×
2024. 04 23.
Kedd
Béla
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Jól teljesítettek az elméleti iskolák

2012.07.10 - 17:05
Megosztás:
Jól teljesítettek az elméleti iskolák

Szász Piroska főtanfelügyelő–helyettes szerint a jobb eredményekért többszintű érettségire és a szakoktatás helyreállítására lenne szükség.

 

Az elmúlt évben megyénk végzősei közül 43 százalék, míg az idei évben a részeredmények szerint még 40 százalék sem érte el a hatos jegyátlagot az érettségi próbáin. Az eredményekkel kapcsolatban Szász Piroska főtanfelügyelő–helyettest kérdeztük, aki elmondta, az elméleti líceumokról nem mondhatjuk, hogy gyengén szerepeltek, mivel azokban 80 százalék körül teljesítettek a tanulók. A gond a szakiskolákban van, ahol alacsonyabb a diákok teljesítménye, ebből kifolyólag többségük nem tud helytállni az egységes érettségi rendszerben. A gyengének mondható eredmények ellenére az idei évben Szatmár megyében egyetlen középiskolában sincs 0 százalékos sikerességi arány, ám a tavaly sajnos erre is volt példa.

„Megoldás lenne a többszintű érettségi bevezetése, valamint a szakmunkásképző iskolák visszaállítása, ami idén el is kezdődött: a IX. osztályt végzettek átiratkozhattak szakmunkásképző osztályokba. Eddig 351 tanuló iratkozott át, ők mind az ipari líceumok tanulói” — fűzte hozzá a főtanfelügyelő–helyettes.

 

Egyértelmű, átlátható

 

A szaktárca az elmúlt iskolai év utolsó tanítási napján a XI. osztályos diákok és szüleik körében felmérést végzett. A kérdőíveken az érettségivel kapcsolatos különböző kérdésekre kellett válaszolniuk, főként azzal kapcsolatban, hogy mit változtatnának az országos felméréssel kapcsolatban. Szász Piroska ezzel kapcsolatosan elmondta, a felmérés eredményeit megyei szinten összesítette a tanfelügyelőség, amit továbbítottak a minisztériumba. Különböző javaslatokat tettek a szülők és leendő végzős diákok, például azt, hogy vezessenek be differenciált érettségit, a vizsgaközpontokban szereljék le a videokamerákat, mivel az stresszt vált ki a diákokból, a szóbeli vizsgákon ismét jegyekkel értékeljék a teljesítményt, továbbá kérték a tételek egyértelmű megfogalmazását, a vizsgaidőszak előbbre hozatalát — legkésőbb júniusban érjen véget az érettségi —, azt, hogy IX. osztálytól legyenek egyértelműen megfogalmazva azok a tantárgyak, amikből érettségizni fognak a tanulók és ne változtassák azt egyik évről a másikra, de a matematika tételek egyszerűsítését is kérték.