×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
8 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Jól szerepeltek a szatmáriak

2013.05.26 - 17:13
Megosztás:
Jól szerepeltek a szatmáriak

Két csapat képviselte megyénket Budapesten, a Szépművészeti Múzeum által 4. alkalommal megrendezett „Ozirisz földjén” vetélkedő döntőjében.

 

Szatmár megyét Budapesten, a Szépművészeti Múzeum által 4. alkalommal megrendezett „Ozirisz földjén” vetélkedő döntőjében a Kölcsey Ferenc Főgimnázium „Egyiptom gyermekei” nevű csapata (felkészítő tanár: Ács-Muhi Csilla) és a szamoskrassói Bem József Általános Iskola „Napistennők” nevű csapata (felkészítő tanár: Man Gabriella) képviselte. A hagyomány szerint Ozirisz tanította meg az ókori egyiptomiakat a földművelésre, neki köszönhették a civilizáció létrejöttét, és hitük szerint Ozirisszá válva nyertek örök életet. A Szépművészeti Múzeum egyiptomi vetélkedője azért kapta Oziriszről a nevét, mert az ő földjén kialakult kultúra tárgyi emlékeit, szellemi örökségét dolgozza fel. A vetélkedő három fordulóból állt, és a múzeum Barokk Csarnokában megrendezett döntővel zárult május 25-én, ahol 10 csapat mérte össze tudását.

A verseny idén az agyagművesség és domborműkészítés tanulmányozását tűzte ki célul, a feladatok megoldásában egy kalandos történet volt segítségére a csapatoknak. A jelentkezők a tanév folyamán háromszor kaptak feladatsorokat, melyek segítették felkészülésüket, és a visszaküldött megoldásokkal egyúttal selejtezőként is szolgáltak. A döntőn a csapatok összetett, különféle képességeket igénylő feladatokat kaptak: a tesztkérdések és a kézműves feladat mellett az egyiptomi mitológiából vett jelenetet kellett előadjanak, volt műtárgyfelismerés és egy ókori Egyiptommal foglalkozó weboldal nyitólapját kellett megtervezzék. A feladatokat mindkét szatmári csapat ügyesen, ötletesen oldotta meg. A kölcseysek második helyezést értek el, a szamoskrassóiak pedig dicséretben részesültek. A résztvevők nemcsak az ókori egyiptomi kultúra átfogó ismeretére tettek szert az iskolai tananyagnál magasabb szinten, hanem a feladatokon keresztül Közép-Európa egyik legnagyobb egyiptomi gyűjteményét is játszva ismerték meg.