasárnapi nemzetközi sajtótájékoztatón elmondta, a margitszigeti vízilabda Európa-bajnokság olyan jelentős esemény, amely a sportág jövőjét is nagyban befolyásolhatja. Az Európa-bajnoksággal Magyarország bizonyíthatja, hogy méltó gazdája lesz a 2021-es vizes világbajnokságnak is — mondta. Kemény Dénes, a vízilabda-szövetség elnöke kitért arra, hogy az Eb szervező bizottsága régóta dolgozik a kontinensviadal sikeréért, az előkészületek hajrájában csaknem százan vettek részt a különböző munkálatokban. Hangsúlyozta: az a tény, hogy Budapest ekkora sportünnepnek adhat otthont, a LEN-nek köszönhető, amely a magyar pályázatot elfogadta, így 2001 után ismét a magyar főváros fogadhatja Európa legjobb férfi és női válogatottjait. Marco Birri, a LEN adminisztrációjának vezetője az Eb iránt megnyilvánuló hatalmas médiaérdeklődést emelte ki. Elmondása szerint 13 televízió tudósít a helyszínről, további 31 pedig átveszi a közvetítéseket. Összesen kétszázan képviselik a hazai és a nemzetközi médiát, az pedig eddig példa nélküli a vízilabda Európa-bajnokságok történetében, hogy az összes mérkőzés kivétel nélkül képernyőre kerüljön. Benedek Tibor, a háromszoros olimpiai aranyérmesből lett magyar szövetségi kapitány elmondta, hogy világbajnoki címvédő együttesének jól sikerült a felkészülése a hazai Eb-re, amelyen a magyar szurkolók segítsége is sokat érhet.

Román győzelem

A margitszigeti férfi vízilabda Európa-bajnokság A-csoportjának első mérkőzésén hazánk válogatottja 11–6-ra legyőzte Grúziát. A grúzok kezdtek jobban, és az első negyed után 4-3-ra vezettek is. A folytatásban azonban magukhoz tértek a hazai vízilabdázók és hozták a kötelezőt. A mérkőzés előtt egyébként a román válogatott abszolút favoritnak számított a bukmékereknél. A hazai együttesnél sajnos megállt az a fejlődési folyamat, ami korábban jellemezte az ország vízilabdáját. Így az utánpótlásra nem igazán támaszkodhatnak a hazaiak, viszont a rutin megvan , hiszen Tiberiu Negrean, Andrei Buşilă és Ramiro Georgesu is ott van a keretben, míg Cosmin Radu, a Primorje Rijeka sztárja visszatért a válogatottba, így ő is ott van a budapesti Európa-bajnokságon, ami talán lökést adhat a csapatnak. A gárda felkészülése jól sikerült, igaz, nem játszottak olyan nagyon erős ellenfelekkel, de a bukaresti tornán Németországot, Szlovákiát és az USA-t is legyőzte a hazai együttes. A tegnapi mérkőzésen az utolsó három negyedet 3-1, 2-0 és 3-1 arányban megnyerte a román válogatott, így összesítésben 11-6-ra sikerült nyerniük a fiúknak. A Dejan Stanojevic vezette román vízilabda-válogatottnak fontos volt a tegnapi győzelem az eb-újoncnak számító Grúzia ellen, ugyanis ma a csoport egyik legnehezebb ellenfelével, Olaszországgal mérkőzik majd, csütörtökön Montenegró, szombaton Görögország, hétfőn pedig Oroszország lesz a hazaiak ellenfele. A torna nyitó mérkőzésén Horvátország 10–5-re legyőzte a német válogatottat. A 2010-es aranyérmesnek még az is belefért, hogy Sandro Sukno az egész mezőny toronymagasan legtöbb kísérletéből (a waterpolo.hu statisztikája szerint 9 lövést eresztett meg) egy árva gólt sem szerezzen. A németek az első és a negyedik negyedet lehozták összességében ikszre, de a kettő közötti időszakban a horvátok egy 5–0-s sorozattal eldöntötték a meccset. A szerbek nem bíztak semmit a véletlenre, 4–0-val kezdtek, és bár Alexandre Camarasa duplájával szépítettek a franciák (4–2), ezt követően azonban egészen a záró játékrész közepéig gólképtelenek maradtak, ekkor pedig már 11-nél jártak a címvédők (11–2). A Bastille ostromának 225. évfordulóját ünneplő franciák végül az utolsó percekben elkezdték termelni a gólokat, a szerbek sem fogták vissza magukat, és végül tizenegy góllal nyertek (16–5). A férfiak e hatos csoportjában a két együttes mellett a világbajnok Magyarország, az olimpiai bajnok Horvátország, továbbá Németország és Spanyolország csapata szerepel még. Az első nap negyedik mérkőzésén, a 2012-es ezüstérmes Montenegró 11–6-ra kiütötte Görögországot az A csoportban. Az első negyed 1-1-es döntetlennel zárult, majd a gyengébb kezdés után a montenegróiak magukra találtak, és sorra hozták a többi negyedet 4-1, 3-2, 3-2 arányban. A felek eddigi csatáit többnyire a délszlávok nyerték, de legutóbb a 2013-as barcelonai világbajnokság nyitómérkőzésén a görögök 6-4-re legyőzték a montenegróiakat. A tegnapi mérkőzés kulcsfontosságú volt, hiszen a csoport győztese automatikusan az elődöntőbe kerül, míg a második és a harmadik helyezettnek negyeddöntőt kell játszania, vélhetően Magyarországgal vagy Horvátországgal. A többi találkozó lapzártánk után ért véget.